Nejkrásnější vánoční ozdoby od českých designérů a výrobců

1. Rautis

Tradiční český výrobce se pro letošní kolekci spojil s designérkou Terezou Drobnou, která přišla se symbolickou kolekcí Miracle. Inspirací jí bylo klasické vánoční téma, pojala ho ale poněkud netradičně. Pannu Mariie, Ježíška a Josefa v ní představují drobné, až šperkařské kombinace korálků v liturgických barvách modré (nebesa), šedé (lidskost), stříbrné a čiré (čistota). V kolekci Miracle najdeme i podobným způsobem ztvárněného archanděla Gabriela či Betlémskou hvězdu, která se zavěšuje za oba konce ozdobičky. Jednoduché, působivé a kouzelné!

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

2. Minka

Hravé porcelánové ozdoby designérky Martiny Klbečkové nás baví svérázným humorem a propracovaným řemeslem zároveň. Její ručně malovaná a poctivě vykrmená zvířátka odlehčí svátečním chvílím a pobaví při každodenním pohledu na stromek. Na výběr je z mnoha druhů: od sýkorky přes kravičku až po pandu. 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

3. Glassor

Skleněná zvířátka, ale i ozdobné pastelové řetězy vyrábí v krkonošském Glassor. Tradiční sklářské řemeslo převádí do současnosti v nepřeberném množství barev a tvarů, někdy v tradičnějším, jindy v modernějším vyznění. Všechny jsou ale nejen ručně foukány, ale i malovány a zdobeny. 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

35 osobních tipů na vánoční dárky od jogínky Kláry Pokorné

elle.cz

4. Petra Krausová

Naše přední sklářská designérka dlouhé roky navrhuje sofistikovaná svítidla pro Lasvit, pracovala ale i pro Evu Jiřičnou nebo Bang & Olufsen. Velkou dávku kreativity cítíme i v jejích skleněných baňkách Snowball, které navrhla pro vánoční oslavy. Hodit se budou na stromeček, ale i jako sezónní dekorace kamkoliv jinam. Jak už jejich název vypovídá, ze všeho nejvíce odkazují na zimní radovánky, koulovačku a radost ze sněhu.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

5. Kateřina Michálková

Na Vysočině vyrábí z nerezového lanka a mosazi minimalistické ozdoby designérka Kateřina Michálková. Minimalistické kruhy skvěle padnou každému stromku a nechají prostor excentričtějším kouskům nebo doladí minimalistické vyznění.

 

Katřina Michálková

 

6. Nalejto

Něžné ozdoby z porcelánu vytvořily designérky Markéta Kalivodová, Lucie Vostalová a Lenka Záhorková pod značkou Nalejto. Celá edice má drobný plastický dekor a barevnost je na výběr z tradiční bílé, platinové, zlatavé či s perleťovým pokovem.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

7. M & DE design

Ze spojení křestních jmen dvou kamarádek, Markéty a Denisy, a velkého nadšení pro design vznikl nápad založit si vlastní obchod M&DE design. Bytové stylistky z Ostravy mimo jiné ručně malují také křehké skleněné baňky a dodávají jim něžné vzorování – někdy postačí pár teček, jindy vlna, větvička nebo nápis. Jejich kolekce Nature oslavuje návrat k přírodě, útěk od ruchu všednodennosti s ideou Vánoc strávených u krbu na chalupě. 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

8. Tyformy

Tak akorát do dlaně jsou krásné porcelánové ozdoby Pavly Vachunové, už několik let tvořící pod vlastní značkou Tyformy. V kombinaci porcelánu, textilu a temně modré kobaltové malby navrhla neobvyklá srdíčka s ouškem pro zavěšení.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

9. Lípa store

Obchod s krásnými řemeslnými výrobky Lípa Store nabízí jednoduché baňky s přírodními motivy v několika variantách. Pokud hledáte klasiku s přesahem k tradici, už nehledejte dál.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

V režii barev: Na návštěvě u režiséra Jana Hřebejka

elle.cz

10. Křak

Nadčasové porcelánové ozdoby ručně vyrábí z porcelánu na pražském Smíchově Martina Hudečková a Lubomír Ontkóc pod společnou značkou Křak. Oproti jiným ze stejného materiálu jsou jejich ozdoby tak akorát lehké, takže nehrozí pád z přetížené větvičky. Čistý, geometrický vzhled zase zajistí elegantní výsledek, který se dá ladit do detailů: Křak nabízí zakončení ve zlaté, růžově zlaté nebo antracitové barvě.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu