Jak na zázračný úklid během karantény

V našich domovech trávíme poslední dny asi více času, než bychom si právě teď přáli. Pokud vás zajetý pořádek v uspořádání vašeho obýváku nebo neuklizený obsah zásuvky s fotografiemi stresuje, je na čase udělat v nich pořádek. Ne nadarmo se říká, že pořádek dělá přátele.

 

Na pořadí záleží

Patříte-li do kategorie skvěle organizovaných lidí, bude tato rada přímo pro vás. Podle Marie Kondo, japonské odbornice na uklízení, je více než důležité stanovit si přesné pořadí úklidu. „Začněte oblečením, přesuňte se ke knihám, papírům, rozmanitým drobnostem a nakonec se věnujte předmětům se sentimentální hodnotou,“ říká. Pokud budete svoje věci redukovat v tomto pořadí, práce vám půjde lépe od ruky. Ne tak, jako když máte rozdělaných víc věcí na jednou a žádnou neuklidíte pořádně.

 

Pořádek v šatně

Dejte každý kus oděvu, který ve skříni a šuplících najdete, na podlahu. Vyprázdněte i tu nejmenší zapomenutou zásuvku na dně skříně. Chvíli vás možná bude jímat úzkost nad tou ohromnou hromadou věcí, ale vězte, že její úklid vám přinese více než uspokojující pocity. „S klienty začínám vytřízením mimosezonního oblečení. Kdybychom začali oblečením, které právě nosí, řekli by si, že ho měli nedávno zrovna na sobě, tak proč by se ho zbavovali,“ píše Kondo ve své knize Zázračný úklid. Poté si každý kus oblečení vezměte do ruky a racionálně odůvodněte, zda vám přináší radost i užitek. Pro milovnice Sexu ve městě máme tip: pozvěte si na tuto aktivitu kamarádky a rozdejte jim cedulky s nápisy: nechat, nebo vyhodit, jak to udělala Carrie při stěhování k Božskému.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Všechny knihy na podlahu

Ať už jste knihomolky, nebo vlastníte pouze designové „coffee table books“, pořádek vletí i do těchto řad. Odbornice radí, že je dobré začít s tím, že si knihy vyskládáte na podlahu. Jednu vedle druhé. Věděli jste, že knihy patří k věcem, jichž se lidé zbavují nejobtížněji? Rozdělte si je do kategorií: obecné, praktické, vizuální a časopisy. Jednu po druhé vezměte do rukou a rozhodněte se, zda si ji chcete ponechat, nebo se jí zbavit. „Řiďte se tím, jestli ve vás při doteku vzbuzuje radostné nadšení. Všimněte si, že jsem řekla při doteku. Dbejte na to, abyste se do žádné nezačetli, četba totiž často úsudek zamlžuje,“ dělí se o své zkušenosti Kondo. Není představa mít knihovnu plnou pouze knih, které milujeme, strhující?

 

Třídění papírů

V každé domácnosti je několik míst, kde se papíry vrší jako sněhové závěje. Ať už jsou to rozbalené dopisy, noviny kupící se na stole za posledních několik dní, nebo školní složenky přichycené magnetem na lednici. Marie Kondo je přesvědčená, že doma máme více papírů než v kanceláři. Sami sebe se zeptejte, jak máte uspořádané papíry? „Základní pravidlo zní: Vyhodit je všechny. Vyhoďte cokoli, co nespadá do jedné ze tří kategorií: momentálně používané, potřebné po určitý čas a nutné uchovávat navždy,“ dodává.

 

V záplavě fotek

Máte-li fotek plné zásuvky nebo galerie v telefonu, pročistěte je. Jistě se shodneme na tom, že mít uložené snímky obrazovky něčeho zajímavého nebo užitečného, na co jste už pravděpodobně zapomněli, je zbytečné. Proto, do koše s tím. A to platí i u papírových fotografií. „Tím, že se každým sentimentálním předmětem zabýváte a rozhodujete se, co vyhodit, zabýváte se svou minulostí. Pokud byste ty věci prostě jen uložili někam do šuplíku nebo kartonové krabice, než se nadějete, vaše minulost by se stala přítěží, táhla by vás zpátky a bránila vám žít teď a tady,“ myslí si Marie Kondo.

cara magazin

ELLE PŘÍMO VE VAŠÍ SCHRÁNCE S POŠTOVNÝM ZDARMA

Nechcete přijít o nové číslo? Nechte si ho poslat domů. Výtisk vám doručíme až ke dveřím po celé České republice za stejnou cenu jako v obchodě, aniž byste museli platit poštovné. Stačí kliknout ZDE. (Akce platí pouze pro ČR.)