Květiny? Na jaře? Je to tak, Mirando…

Souhlasil by s námi určitě i Jacquemus, který na přelomu března a dubna otevřel pop-up květinářství v Paříži. Pro pugét, zabalený do zbytků látek ze starých kolekcí, jste se mohli sami zastavit anebo si ho nechat dovézt až domů. Francouzský designér se chtěl jednoduše pustit do něčeho jiného, než jen oblečení a zvolil květiny, které jsou pro něj nekonečenou inspirací. A není první. Květiny inspirují kreativní odvětví už po staletí. Proč tomu tak je? Jedna z teorií je, že málo co je tak objektivně krásné.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Ve středověku se pracovalo hlavně se symbolikou květin, ale už v 17. století se dostaly do popředí zájmu i pro svoji estetickou stránku. Zásluhu na tom mají holandští malíři, kteří se stali mistry květinových zátiší. Jejich tzv. nature morte plné květin dodnes inspirují floristy i art direktory po celém světě. Další květinový boom přišel s impresionisty. Na Monetovy lekníny a slunečnice od Vang Gogha narazíte i v té nejtenčí brožuře o světovém malířství.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Květiny ale nejsou jen pro holandská zátiší. Nadčasové téma zachytilo i mnoho umělců 20. a 21. století. Synonymem květinových maleb se stala americká malířka Georgia O’Keeffe, která květy zachytila na plátna tak zblízka až přecházejí v abstrakci. Laická i akademická veřejnost v jejích malbách viděla erotický podtext, přestože sama autorka to celý život popírala. Květiny se dostaly i do tvorby umělců, kteří se jinak věnovali vážnějším tématům. Vidíme to například u maleb Gerharda Richtera, jednoho z nejdražších žijících malířů. Jeho obrazy květin, které vznikají detailní malbou na základě fotografií a následně jsou rozmazány štětcem nebo různými špachtlemi, byly před pár lety i ve Veletržním paláci. Dalším je třeba kultovní fotograf Robert Mapplethorpe: někdejší partner Patti Smith pobuřoval veřejnost erotickými fotografiemi a plynule pak přešel k subtilním černobílým snímkům tulipánů a máků.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Náš průřez uzavírá rebel Jeff Koons a jeho štěně – třináct metrů vysoká socha sedícího teriéra je osázena šedesáti tisíci květin. Až bude možné zase bez obav cestovat, můžete se vydat do španělského Bilbaa a zkontrolovat, jak Puppy dál roste před místní pobočkou Guggenheim muzea.

A kde tedy sehnat květiny jako z obrazu od holandského malíře Brueghela? Průkopnické Květinové lahůdkářství se sice odstěhovalo na dánský ostrov Bornholm, ale naštěstí má v Česku své pokračovatele. Pro divoké květiny, kde přesně víte kde vyrostly a že neputovaly přes půl světa zamiřte do ateliéru Plevel. Pro islandské máky jako z fotografií Roberta Mapplethorpa do květinářství Green Decor. Pokud chcete zabít dvě mouchy jednou ranou, stavte se na Palmovce v nově otevřeném Metok Metok, kde si můžete dát rovnou i kafe a koláč. Pro nejkrásnější tulipány a jiřiny jedině do Louky květ. A pokud se vám nikam nechce, pořiďte si květinové předplatné u 99 flowers a nechte si květiny pravidelně vozit až domů.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu
Mohlo by se vám líbit

Ženy v umění #4: Umělkyně z historie

Mysleli jste si, že ženy začaly malovat až na přelomu 19. a 20. století? Že satří mistři byli pouze muži? Díky našemu výběru 11 velkých umělkyň z historie se přesvědčíte, že to není tak úplně pravda.
elle.cz

Časopis ELLE

ELLE Říjnové vydání 10/24