Kariéra, nebo rodina? A proč ne obojí?

Dva světy

Sigmund Freud řekl, že práce a láska jsou základní kameny naší lidskosti. Jenže někdy nám připadá, že jsou to dva naprosto odlišné světy, které nemohou společně existovat v jednom časoprostoru. Není samozřejmě jeden univerzální návod, jak to udělat, abychom  byli zároveň hvězdami obou těchto zdánlivě neslučitelných vesmírů, ale existují určité přístupy, které nám ukazují, na co se soustředit. V první řadě bychom se měli  s partnerem zamyslet, co skutečně my dva chceme, a neřešili jen to, co si myslíme, že bychom podle svého okolí měli mít. Pak máme solidní šanci uspět na obou frontách. 

Mohlo by se vám líbit

Začněte investovat právě teď! Je to nejen výnosné, ale i zábavné

Za poslední rok vzrostly ceny zboží a služeb o 16 %. Průměrná inflace minulého roku byla nejvyšší od roku 2008. Spoléháte se jenom na svůj měsíční příjem? V ekonomicky náročné době je dobré přemýšlet nejen o tom, jak zhodnotit finance, které vám leží na účtu, ale také o tom, jak si vytvořit další pasivní příjem. Odpověď zní: investice. Jak na ně a proč se jich nebát, vám prozradíme v článku.
elle.cz

Odborníci varují, že na páry  je v životě nastražena hned dvojí past: genderová a finanční. Už víme, že schéma otec-živitel rodiny a matka-pečovatelka o rodinu a domácnost není jediným možným řešením, ale pořád nám v hlavě tak nějak zůstává, že přednost může mít kariéra jen jednoho z páru a ten druhý – tedy obvykle ta druhá, bavíme-li se o heterosexuálních vztazích – se soustředí na rodinu. Je to samozřejmě pohyb minovým polem: když odejdete na mateřskou, zpomalí se váš platový postup, a důsledky znáte. 

Jenže o moc lepší to není ani v mnoha případech obrácených rolí, kdy větší výdělek přináší do společné kasy žena. Podle sociologických výzkumů totiž  obvykle taková žena skončí s výrazně větším podílem domácích prací na bedrech. Na podvědomé úrovni se totiž snaží to, že narušila tradiční genderové role, kompenzovat v domácnosti. 

Mohlo by se vám líbit

Chcete být v práci šťastní? Naučte se pěstovat vztahy

Dobré vztahy jsou v pracovním kolektivu alfou a omegou. Je prokázáno, že vztahy s kolegy mají přímý dopad na profesní úspěch a výkonnost. Pochopení důležitosti budování vztahů na pracovišti vám může pomoci posunout vaši kariéru a zpříjemnit práci. Jak si s kolegy můžete vybudovat přátelství a rychle nevyhořet?
elle.cz

Časová flexibilita 

Naštěstí nastupující generace už to takhle nevnímá a v tom nám může být inspirací. Mladé páry se na pracovní úrovni zajímají o také identitu zaměstnavatele a smysluplnost jeho počínání a neřeší jen to, kdo ve dvojici vydělává víc. Když si totiž priority ve vztahu nastavíte jen podle financí, vedle jiných problémů vás také může potkat to, že se poměr v budoucnu obrátí a vy s tím nebudete umět pracovat. Řada lidí se totiž později v dospělosti rozhodne změnit kariéru, takže se nevyplatí sázet všechno na jednu kartu. Když se na plnění svých profesních tužeb soustředíte oba, dodá to vašemu životu flexibilitu a široké pole možností. 

To úzce souvisí s názvem článku. Nespletli jsme se, nemá tam být life, tedy život. I práce patří k životu, stejně jako láska. A také nechceme, abyste o slaďování pracovního a soukromého života přemýšleli v zajetých kolejích. Když se lidé příliš soustředí na hledání rovnováhy, nedopadá to tak dobře, jak byste možná čekali. Z výzkumů vyplývá, že dvoukariérní páry jsou spokojenější se svými životy, ale nutně je nepopisují jako„vyrovnané”.  Podle studií páry, kde oba vydělávají zhruba stejně a o domácí práce se dělí také spravedlivě, mají oproti jiným uspořádáním o 48 % sníženou pravděpodobnost, že se jejich vztah rozpadne, ale neznamená to, že dělení fifty-fifty je jediným možným řešením. Některým párům funguje soustředit se jen na jednu kariéru, jiné si zase pozici na první příčce žebříčku v různých fázích života střídají.

Více o tom, jak skloubit pracovní život s tím osobním se dočtete v tištěném vydání srpnové ELLE. Svůj výtisk si můžete objednat až do své schránky za speciální cenu a poštovným zdarma na tomto odkaze.

Mohlo by se vám líbit

Objevte nepoznané spolu se srpnovovou Elle

Začtěte se do srpnové ELLE, která vás inspiruje, jak prožít nezapomenutelné týdny bez zbytečných pravidel a předsudků, a navíc v ní najdete 18 cool letních samolepek!
elle.cz