Vztahy, hádky, nevěry? To všechno máme v genech

Jste single? Můžete to mít částečně i v genech 

Proč jsou někteří lidé obklopeni spoustou přátel a výraz „single“ nemají svém slovníku? Podle výzkumu, který se touto otázkou zabýval, je součástí naší genetické výbavy gen, který vytváření vztahů částěčně ovlivňuje. Jmenuje se gen CD38 a má ho každý z nás. Tento gen nám v těle reguluje hormon lásky a pozitivních emocí oxytocin a ovlivňuje naše vztahy. Na formě tohoto genu pak záleží, jak se snadno nebo naopak obtížně se sbližuje s ostatními. DNA tak může ovlivnit například, kolik přátel máme a vysvětlit, proč si někdo hledá snadno přátele nebo dokáže vytvářet partnerské vztahy. 


 

I nevěru ovlivňuje genetika

Gen CD38 byl nejprve podrobněji studován u hlodavců. Zjistilo se, že ti jedinci, kteří tento gen neměli funkční, si ve skupinách nevytvářeli sociální vazby. A podobně to funguje také u lidí. „Gen CD38 může hrát důležitou roli právě ve vztazích, a to ať už v partnerských, tak v kamarádských. Novější výzkumy dokonce ukazují, že nositelé jeho určité formy mají větší párovou mentalitu. V praxi to znamená, že nemají zájem o hledání nové partnerky, pokud už ve vztahu jsou,“ popisuje blíže Paulína Káňovičová, genetička DNA ERA.

 

Nechce s vámi navázat vážný vztah? Znamení, podle kterých to poznáte

elle.cz

Klíč k přátelství 

Před čtyřmi roky byla zveřejněna studie, která ukázala, že různé varianty v genech pro hormony jako endorfin nebo vazopresin dokáží ovlivnit i to, kolik známých a přátel si kolem dokáže vytvořit žena. Takže i velikost naší sociální bubliny může být ovlivněna genetickou výbavou. „Samozřejmě to není jediný aspekt,“ uvádí informaci do souvislostí Michela Šišková, spoluzakladatelka a CEO DNA ERA, „Stejně jako při sportu či zdravotních predispozicích i v kamarádských vztazích hrají geny úlohu jen částečně. Vše je ovlivněné i jinými faktory, prostředím, výchovou a způsobem života.“

 

Hádky podle DNA

Předmětem zkoumání bylo i chování v konfliktních situacích. Patříte spíše mezi ty, kteří chtějí v hádkách víc chránit sami sebe? Nebo vám spíše záleží na tom, aby se cítil dobře váš protějšek? I to může z části ovlivnit vaše genová výbava. Člověk má na konkrétním místě v DNA dvě kopie každého genu, jednu od otce a druhou od matky. „V případě již zmíněné varianty v genu CD38 existují genotypy CC, AA nebo AC. Novější studie sledovali manželské páry, které měli v jednom místě DNA CC genotyp a zjistilo se, že jejich vztahy jsou harmoničtější, uvádí genetička Paulína Káňovičová. Projevuje se to tím, že partnerovi snadněji odpouští, více mu vyjadřují vděk a celkově se jedná o párové typy. Muži s CC kombinací dokonce nepotřebují tak často vyhledávat jiné ženy. Výzkumy této problematiky jsou ale teprve v začátcích. A pokud by se před vámi náhodou muž snažil obhajovat svou nevěru tím, že to má v genech, vězte, že genetika je pouze jednou částí skládačky, která ovlivňuje naše chování. 


 

Zdroj: DNA ERA