Kariéra, nebo rodina? A proč ne obojí?

Dva světy

Sigmund Freud řekl, že práce a láska jsou základní kameny naší lidskosti. Jenže někdy nám připadá, že jsou to dva naprosto odlišné světy, které nemohou společně existovat v jednom časoprostoru. Není samozřejmě jeden univerzální návod, jak to udělat, abychom  byli zároveň hvězdami obou těchto zdánlivě neslučitelných vesmírů, ale existují určité přístupy, které nám ukazují, na co se soustředit. V první řadě bychom se měli  s partnerem zamyslet, co skutečně my dva chceme, a neřešili jen to, co si myslíme, že bychom podle svého okolí měli mít. Pak máme solidní šanci uspět na obou frontách. 

Začněte investovat právě teď! Je to nejen výnosné, ale i zábavné

elle.cz

Odborníci varují, že na páry  je v životě nastražena hned dvojí past: genderová a finanční. Už víme, že schéma otec-živitel rodiny a matka-pečovatelka o rodinu a domácnost není jediným možným řešením, ale pořád nám v hlavě tak nějak zůstává, že přednost může mít kariéra jen jednoho z páru a ten druhý – tedy obvykle ta druhá, bavíme-li se o heterosexuálních vztazích – se soustředí na rodinu. Je to samozřejmě pohyb minovým polem: když odejdete na mateřskou, zpomalí se váš platový postup, a důsledky znáte. 

Jenže o moc lepší to není ani v mnoha případech obrácených rolí, kdy větší výdělek přináší do společné kasy žena. Podle sociologických výzkumů totiž  obvykle taková žena skončí s výrazně větším podílem domácích prací na bedrech. Na podvědomé úrovni se totiž snaží to, že narušila tradiční genderové role, kompenzovat v domácnosti. 

Chcete být v práci šťastní? Naučte se pěstovat vztahy

elle.cz

Časová flexibilita 

Naštěstí nastupující generace už to takhle nevnímá a v tom nám může být inspirací. Mladé páry se na pracovní úrovni zajímají o také identitu zaměstnavatele a smysluplnost jeho počínání a neřeší jen to, kdo ve dvojici vydělává víc. Když si totiž priority ve vztahu nastavíte jen podle financí, vedle jiných problémů vás také může potkat to, že se poměr v budoucnu obrátí a vy s tím nebudete umět pracovat. Řada lidí se totiž později v dospělosti rozhodne změnit kariéru, takže se nevyplatí sázet všechno na jednu kartu. Když se na plnění svých profesních tužeb soustředíte oba, dodá to vašemu životu flexibilitu a široké pole možností. 

To úzce souvisí s názvem článku. Nespletli jsme se, nemá tam být life, tedy život. I práce patří k životu, stejně jako láska. A také nechceme, abyste o slaďování pracovního a soukromého života přemýšleli v zajetých kolejích. Když se lidé příliš soustředí na hledání rovnováhy, nedopadá to tak dobře, jak byste možná čekali. Z výzkumů vyplývá, že dvoukariérní páry jsou spokojenější se svými životy, ale nutně je nepopisují jako„vyrovnané”.  Podle studií páry, kde oba vydělávají zhruba stejně a o domácí práce se dělí také spravedlivě, mají oproti jiným uspořádáním o 48 % sníženou pravděpodobnost, že se jejich vztah rozpadne, ale neznamená to, že dělení fifty-fifty je jediným možným řešením. Některým párům funguje soustředit se jen na jednu kariéru, jiné si zase pozici na první příčce žebříčku v různých fázích života střídají.

Více o tom, jak skloubit pracovní život s tím osobním se dočtete v tištěném vydání srpnové ELLE. Svůj výtisk si můžete objednat až do své schránky za speciální cenu a poštovným zdarma na tomto odkaze.

Objevte nepoznané spolu se srpnovovou Elle

elle.cz