V medicíně se ketamin používá jako anestetikum, v nižších dávkách má však psychedelické vlastnosti. Jeho antidepresivní účinek je důkladně podložený klinickými studiemi; ostatně na Západě – zejména v USA – se využívá (násobně více než u nás) jako takzvané „rychlé antidepresivum“ už přes 15 let. Jeho léčebný efekt může nastoupit takřka okamžitě (přibližně u 30% lidí) a bez prodloužení psychoterapií trvá zhruba 5 dní. Potenciál ketaminu nespočívá jen v rychlém nástupu účinku, ale i ve způsobu, jakým mění lidské vědomí a umožňuje pacientům nahlížet na jejich životní situaci zcela novým způsobem. Narozdíl od některé běžně předepisované medikace se nezaměřuje jen symptomy, což je samozřejmě mnohdy také užitečné a dostačující, ale může jít k jádru problému.
Vzestup a pád psychedelik
Když Albert Hofmann ve 40. letech náhodou objevil psychotropní účinky látky, kterou pět let předtím syntetizoval – LSD – asi netušil, jak moc ovlivní kulturní, politické a společenské dění následujících desetiletí. O dvanáct let později se manhattanský bankéř a amatérský mykolog Gordon Wasson seznámil v Mexiku s magickými houbami, o kterých publikoval článek v časopise Life. Látky s obrovským léčivým potenciálem, které dosud zkoumala jen hrstka odborníků, se tak v roce 1955 dostaly k veřejnosti a spustily psychedelický boom na pozadí bouřlivých 60. let, kdy spolu s hlasy marginalizovaných sílil i kontrakulturní proud. Psychedelika prolamovala tvůrčí bloky v Silicon Valley, údajně s nimi koketovalo i několik nobelistů. V rozeklaných Spojených státech, a i mimo ně – v Československu byla tehdy největší psychedelická klinika ve východním bloku – běželo nespočet studií, které zkoumaly a rozvíjely jejich léčivý potenciál.
Výzkum byl ukončen, když někdejší prezident USA Nixon vyhlásil na počátku 70. let věhlasnou válku proti drogám. Psychedelika se rázem dostala do kategorie s nejtvrdším trestem za držení nebo obchod s látkami. Druhý dech našla až na začátku milénia, kdy širší zájem o ně resuscitovala švýcarská studie zaměřená na onkologické pacienty s těžkou depresí. Legislativa ohledně těchto látek zůstala striktní, nicméně umožňuje užití jiné látky v psychoterapii – ketaminu.
„Ketamin byl objeven v 60. letech a původně se používal jako anestetikum a analgetikum, například ve válce ve Vietnamu při těžkých zraněních. V 90. letech se zjistilo, že se lidé po anestezii probouzeli s nižšími příznaky deprese,“ říká Stanislav Milotinský, ředitel pražské kliniky PSYON, která nabízí ketaminem asistovanou psychoterapii jako první klinika v Evropě. V těchto letech se ketamin stal také oblíbenou drogou na tanečních parketech mezi ravery. „Ketamin používáme off-label, což znamená, že je sice schválený jako léčivo pro anestezii, ale pokud vědecká evidence prokazuje jeho účinnost při léčbě deprese, či jiných onemocněních, můžeme ho využít i takto. Off-label preskripce se používá u mnoha léků, v medicíně je to běžná praxe u léčiv původně schválených pro jiné účely. Rozdíl je, že v tomto případě nese plnou zodpovědnost lékař, který léčbu indikuje,“ vysvětluje Milotinský.
Jak působí ketamin na váš mozek?
Psychedelika podporují neuroplasticitu mozku, tedy schopnost vytvářet nová spojení, měnit se. Po jejich užití se může otevřít „terapeutické okno“, kdy je mozek – laicky řečeno – adaptivnější, tedy otevřenější ke změnám. To umožňuje hlubší a efektivnější práci na sobě. Samotná zkušenost proto často působí jako katalyzátor pro další terapeutickou práci – umožňuje pacientům vidět své problémy z jiného úhlu a otevírá jim cestu k hlubšímu porozumění jejich emočních vzorců, ale i chování. „Jedna z dominujících hypotéz ohledně principu fungování antidepresiv je také právě zvýšení neuroplasticity. Nicméně antidepresiva tento efekt vyvolávají za čtyři až šest týdnů, pokud vůbec zaberou na první pokus, zatímco psychedelika to mohou dokázat v řádu hodin,“ vysvětluje Milotinský. Dodává, že u ketaminu zůstává neuroplastické okno otevřené přibližně pět až sedm dní, zatímco u psilocybinu (lysohlávky), DMT (psychoaktivní součást nápoje ayuhuasca) a LSD to může trvat až měsíc. „Z tohoto pohledu se zdají klasická psychedelika výhodnější. Zároveň nad tím uvažujeme tak, že psychedelika mohou rozšiřovat stávající paletu efektivních léčebných nástrojů včetně antidepresiv, nikoli stát v opozici. Zásadní je vždy příběh každého jednoho pacienta a vhodnost té, či oné léčby."
Ketaminem asistovaná psychoterapie může být vhodná pro ty, kteří jsou rezistentní vůči tradiční léčbě. Pakliže někdo trpí chronickou depresí, úzkostmi, poruchou příjmu potravy, generalizovanou úzkostnou poruchou, fobiemi nebo posttraumatickou stresovou poruchou, vyzkoušel klasickou medikaci nebo se v psychoterapii dostal do mrtvého bodu, může být vhodným adeptem. Účinnost léčby se dle obtíží pohybuje mezi 40-80 procenty.
„Ketaminem asistovaná terapie se ukazuje jako značně efektivní u většiny indikovaných diagnóz, zejména pak samozřejmě u deprese. Zároveň se ukazuje i jako možný nástroj pomoci u osob, které mají další komorbidní diagnózy, jako například emočně nestabilní porucha osobnosti. Tito lidé často prožili mnoho náročných okamžiků v průběhu vývoje a léčba s ketaminem jim může umožnit určitá témata lépe zpracovat a posunout se v léčbě dál. Nelze však očekávat zázraky, mluvíme o postupných, často malých krocích,“ říká Milotinský. Zdůrazňuje, že u lidí s touto diagnózou je obzvlášť důležité pečlivě zvážit, zda je pro ně léčba vhodná. Často je totiž nutné, aby probíhala zároveň s dostatečně dlouhou psychoterapií a aby byl jejich stav stabilizovaný – jinak by nemusela mít očekávaný přínos.
První kroky léčby
Proces přijetí k léčbě začíná vstupní online schůzkou, která trvá asi 25 minut. Slouží k tomu, aby odborník na obecné úrovni určil, jestli je pro vás léčba vhodná. „Pokud by měl potenciální pacient závažnou duševní poruchu, kterou neléčíme (např. schizofrenie), řekneme to hned, abychom všem ušetřili čas a peníze.“ Pakliže se ukáže, že pro vás léčba může být vhodná, dalším krokem je podrobné psychiatrické vyšetření, které trvá 1,5 až 2 hodiny. Lékař posoudí váš zdravotní stav a zváží možné kontraindikace. Následně vás čeká ještě interní vyšetření včetně EKG a odběrů, aby si lékaři byli jistí, že je vše v pořádku. Teprve poté, co tým lékařů rozhodne, že je léčba na místě, se může začít. Celý proces od vstupní schůzky po rozhodnutí o indikaci k léčbě trvá průměrně dva měsíce.
Můžu být na ketaminu závislý?
Ketamin má vyšší riziko závislosti než klasická psychedelika (u těch se uvádí, že riziko závislosti z řady důvodů není přítomno nebo je zcela minimální, a naopak narůstá počet studií o jejich potenciálu v léčbě závislostí), ale stále nižší než třeba alkohol. Na bedrech sice nese reputaci pouliční drogy z devadesátek, ale jeho užívání v terapeutickém kontextu jde často v rozporu se zvyšováním chuti k rekreačnímu užívání. Psychedelika totiž zesilují to, co v nás už je – to znamená, že se při jejich užití můžou objevit intenzivní nepříjemné emoce nebo zážitky, které je potřeba zpracovat. „Jakmile máte tu zkušenost s ketaminem v bezpečném léčebném prostředí po boku vyškoleného terapeuta a zjistíte, jak samotná zkušenost může být náročná, dvakrát si rozmyslíte, jestli se pustit do takových zkušeností jen tak pro zábavu. Tuto zkušenost máme jak my, tak kolegové ze zahraničí, a to i v rámci výzkumu s ostatními psychedeliky“
Je důležité si uvědomit, že ketaminová terapie nefunguje pro každého, pro řadu lidí je i vyloženě nevhodná a pro mnohé je finančně nedostupná (Psyon pro zvýšení dostupnosti léčby zřídil dotační fond). Nicméně nás učí, že uzdravení skutečně přichází z mezilidské interakce a zevnitř – z ochoty a možností přijmout i ty náročné zkušenosti. Ať už se budoucnost psychedelik vyvine jakkoliv, jedno je jisté: pro některé pacienty mohou být nadějí, kterou už možná dávno ztratili.
- Zdroj článku:
Autorský text, na základě rozhovoru s Stanislavem Milotinským, ředitelem pražské kliniky PSYON, https://www.psyon.cz/