Nejkrásnější vánoční ozdoby od českých designérů a výrobců

1. Rautis

Tradiční český výrobce se pro letošní kolekci spojil s designérkou Terezou Drobnou, která přišla se symbolickou kolekcí Miracle. Inspirací jí bylo klasické vánoční téma, pojala ho ale poněkud netradičně. Pannu Mariie, Ježíška a Josefa v ní představují drobné, až šperkařské kombinace korálků v liturgických barvách modré (nebesa), šedé (lidskost), stříbrné a čiré (čistota). V kolekci Miracle najdeme i podobným způsobem ztvárněného archanděla Gabriela či Betlémskou hvězdu, která se zavěšuje za oba konce ozdobičky. Jednoduché, působivé a kouzelné!

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

2. Minka

Hravé porcelánové ozdoby designérky Martiny Klbečkové nás baví svérázným humorem a propracovaným řemeslem zároveň. Její ručně malovaná a poctivě vykrmená zvířátka odlehčí svátečním chvílím a pobaví při každodenním pohledu na stromek. Na výběr je z mnoha druhů: od sýkorky přes kravičku až po pandu. 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

3. Glassor

Skleněná zvířátka, ale i ozdobné pastelové řetězy vyrábí v krkonošském Glassor. Tradiční sklářské řemeslo převádí do současnosti v nepřeberném množství barev a tvarů, někdy v tradičnějším, jindy v modernějším vyznění. Všechny jsou ale nejen ručně foukány, ale i malovány a zdobeny. 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu
Mohlo by se vám líbit

35 osobních tipů na vánoční dárky od jogínky Kláry Pokorné

Pro nejlepší kamarádku, profesionální jogínku, pro sebe i pro babičku s dědou. Přední česká jogínka a surfařka Klára Pokorná nám svěřila tipy, čím překvapit zaryté fanoušky jógy i své nejbližší členy rodiny.
elle.cz

4. Petra Krausová

Naše přední sklářská designérka dlouhé roky navrhuje sofistikovaná svítidla pro Lasvit, pracovala ale i pro Evu Jiřičnou nebo Bang & Olufsen. Velkou dávku kreativity cítíme i v jejích skleněných baňkách Snowball, které navrhla pro vánoční oslavy. Hodit se budou na stromeček, ale i jako sezónní dekorace kamkoliv jinam. Jak už jejich název vypovídá, ze všeho nejvíce odkazují na zimní radovánky, koulovačku a radost ze sněhu.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

5. Kateřina Michálková

Na Vysočině vyrábí z nerezového lanka a mosazi minimalistické ozdoby designérka Kateřina Michálková. Minimalistické kruhy skvěle padnou každému stromku a nechají prostor excentričtějším kouskům nebo doladí minimalistické vyznění.

 

Katřina Michálková

 

6. Nalejto

Něžné ozdoby z porcelánu vytvořily designérky Markéta Kalivodová, Lucie Vostalová a Lenka Záhorková pod značkou Nalejto. Celá edice má drobný plastický dekor a barevnost je na výběr z tradiční bílé, platinové, zlatavé či s perleťovým pokovem.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

7. M & DE design

Ze spojení křestních jmen dvou kamarádek, Markéty a Denisy, a velkého nadšení pro design vznikl nápad založit si vlastní obchod M&DE design. Bytové stylistky z Ostravy mimo jiné ručně malují také křehké skleněné baňky a dodávají jim něžné vzorování – někdy postačí pár teček, jindy vlna, větvička nebo nápis. Jejich kolekce Nature oslavuje návrat k přírodě, útěk od ruchu všednodennosti s ideou Vánoc strávených u krbu na chalupě. 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

8. Tyformy

Tak akorát do dlaně jsou krásné porcelánové ozdoby Pavly Vachunové, už několik let tvořící pod vlastní značkou Tyformy. V kombinaci porcelánu, textilu a temně modré kobaltové malby navrhla neobvyklá srdíčka s ouškem pro zavěšení.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

9. Lípa store

Obchod s krásnými řemeslnými výrobky Lípa Store nabízí jednoduché baňky s přírodními motivy v několika variantách. Pokud hledáte klasiku s přesahem k tradici, už nehledejte dál.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu
Mohlo by se vám líbit

V režii barev: Na návštěvě u režiséra Jana Hřebejka

Jan Hřebejk přistoupil k rekonstrukci domu v Praze pod Strahovem, jako kdyby produkoval film. Spolu se svou ženou Lenkou shromažďovali nápady a vytvořili námět. Scénář vyvíjeli s architektkou Dagmar Štěpánovou, kterou pověřili také režií a střihem. S důrazem na budování atmosféry, obklopeni týmem profesionálů, po čtyřech letech získali interiér, kde se začíná odehrávat život jako ve filmu.
elle.cz

10. Křak

Nadčasové porcelánové ozdoby ručně vyrábí z porcelánu na pražském Smíchově Martina Hudečková a Lubomír Ontkóc pod společnou značkou Křak. Oproti jiným ze stejného materiálu jsou jejich ozdoby tak akorát lehké, takže nehrozí pád z přetížené větvičky. Čistý, geometrický vzhled zase zajistí elegantní výsledek, který se dá ladit do detailů: Křak nabízí zakončení ve zlaté, růžově zlaté nebo antracitové barvě.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu