ELLE Empowerment: Rodičovství a kariéra? Jde to dohromady

Historicky teprve třetí ženou, která obdržela Nobelovu cenu za ekonomii, je Američanka Claudia Goldinová, a to za prohloubení znalostí o uplatnění žen na trhu práce. Její práce se zaměřuje na rovnost mužů a žen na pracovním trhu a jaké faktory ovlivňují postavení žen na trhu práce. Věděli jste, že když se na trh v roce 1960 dostala hormonální antikoncepce, dostaly ženy poprvé do rukou možnost plánování si těhotenství a na to navázané kariéry a pracovního směřování? To bylo před 60 lety a možná si říkáte, že je dobře, že už je to minulost a že je skvělé, že aktuální ženy mají nové možnosti v rámci slaďování mateřství a práce nebo kariéry...

Jsem máma a pracuji. Je na tom něco k podivu?

Opak je pravdou. Z posledního reportu organizace MUMDOO, kterého se zúčastnilo přes 1100 respondentek, vychází čísla a závěry, které až tak velký posun neukazují. 61 % žen s dítětem mladším 2 let nemá žádné nebo jen nárazové hlídání a tím pádem je pro ně složité se do pracovního nasazení dostat. 74 % žen během rodičáku nepracuje u svého zaměstnavatele, musí se tedy poohlížet na jiné pracovní nabídky, které jsou více flexibilní a jsou více nakloněné tomu, že jsou pracující mámy. To vidíme i mezi studentkami na naší vzdělávací platformě #HolkyzMarketingu, kde se do Akademií studentky hlásí s tím, že se chtějí dovzdělat v marketingu, protože musí změnit práci. A pouze 3 % žen do 2 let věku dítěte nechtějí pracovat ALE 55 % reálně nepracuje.

Mohlo by se vám líbit

Pracovní manželka – jste to i vy?

Office wife, office husband. V českém překladu kancelářská manželka nebo manžel. Termín, který není nový, ale dokázali bychom jím popsat vztah na nejednom pracovišti. O co se jedná – a je takový vztah zdravý?
elle.cz

 

Chce to změnu

Ve věku 25–34 let nastává významný propad v zaměstnanosti Češek. Primárním důvodem je mateřství a rodičovství. Abychom se jako společnost tomuto propadu vyhnuli, pomohlo by zlepšit dostupnost zařízení předškolní péče, která by usnadnila skloubení rodinného a pracovního života a podporu částečných úvazků, zejména pro ženy s malými dětmi. A protože měnit celý systém je běh na dlouhou trať, proto se podíváme alespoň na to, jak k organizaci času přistupovat v rámci slaďování práce a rodičovství za předpokladu, že slaďovat chcete.

Střet s realitou

Budete mít novou roli, na kterou vás nepřipraví ani ty nejlepší knihy. Znovu si nastavujete svoje priority, svoje hranice, definujete si svoji roli. Máte úplně nové potřeby. Velkou pomocí v tomto období pro mě byly terapie, na které jsem docházela a v nichž jsem hledala cestu zpět sama k sobě. Pokud víte, že už na aktuální situaci nestačíte samy, nebojte se říct o pomoc. Jak zmiňuje psychologický výzkum v mateřství Jak se mají mámy, v médiích bývá mateřství často zobrazováno jako pozitivní, je popisováno jako naplnění smyslu života ženy a jako něco, co je spojováno pouze s pozitivními pocity. Realita je ale mnohdy jiná.

Práce s energií

Dlouhou dobu po porodu máte hormony na své straně a díky jejich fungování máte víc energie, jste schopné několikrát za noc vstávat k miminku a celkově fungovat. Čím dále od porodu jste, tím se hormony vracejí zpátky do normálu a o to více je potřeba dávat důraz na naslouchání svým potřebám. Stejně jako instrukce v letadle zní „nejdřív nandejte masku sobě a pak až dítěti”, i u práce s energií myslete jako první na sebe. Jezte kvalitní jídlo, které vám dodá energii, spěte hodně a kdykoliv to jde a dostatečně se pohybujte během dne.

Nezapomínejte na čas pro sebe

Klidně omezte svá očekávání. Možná už nebude o tom, že si půjdete sednout do kavárny a budete si číst knihu, možná bude jen o tom, že si dojdete v klidu na záchod a umyjete si vlasy. Nebo že budete sedět v tichu a nic nedělat. I tomu se říká čas pro sebe, který má neskutečnou hodnotu pro vaše psychické zdraví.

Mohlo by se vám líbit

Zapomeňte na přesčasy a nervy z práce: teď vede pohodový Lazy Girl Job

Propadnout Tik Tok trendu #lazygirljob není nic těžkého. Tento termín poprvé pojmenovala influencerka Gabrielle Judge. Lazy girl job popisuje jako práci, která vám zaplatí účty a umožní vám v klidu existovat, aniž byste v ní trávili spousty času a obětovali jí příliš mnoho úsilí. Boomeři pohrdavě mluví o lenosti a rozmazlenosti mladších generací, ale ty ženy, které se rozhodly z toxické kultury kariérního shonu vystoupit, si umějí své rozhodnutí obhájit.
elle.cz
Nastavení režimu

U slaďování práce a rodičovství to platí dvojnásob. Nastavte si domácí režim a rutinu tak, aby to bylo prospěšné pro celou rodinu a její chod. Čím je dítě starší, tím to jde samozřejmě lépe, protože už jste schopné odhadnout, kdy bude vstávat, kdy bude spát přes den a kdy ulehne večer. Důležité na tom je, že pokud se snažíme do denního fungování vnášet pravidelnost a rutinu, pomáhá nám to lépe předpovídat, jak bude den vypadat a co jsme schopné zvládnout.

Podpůrný klub

S mojí kolegyní a spoluzakladatelkou #HolkyzMarketingu Lucií Audi, sdílíme hodně tipů a rad na slaďování práce a rodiny. Navzájem si sdílíme cokoliv, co nám funguje nebo nefunguje. A také si sdílíme, když je něco opravdu naprd. Když máme pocit, že jsme ten den svoji roli mámy nezvládly. Tento podpůrný klub Luci pojmenovala jako Fňukací okénko. Kolikrát ani nečekáme, že nám ta druhá poradí nebo řekne, co hned teď začít dělat. Nechceme možná ani odpověď, jen bezpečný prostor, kde říct nahlas to, co nás uvnitř trápí, a ventilovat to ven. Najděte si svůj podpůrný klub. Někoho, kdo vás vyslechne s respektem a nebude vás soudit. Bezpečný prostor pro všechny vaše myšlenky a pocity, které by ve vás jinak zůstaly po celou dobu.

Zapojení partnera/partnerky

Zapojení partnera/partnerky v otázce slaďování je další důležitou součástí jeho realizace. Vím, že ne vždy je to možné, ať už z důvodu, že tam partner není vůbec nebo nemá prostor nebo motivaci se zapojovat. V tu chvíli žádná rada nepomůže, protože je to o nastavení vztahu jako takového a rozložení rolí. Pokud to ale jde, zapojení partnera zjednodušuje mnohé. Nemusí to znamenat, že se s vámi partner na rodičovské musí vystřídat, i když proč ne, ale jeho zapojení do denního režimu může velmi pomoci. Ať už bude jeho pomoc spočívat v tom, že si vezme homeoffice, abyste mohly mít důležitý call, a svůj pracovní den si poskládá více flexibilně. Nebo své příchody a odchody do práce načasuje tak, abyste vy měly prostor zasednout k práci. Bavte se o tom, jaké jsou vaše potřeby a jaké jsou možnosti a kde by se to dalo přizpůsobit tak, aby vám to pomohlo.

Slaďování práce a rodičovství není procházka růžovou zahradou, je to spíš maraton s intenzivními sprinty dohromady. Poslouchejte svoje tělo, svoje potřeby a nezapomínejte na svoje priority. Zvládnete to.

O autorce

Aneta Martinek

Aneta je Co-founder & CEO největší české marketingové vzdělávací platformy #HolkyzMarketingu. Během své kariéry nasbírala zkušenosti ve firmách jako Ogilvy, Economia nebo GrowJOB, byla na pozici CMO, součástí vedení a zorganizovala stovky eventů po celé ČR, kterými ročně prošlo přes 10 000 účastníků a vystupovaly na nich úspěšné osobnosti z českého byznysu. Roky se věnovala zdokonalování time managementu svého, ale i ve firmách, ve kterých působila, a na základě nabytých zkušeností napsala knihu Organizační porno – první českou knihu o time managementu pro ženy. Aneta je pyšnou mámou 3leté Amelie, ráda čte knihy, cvičí jógu a tráví čas se svou rodinou a dvěma psy – Speedym a Burritem. Na sítích ji můžete sledovat jako @an_martinek.

Mohlo by se vám líbit

Sedíte na dvou židlích? Nevyhořte a přizpůsobte si agendu podle sebe

Máte pocit, že nic nestíháte, přes den máte schůzky a resty vyřizujete v noci? Jste na nejlepší cestě k vyhoření. Můžete to ale změnit, když se naučíte fungovat ve dvou odlišných režimech.
elle.cz

Zdroj: Autorský článek