Tunisko mimo resorty: street art, boho kavárny a ráj pro filmové fans

Za branami resortů

Když se řekne Tunisko, vybaví se vám týden strávený v hotelovém resortu s přetékajícími bufetovými stoly? Takovou dovolenou v Tunisku zažil asi každý a pravda, není to nic, co by v nás zanechalo výrazné vzpomínky. Tato země ale nabízí mnohem víc, než bohaté all inclusive a animační programy v hotelech. Stačí vyjet za hranice hotelového resortu a vydat se tím správným směrem. „Je velká škoda, že Češi více neobjevují a nejezdí na výlety. Tunisko je zemí, která jim má rozhodně co nabídnout,“ říká zástupkyně Tuniského národního úřadu pro cestovní ruch Kateřina Dušková. Baví vás objevovat známá filmová místa? Nebo jste obdivovatelé pouličního umění? Rádi ochutnáváte jídla, která vám jinde nenaservírují? Všechny tyto touhy dokáže Tunisko uspokojit.  „Tunisko je destinací pro různé typy cestovatelů díky své bohaté historii, kultuře i odpočinku u moře. Patří také mezi nejoblíbenější destinace zejména u rodin s dětmi, nahrává k tomu velmi výhodná cena i písčité pláže. Na své si na Djerbě přijdou i milovníci designu, nákupů a smlouvání. Na místních tržištích můžete ukořistit za hubičku nějaký nový kousek do šatníku, nakoupit typické misky či nádobí se vzorem mozaiky nebo si projít čtvrť s pouličním uměním,” vyjmenovává tisková mluvčí CK Čedok Kateřina Pavlíková. 

Mohlo by se vám líbit

Směr na Východ! Vyrazte vstříc dovolené snů za pár korun

Dovolená na Západě byla pro generace před námi synonymem luxusu. Východ jsme tak postupně téměř vyškrtli ze svého cestovatelského wish-listu. Neoprávněně! Směrem na východ od našich hranic se nacházejí destinace, které nabízejí nezapomenutelné zážitky. Jejich velkou předností je to, že nejsou masově oblíbené a drancované davy turistů. Ruku v ruce s tím jde i to, že nejsou vůbec drahé.
elle.cz

Gladiátor, Angelika i Luke Skywalker

Co mají tyto nesourodé filmové postavy společného? Filmové lokace, které se všechny nacházejí v jedné zemi. Tunisko, uličky jeho měst, písky pouště, hornaté kaňony i antické památky si zamilovali filmaři a my se dnes vydáváme po jejich stopách, jak při nesčetných reprízách známých blockbusterů, tak naživo. George Lucas natáčel své Hvězdné války na místě zvaném Ong Jmel vybudovaném v poušti, které lze navštívit i dnes. Velkolepé očekávání a nadšení trochu kazí fakt, že pouštní vlivy a nedbalý přístup k péči o tyto filmařské klenoty způsobují jejich chátrání. Fanoušci Star Wars můžou nasát atmosféru filmu i v hotelu Sidi Driss u obce Matmata, který ve filmu představoval Larsovu farmu. Přenocovat tu lze v apartmá Luka Skywalkera, princezny Padmé a dalších slavných postav.

Také scény z dobrodružného filmu Stevena Spielberga Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy se natáčely na území Tuniska, i když se ve filmu tváří jako Egypt. Kaňon, kde chce Indy vyhodit do povětří archu, leží v Sidi Bouhlel u města Tozeur. Stejná lokace si zahrála také v Hvězdných válkách a v Anglickém pacientovi. Na egyptskou Káhiru 30. let si pro změnu zahrálo hlavní město Tunisu, opět ve filmu Anglický pacient. I pouštní scény stejnojmenného romantického filmu byly natáčeny v Tunisku a nikoli v Egyptě. Angelika a sultán se točila v městečku El-Džem, které se pyšní největším římským amfiteátrem na africkém kontinentě. Zachovalý amfiteátr o mnoho let později obsadili zvířata a gladiátoři, aby natočili scény pro trhák s Russelem Crowem Gladiátor.

Ong Jmel

Street art v klikatých uličkách

Milovníci dalšího druhu umění, tentokrát pouličního, také nebudou v Tunisku strádat. Pro ten nejlepší zážitek je nutné se přesunout na Djerbu, do města Er Riadh a jeho čtvrti Hara Sghira. Tvoří ji malebné uličky s malými domky, na jejichž fasádách kvetou popínavé rostliny a na slunci září barvy maleb a mozaiek od pouličních umělců z celého světa. Umělecký projekt vznikl v roce 2014, kdy se do Er Riadhu sjelo asi 150 umělců a na zdech místních domků vytvořili přes 200 výtvarných děl. I když spousta z nich podlehla povětrnostním vlivům, na jejich místa nastupují nová díla, která už jsou mnohem trvanlivější. Projekt nazvaný DjerbaHood se neustále rozrůstá, street artových děl přibývá a na místních zídkách lze vidět i díla slavných jmen jako například Invider. Motivy obrazů jsou různé, některé chtějí návštěvníky rozveselit, některé dojmout, jiné zase upozorňují na alarmující situaci týkající se migrace. Všechna mají společné to, že neuvěřitelně pozvedly životní úroveň v této čtvrti a zprostředkovaně daly práci mnoha místním lidem.

DjerbaHood

Všechny chutě Tunisu

Tuniská kuchyně je bohatá na chuťové zážitky a kombinuje prvky středomořské, arabské a berberské kuchyně. Pokud budete chtít ochutnat něco skutečně autentického, najdete to možná i v hotelu během tuniského dne, ale nebojte se navštívit místní restaurace. Typický a slavnostním jíslem je couscous, který se ale připravuje mnohem sofistikovaněji než u nás. Má sladší příchuť, často v něm najdete rozinky a nejtypičtěji se podává jako příloha k jehněčímu masu. Jehněčí maso najdete i v pokrmu nazvaném tagine. Jmenuje se tak hliněná nádoba, do které se maso uzavře a spolu se zeleninou a bramborami se několik hodin dohromady dusí na dřevěném uhlí. Výsledkem je šťavnaté vynikající jídlo s dokonale propojenými chutěmi.

Když dostanete chuť na něco menšího, objednejte si brik, křehký závitek z vejce, tuňáka a sýra smažený v oleji. Dezert? Buď velké sladké datle s názvem „prsty světla“, kterými je Tunisko velkým producentem nebo makroudh, dezert z fritovaného krupicového těsta plněného datlemi a aromatizovaný pomerančovou květovou vodou. V Tunisku se nemusíte držet ale pouze tradičních jídel. I tady najdete moderní mezinárodní kuchyni a spoustu populárních boho kaváren a restaurací, v nichž vůbec nepoznáte, že jste v Tunisku. Jedna opravdu nádherná se nachází na Djerbě a jmenuje se El Fondouk. Za nenápadným vchodem nedaleko tržiště hlavního města Djerby se před vámi otevře nádherný vzdušný prostor s proskleným stropem a interiérem v bílé barvě. Ale pozor, na tomto insta-friendly místě není dovoleno fotit.

Mohlo by se vám líbit

5 krásných a budget-friendly evropských měst na okouzlující víkend

Barcelonu znáte jako své boty, v Římě už vás nic nepřekvapí a v Berlíně už jste také všechno prošli křížem krážem. Hledáte nové nápady, kam se podívat na prodloužený víkend? Přinášíme tipy na evropská města, která jsou nádherná, nejsou tolik zprofanovaná a zároveň nezruinují váš cestovatelský budget. Zabalte si a vyrazte!
elle.cz

Nevšední ubytování

I když lze dovolenou v Tunisku pořídit za velmi nízké částky, platí tady jako všude jinde, že za skutečný komfort se vyplatí si připlatit. Doporučit můžeme třeba hotely Iberostar Mehari nebo Radisson Blu Palace Resort & Thalasso na Djerbě, na pevnině pak třeba Mövenpick Sousse nebo Hilton Skanes Beach Resort. Jestliže ale dáváte přednost komornějšímu ubytování, vyhledejte si v Tunisku tzv. maisons dʼhotes, neboli guest houses, kde naleznete příjemné a osobní prostředí, často v historických či tradičních budovách, které nabízejí autentický pohled na tuniskou kulturu a pohostinnost.

Pokud vám přijde nemožné spojit všechny tyto zážitky do jedno dovolené, vězte, že to jde. A nemusíte se ani bát složité organizace. Všechna tato místa můžete navštívit jak po své vlastní ose, a to beze strachu, protože Tunis je civilizovanou zemí, tak s cestovní kanceláří. Mluvčí CK Čedok Kateřina Pavlíková nám potvrdila, že výlety na zmiňovaná místa mají v nabídce svých výletů. „Na Djerbě jsou turistické oblasti v západní části, na výlety se jezdí také do hlavního sídla Houmt Souk, k historické židovské synagoze El Ghriba a nejoblíbenější je návštěva parku Djerba Explore, kde najdou turisté muzeum místních tradic, umění, ale také zoologický park s krokodýlí farmou i želvičkami,“ doplňuje ještě nabídku výletů a zajímavých míst Kateřina Pavlíková. 

Mohlo by se vám líbit

Exotika za rohem: malé ráje na zemi do pěti hodin letu

Jsou krásné, nejsou přeplněné turisty a co je na nich úplně nejlepší, dostanete se tam do pár hodin, někdy dokonce i bez přestupů. Které blízké cestovatelské ráje byste si měli přidat do letošního travel listu?
elle.cz

Zdroj: autorský článek