ELLE Bookclub: Už máte tyto coffee table fashion books?

 

 

Glamour of Italian Fashion Since 1945

Kniha vznikla původně jako doprovodný katalog k výstavě v londýnském Victoria & Albert Museum konané v roce 2014. Glamour of Italian Fashion Since 1945 představuje na svých stranách módu, která proměnila textilní štítek s nápisem „Made in Italy“ v mezinárodně uznávanou značku stylu. Spojuje úžasné módní fotografie, archivní materiály a dříve neviděné předměty ze soukromých sbírek, aby prozkoumala italský styl od poválečných návrhářů až po mimořádný úspěch jejich značek konfekce. Gucci, Fendi, Emilio Pucci, Valentino, Giorgio Armani, Missoni, Franco Moschino, Gianni Versace, Dolce & Gabbana, Miuccia Prada a Roberto Capucci, ti všichni v průběhu let přispěli k etablovanému postavení italského řemesla kůže, pletenin a precizního krejčovství na světovém trhu. A blíže se s nimi můžete seznámit nad textem a fotografiemi nabitých stránkách této knihy ve zlaté obálce.

 

The Glamour od Italian Fashion

 

 

Acne Paper Book

Umění na papíře – to je kniha Acne Paper, která oslavuje některé z nejlepších prací z archivu časopisu módní značky Acne Studios. Mimo jiné ukazuje, že obyčejné katalogy jsou již dávno překonanou záležitostí. Kniha zahrnuje práce legendárních fotografů, jako jsou David Bailey, Sarah Moon, Irving Penn či Paolo Roversi. Doprovázena je esejemi napsanými speciálně pro toto bohatě ilustrované vydání o 568 stranách a svět lifestylu zkoumá prostřednictvím média fotografie, umění, literatury a žurnalistiky, shromažďujíc práce špičkových přispěvatelů několika různých generací. Acne Paper obsahuje i exkluzivní rozhovory s Tildou Swinton, Davidem Lynchem, Kimem Jonesem nebo třeba Azzedine Alaïou.

 

Acne Paper Book

 

 

The MoMu Collection Antwerp

Výjimečné fondy renomovaného antverpského muzea módy, známého jako MoMu, sdružujícího nejprestižnější módní kolekce nejen z Belgie, byly vůbec poprvé představeny v jedné knize. MoMu si ji nadělilo po tříleté rozsáhlé rekonstrukci, ukončené v září minulého roku, v rámci které bylo rozšířeno o prostornou galerii prezentující sbírkový fond, jenž v celé své šíři čítá více než 35 000 exponátů. Kniha The MoMu Collection Antwerp zahrnujestřípky čtyř desetiletí belgické módy a postupně na 448 stranách prezentuje mimo jiné mistrovská díla Driese Van Notena, Rafa Simonse, Ann Demeulemeester, Dirka van Saene, Martina Margiely a dalších s muzeem či Belgií spjatých tvůrců, kteří část své tvorby do sbírek věnovali. Nabízí tak přehled nejdůležitějších protagonistů belgické módy od 70. let 20. století až do současnosti. Krom toho obsahuje i fotografie z výstav, které v muzeu probíhaly v letech 2002 až 2018.

 

The MoMu Collection Antwerp

 

 

Margiela: The Hermès Years

„Každý, kdo si je vědom toho, co je život v současném světě, je ovlivněn Margielou,“ nechal se slyšet návrhář Marc Jacobs. Martin Margiela, známý svými avantgardními nápady, se stal ikonou módního světa díky své neotřelé vynalézavosti, hravosti a nekonvenčnosti. Jeho schopnost aplikovat své kreativní myšlení na velmi rozmanité módní domy je charakteristickým znakem tohoto velkého návrháře. Když Margiela koncem 80. let uvedl na trh svou eponymní značku, uchvátil svět módy svou vizí. Podobný šok plný očekávání nastal i v roce 1997, kdy byl vybrán do role kreativního ředitele dámských kolekcí toho nejtradičnějšího módního domu vůbec – Hermès.Módní insideři tehdy předpokládali, že konzervativní styl Hermès pohltí Margielovu avantgardní tvůrčí duši, ovšem stal se pravý opak – Margiela vdechl domu svou vizi o tom, jak navrhovat oděvy pro ženy a oživil zajeté koleje klasického francouzského stylu. Margielovo působení pod křídly Hermès bylo zdokumentováno jen okrajově, o to víc chce na jeho dílo poukázat tato kniha, která vznikla při příležitosti výstavy konané rovněž v antverpském MoMu.

 

Margiela The Hermès Years

 

 

Virgil Abloh: Figures of Speech

Pro Virgila Abloha byl doprovodný katalog k výstavě v Museum of Contemporary Art Chicago další příležitostí, jak „vše zpochybnit“ a nalézt své vlastní řešení. Toto „Dílo“, monografie vytvořená v úzké spolupráci s umělcem samotným, zkoumá jeho tvůrčí výstupy ve formátu tří knih v jedné a mapuje Ablohovo tvorbu od pouliční módy po vysokou kulturu. Rovněž obsahuje eseje a rozhovory s klíčovými personami umění, módy, designu a architektury a představuje na 1800 dosud neviděných snímků z umělcova osobního archivu. Pozoruhodné zpracování knihy poukazuje na fakt, že jde o limitovanou záležitost. Šušká se však, že kniha reflektující tvorbu velikána designérské scény Abloha od roku 1980 do roku 2019, se po jeho nedávném odchodu dočká svého dotisku.

 

Virgil Abloh: Figures of Speech

Čtení o kráse, které vám otevře oči!

elle.cz