ZAMILOVAT SE DO ŘÍMA? SNADNÉ. CO V ITALSKÉ METROPOLI OBJEVIT?

 

Zařaďte na svůj seznam míst taková, která možná neplní stránky turistických průvodců, ale okouzlí vás natolik, že se do italské metropole zamilujete až po uši. Plánujete-li návštěvu, pak vězte, že na jaře je toto město plné kulturního dědictví obzvláště přívětivé – narozdíl od letní sezóny se zde totiž nepotkáte s davy turistů a užijete si zde první hřejivé sluneční paprsky.

 

Bettoja Hotel Mediterraneo

Hotel Mediterraneo se nachází v historickém centru Říma, v pěší vzdálenosti od hlavních turistických destinací a římského nádraží Termini. Nabízí autentické ubytování v obklopení středomořské Art Déco atmosféry. Hotel, který v roce 1938 navrhl architekt Mario Loreti, se dnes vyznačuje původní výzdobou z třicátých let, z níž vás může zaujmout například rozlehlé lobby s krbem zdobeným exotickými dřevinami či mozaiky vyobrazující příběh Odyssea. Ocitnete se zde obklopeni dekorativními prvky s mořskou tématikou, jako jsou vyřezávané dubové figurky zobrazující bájné tritony a mořské panny, tyto výjevy můžete v různých obměnách obdivovat ve všech jedenácti patrech a 242 hotelových pokojích. A pokud nehledáte nocleh, stavte se tu alespoň na sklenku negroni – v nejvyšším patře hotelu najdete totiž bar s velkorysým výhledem na Řím.

 

 

MAXXI

Národní muzeum umění 21. století MAXXI je první italskou národní institucí věnovanou současné kreativitě. Budova MAXXI je významným architektonickým dílem navrženým Zahou Hadid a vyznačuje se inovativními a velkolepými formami, spletitým interiérem a velkorysými fasádovými převisy. Betonová stavba se skleněnou střechou a rozlohou téměř 30 000 m² se nachází v římské čtvrti Flaminio v místech, kde původně stála továrna na automobily a později vojenské kasárny, které byly později přestavěny na muzeum. Zavítejte sem na některou z výstav i v případě, že zrovna nejste nadšenci do současné architektury.

 

 

Po stopách Fendi

Ač jsou za kolébku módy považována spíš města Milán nebo Florencie, je to právě Řím, který dal vzniknout módnímu domu Fendi. Byl založen Adele a Edoardem Fendi v roce 1925 otevřením právě tohoto prvního butiku v Largo Carlo Goldoni, v samém srdci hlavního města. Zavítat můžete buď do tohoto rozlehlého butiku ukrývajícího patra plná oděvů a doplňků i krejčovské ateliéry. Nebo se můžete vydat na jih Říma do části EUR, kde v útrobách Colosseo Quadrato čili hranatého kolosea, jak je stavbě přezdíváno, sídlí headquarters značky i muzeum. Impozantní kulisy stavby Paláce italské civilizace z roku 1938 stojí za návštěvu!

 

 

Casa Balla

Milovníci umění dvacátého století, zbystřete. Vůbec poprvé je veřejnosti přístupný mimořádný futuristický dům v Římě, kde širokospektrální umělec a futurista Giacomo Balla žil a pracoval od roku 1929 až do své smrti. Giacomo Balla za třicet let proměnil celý rodinný apartmán ve skutečné umělecké dílo. Co kus, to je v tomto celostním kusu umění unikát. Laboratoř experimentů složená z malovaných stěn, nesčetného množství nábytku, zdobeného nádobí, všudypřítomných obrazů a soch, oděvů, které navrhl, a mnoha dalších předmětů, které dohromady vytvořily jedinečné svědectví o geniální mysli jednoho umělce. Vstup do Casa Balla je nutné rezervovat dostatečně dopředu, tak na to před návštěvou Říma myslete.

 

 

Ciao, Vintage!

Máte-li slabost pro hledání vintage kousků, ulice Říma jsou malých obchůdků s těmito skvosty plné. Tak jako při každém vintage lovu, i zde potřebujete šťastnou ruku při výběru, ale pokud víte co hledáte, zajisté to najdete. Například Ciao Vintage na Via del Governo Vecchio je maličký obchod až po strop plný doplňků s monogramy velkých módních domů, starých šperků, kabátů a kompletů, které pravděpodobně jen tak někde neseženete. Obchod začínal jako podnikání s antikvitami, až později se ubral cestou módního odvětví. A láska ke starým věcem je zde vidět v každém koutu.

 

 

Zdroj: Bettoja Hotels, Archdaily, Archiweb, MAXXI

Objevte finskou metropoli. Zamilujete si Helsinky na první pohled?

elle.cz

Předplaťsi & Ušetři

Elle cover
REKLAMA