Naplánujte si zážitky: Průvodce po Tunisku, jak jej neznáte

Rok 2020 změnil spoustu věcí, včetně našeho přístupu k cestování. Už si nevybíráme destinace podle toho, kam nás to vždy táhlo, kde žijí naši přátelé, nebo co odpovídá našemu rozpočtu. Teď se ptáme, kde jsou právě otevřené hranice. A vůbec to nemusí být špatně, díky tomu máte šanci poznat zemi, kam by vás za normálních okolností vůbec nenapadlo jet, a přitom se možná vrátíte nadšení jako už dlouho ne. Přesně tak to bylo s mojí cestou do Tuniska. Až do letošního roku jsem tam nebyla, a úplně upřímně, nikdy mě to ani nenapadlo.

Myslela jsem, že do Tuniska se jezdí jen lehnout si na pláž, nebo dokonce k bazénu, a že největší aktivitou je cesta z lehátka k baru velkého all inclusive hotelu. Je pravda, že většina lidí sem právě za tímhle jezdí, jsou spokojení a nic jiného nechtějí. Do Tuniska ale můžete vyrazit, i když vás představa takto strávené dovolené neláká.

 

Tunisko
Info ikona

 

Ideální čas vyrazit

Málokdo ví, že je tady tolik možností, kam se vydat na výlet, že budete mít co dělat, abyste je během týdne všechny stihli. Mimo letní měsíce je navíc ideální doba, kdy sem vyrazit, když chcete cestovat. Už totiž není tak velké horko, jaké tu bývá v létě, kdy teplota bez problémů sahá až ke čtyřicítce. Během listopadu je tu ještě příjemně, v prosinci se lehce ochladí, nicméně pokud chcete zažít Vánoce bez Vánoc, i pro tento účel je Tunisko, coby arabská země, skvělé. Jestli se chcete i vykoupat, vyrazte pak zase v únoru. 

 

Tunisko
Info ikona

 

Kde se ubytovat

Ubytujte se v jednom z oblíbených letovisek, jako je Sousse nebo Monastir. Obě jsou hned vedle sebe, stačí si tedy vzít taxík a zajet si na večeři či trhy do vedlejšího městečka. Hotely jsou tu nejrůznější – od těch s aquaparky pro rodiny s dětmi po velmi sofistikovaná místa, která se profilují jako adults only. Já mohu doporučit elegantní hotel Royal Thalassa Monastir.

Ve zmíněném Sousse si zajděte prohlédnout hrad Ribat, z jehož hradeb je krásný výhled po okolí, a také mauzoleum prvního tuniského prezidenta Habiba Bourguiby, kterého tu všichni zbožňují. Nad jeho hrobkou navíc visí obří lustr z českého skla.

 

Tunisko
Info ikona

 

Každý den jinde

Každý den pak můžete trávit jinak. Cestovat můžete buď organizovanými zájezdy autem, ale nebojte se vyrazit vlakem. Železniční doprava tu má překvapivě vysokou úroveň, a tak ani není potřeba půjčovat si tu auto.

Tunisko je výjimečné tím, že má úžasné starořímské památky, které ale přitom nejsou zdaleka tak slavné jako třeba ty v Egyptě. Je to dáno tím, že Tunisané necítí, že by tyto památky byly „jejich“, a tak je v podstatě ignorují. Naštěstí vláda si už velmi dobře uvědomuje potenciál této země, a tak se dá čekat, že v budoucnu bude Tunisko ještě zajímavější i modernější destinací.

Jedním z nejoblíbenějších cílů je Kartágo, ležící kousek od hlavního města Tunis. Krásné je nedaleké město Sidi Bou Said, jehož modrobílá architektura připomene Řecko. Ve střední části země najdete druhé největší „koloseum“ na světě – amfiteátr El-Jem

 

Tunisko
Info ikona

 

Obrovským zážitkem je také výlet do pouště, ideálně spojený s přespáním. V zimě se tu v oáze Dúz, o které se říká, že je bránou do Sahary, dokonce koná Mezinárodní saharský festival, kam se sjíždí tisíce návštěvníků z celé severní Afriky, aby si zatančili a zazpívali, nebo prohlédli tradiční beduínská řemesla. Vyrazte také na jih Tuniska, které je mnohem autentičtější než turistická místa.

Vyrazte na výlet lodí, třeba na souostroví Kerkennah, o kterém ví jen málokdo. Má velmi autentickou atmosféru, najdete tu pozůstatky historické pevnosti a moře tu má ještě krásnější barvy než u pevninských břehů. Právě tady máte skvělou příležitost odpočinout si od hotelové stravy a ochutnat tradiční místní jídlo.

Znáte další tipy na zajímavá místa v Tunisku? Napište nám je na sociálních sítích @elleczech.

Předplaťsi & Ušetři

Elle cover
REKLAMA