Největší filmový hit roku 2021? Malcolm & Marie!

 

Pokud už jste unavení z toho nekonečného maratonu seriálů tak jako my, pusťte si nový film Sama Levinsona, režiséra oceňovaného seriálu Euphoria. 1 hodinu a 47 minut dlouhé dějství o dvou hercích s názvem Malcolm & Marie nabízí intimní pohled na vztah dvou mladých lidí, u kterého si budete říkat, že je to chvílemi možná trochu o vás.

Děj otevírá návrat Malcolma (Josh David Washington) a Marie (Zendaya) domů z galavečera premiéry filmu režiséra Malcolma. Oba však v odlišné náladě. Malcolm slaví úspěch, který Marie oceňuje, ale nadšení s ním nesdílí. Děj začíná gradovat, když se odkryje Mariino trápení. Dvojice se postupně propadá do propasti křivd, jež se na sobě v minulosti dopustili, dlouho v sobě dusili a nyní mohou být použity jako přímo mířená zbraň. Díky brilantně vykresleným dialogům se nám tak pomalu odkrývají souvislosti a detaily jejich osobností. Když už se zdá, že se partneři usmířili, jeden z nich otevře další ránu a takto děj pokračuje až do brzkého rána.

 

Malcolm and Marie
Info ikona

Intimita a minimalistická symbolika kostýmů

Sledování Malcolma & Marie se může občas zdát nepatřičné, protože výkony obou herců jsou tak autentické a scénář tak reálný, až to působí, že nahlížíme filmové dvojici příliš do soukromí. Oči od obrazovky se ale neodtrhnou dobrovolně, Malcolm & Marie je vizuální umělecké dílo a to nejen díky charismatickým hercům, ale i černobílé atmosférické kameře (snímek byl natočen na 35 mm film) a promyšleným outfitům. Malcolm je celý film v jednom a tom samém obleku, jen postupně svléká vršky tak, jak film graduje. Marie změní outfit celkem třikrát, což pokaždé symbolizuje ukončení jedné třetiny filmu. 

 

Marie
Info ikona

 

Ikonické šaty

O metalických šatech, které má Marie na sobě na začátku filmu, si troufáme říct, že se zapíší do dějin ikonických filmových rób, například hned vedle dokonalých zelených šatů z Pokání, které do našich pamětí navždy vryla smyslná Keira Knightley. Za Mariinými outfity stojí návrhář kostýmů Law Roach. Vzhledem k tomu, že je celý snímek černobílý, musel zvolit takové kostýmy, které budou působit živě i v odstínech černé a bílé. Na míru ušitými metalickými šaty s rafinovanými výstřihy to vystihl na 100%. Jejich stylovost umocnil elegantními silonkami se zadním švem, typickým módním kouskem 50. let, ke kterým celý film pomyslně odkazuje. V další třetině filmu se Marie převlékne do čistého bílého topu a kalhotek jednoduchého střihu. V konečné třetině snímku si Marie přes tento basic outfit oblékne dlouhé vzorované kimono. Zajímavostí je, že je to kousek, který patří přímo herečce Zendaye a jedná se o vintage model. 

 

 

Malý film s velkým přesahem

Minimalistický přístup není v tomto jedinečném filmu výjimkou vyhrazenou pouze pro kostýmy. Celé natáčení proběhlo v tajnosti a pod přísnými bezpečnostními podmínkami. Pracovalo se v minimálním počtu, ve štábu bylo celkem 22 lidí (většina z nich je součástí crew zmíněné Euphorie) a film byl natočen za neuvěřitelných 14 dní. Natáčelo se na přelomu června a července loňského roku v domě s názvem Caterpillar House od architekta Jonathana Feldmana v Kalifornii. Štáb během natáčení dodržoval přísnou karanténu. Aby vůbec mohl film vzniknout, oba herci se na něm finančně podíleli a starali se sami o svůj make-up a vlasy.

 

Malcolm and Marie
Info ikona

 

Malcolm & Marie, film, který působí téměř jako divadelní hra, vás nenechá chladnými. Promyšlené dialogy plné kulturních odkazů ve vás možná vzbudí nepříjemné pocity a není vyloučené, že příjde na řadu i reflexe vlastních vztahů a nacházení podobností s dramatickou dvojicí. Jsme si ale jistí, že se Malcolm & Marie zapíše na váš list top filmů a znovu se k němu vrátíte. My si ho brzy musíme pustit ještě jednou, nebo rovnou dvakrát, protože je to prostě krása a tu teď potřebujeme jako sůl! Film je ke shlédnutí na Netflixu, odkaz na soundtrack najdete hned pod článkem.

 

Malcolm and Marie
Info ikona
REKLAMA