Fenomén Female Rage: Síla ženského vzteku ve filmu

Od legendy vyprávějící o tamilské ženě Kannagi, která podpaluje město Madurai, přes díla barokní malířky Gentileschi až po Sylvii Plath... Fenomén ženského vzteku je s námi po celá staletí jako reakce na neustávající křivdu. Dnes se mu však díky rozsáhlé společenské diskusi dostává více pozornosti. Na sociálních sítích vznikají videa polemizující nad jeho ztvárněním v kinematografii i nad zobrazováním žen jako takových.

Dle jedné z myšlenek tohoto fenoménu jsme si internalizovali mužský pohled na ženu, skrze který se neustále pozorujeme a hodnotíme. Odmala se koukáme na filmy, které prezentují ženy jako nevinné, milé a za téměř každé situace svůdné a sexy.Společnost připisuje vztek mužům a často jej vyzdvihuje jako odvahu či asertivitu, zatímco u žen je vztek nejméně akceptovanou emocí. Studie říká, že po jejím výlevu se ženy cítí zahanbeně a nahrazují tak mnohdy zdravější vztek frustrací a zklamáním, které podvědomě otáčejí samy k sobě.

Hádky místo sexu? Může za to stres a rutina

elle.cz

Zejména smutek a vztek jsou na filmovém plátně vylíčeny odlišně. Smutek se u žen maluje velmi žensky. Plačící žena s jemně rozmazanou řasenkou, křehká, tichá a mírná. Ve stejný moment se zjeví muž, utiší ji a naplní tak svou fiktivní maskulinní roli. Náš vztek už tak přívětivý pro mužské oko není. Je moc hlasitý, silný a není viděn jako ženský a už vůbec ne přitažlivý.

Téma ženského vzteku ve filmu je dnes daleko aktuálnější, jelikož progresivně opouštíme ženské stereotypní postavya dáváme prostor komplexnějším charakterům běžných žen, pracujících žen, naštvaných žen… Sledování těchto postav v televizi a sledování ženského vzteku samotného nám může sloužit jako určitá katarze pro emoce skrývané pod pokličkou. Jaké filmy jsou ideálními adepty? Zde máte pár tipů..

Co nás film učí o ženách?

elle.cz

Girl, Interrupted (Narušení)

1999

Jedná se o americké životopisné drama inspirované pobytem v psychiatrické léčebně spisovatelky Susanny Kaysenové v šedesátých letech. V obsazení září Winona Ryder, Brittany Murphy a Angelina Jolie, která za svůj výkon získala Oscara. Hlavní hrdinka Susanna je umístěna do léčebny na osmnáct měsíců, kde potká rozmanitou skupinku mladých žen. Budou z nich kamarádky či protivnice?

Kill Bill Saga

2003, 2004

Uma Thurman se probouzí po čtyřletém kómatu a mstí se týmu zabijáků ve dvou navazujících snímcích režiséra a scénáristy Quentina Tarantina.

Gone Girl (Zmizelá)

2014

Gone Girl je detektivním thrillerem režiséra Davida Finchera, který se proslavil například snímkem The Social Network. Film je natočen podle stejnojmenného románu autorky Gillian Flynn a hlavní role manželů ztvárnili Rosamund Pike a Ben Affleck. Nenechte si ujít dechberoucí vyvrcholení filmu doprovozeno prolomením čtvrté zdi v rámci monologu na téma „cool girl“.

Men always say that as the defining compliment, don’t they? She’s a cool girl…Cool Girls never get angry; they only smile in a chagrined, loving manner and let their men do whatever they want. Go ahead, shit on me, I don’t mind, I’m the Cool Girl.

 

Hidden Figures (Skrytá čísla)

2016

Hidden Figures vypráví příběh týmu afroamerických matematiček, které stály u počátku vesmírného výzkumu za atmosféry Studené války. Film režírován Theodorem Melfim si vysloužil tři nominace na Oscara včetně nejlepšího snímku.

Pearl

2022

Milovníci hororů, zpozorněte. Pearl je psychologický horor a navíc prequel filmu X. Pokud jste jej neviděli, jedná se o příběh party mladých lidí, kteří se rozhodnou odjet do zapadlých končin Texasu natočit film pro dospělé. Nevědí však, co jsou jeho majitelé Howard a Pearl zač, a výlet se zvrhne v masakr. Jak už jste asi z názvu uhodli, prequel se soustředí na příběh mladé Pearl a odhaluje, jak se stala tím, kým je.

Don`t Worry Darling (To nic, drahá)

2022

Pokud se pohybujete na sociálních sítích, určitě vás neminula kontroverze, která tento film doprovázela pár měsíců zpět. Týkala se především vztahu popové hvězdy a jedné z hlavních postav filmu Harryho Stylese a režisérky Olivie Wilde. Tou pravou zářící hvězdou filmu však byla nepřekonatelná Florence Pugh, která si zahrála manželku Stylese v tomto psychologickém thrilleru zasazeném do padesátých let minulého století.

cara

Zdroj: Youtube, imdb.com, Wikipedia