Oscaři 2023: Všechno, všude, najednou posbíral skoro všechno

Pro případ krize

Nad letošním přenosem se jako duch vznášel loňský incident, kdy Will Smith uštědřil moderátorovi Chrisi Rockovi jednu dobře mířenou facku za to, že vtipkoval na adresu Smithovy nemocné ženy. Ačkoli Will Smith sledoval letošní přenos zřejmě z domova v teplácích a s popcornem v ruce, rozhodli se pořadatelé nic neriskovat. Moderování prestižního večera svěřili ověřenému a nekonfliktnímu Jimmy Kimmelovi a najali tým krizového managementu pro případ, že by se chtěl na jevišti zase někdo prát. To se naštěstí nestalo a nad letošními Oscary vlála pomyslná bílá vlajka. 

Ve znamení comebacků

Hollywood miluje srdceryvné návraty a ke dvěma z nich na letošních Oscarech došlo. Jeden se týkal herce Brendana Frasera, dřívější hollywoodské superstar, uznávané pro své role jak v uměleckých dramatech (Crash, Bohové a monstra), tak v mainstreamu (Mumie, Král džungle). Před více než deseti lety ale kvůli mnoha osobním problémům vypadl z hereckého A-listu, a nyní zažívá velkolepý comeback, kterému se začalo říkat „Brenaissance“. Nominaci na Oscara si v kategorii Nejlepšího herce v hlavní roli vysloužil za roli morbidně obézního samotáře ve filmu Darrena Aronofského Velryba. O druhý comeback se postarala bývalá dětská hvězda filmů The Goonies a Indiana Jones and the Temple of Doom Ke Huy Quan. S herecvím přestal v 90. letech, ale na plátno se vrátil ve filmu Všechno, všude a najednou, za což byl nominován v kategorii Nejlepší herec ve vedlejší roli. Letos to vyšlo oběma „navrátilcům“ - Brandonu Fraserovi, který svým vítězstvím v kategorii Nejlepší herec v hlavní roli pokračuje ve své „Brenaissance“ a také Ke Huy Quanovi v kategorii Nejlepší herec ve vedlejší roli. 

Mohlo by se vám líbit

95th Annual Academy Awards: Ty nejlepší róby červeného koberce

Oscaři jsou ve vší slávě zpět. Letošní 95. ročník předávání Annual Academy Awards se zahalil do barvy šampaňského. Zřejmě na oslavu toho, že se filmový svět opět navrátil do zajetých kolejí. Prohlédněte si ty nejlepší róby, které pro tento sváteční večer hvězdy oblékly...
elle.cz

Ženy ve stínu

O něco méně pozitivní emoce vzbudily nominace v kategoriích Nejlepší herečka v hlavní roli a Nejlepší režie. V prvním případě se vůči Kate Blanchett nominované za roli ve filmu Tár veřejně vymezila mezinárodně uznávaná dirigentka Marin Alsop. Vadilo jí, že Blanchett jako dirigentka Tár využívá své postavení k vykořisťování jiných žen. „Byla jsem uražena jako žena, byla jsem uražena jako dirigentka, byla jsem uražena jako lesba. Mít příležitost ztvárnit ženu v této roli a udělat z ní násilníka - to bylo pro mě srdcervoucí,“ vyjádřila se dříve pro Sunday Times. Blanchett svou nominaci v sošku neproměnila. Kritiku si vysloužil také fakt, že mezi nejlepšími filmovými režiséry nebyla nominována ani jedna žena. Rovnost pohlaví je sice nutné podporovat, ale nemělo by to být vynucováno. Účast v nejlepší pětici filmových režisérů (a dalších kategoriích) by měla být podmíněna pouze úrovní výkonů, nikoli tím, aby se vyhovělo genderovým kvótám.

Mainstream versus nezávislá tvorba

Jen málokdy se shodne divácký vkus s vkusem filmové akademie. Letos se to povedlo. Mezi nominovanými na nejlepší film roku byly největší divácké hity Top Gun: Maverick a Avatar: The Way of Water. K miliardovým výdělkům tak měly šanci přidat i to nejcennější, co může film získat – zlatou sošku Oscara. Dalším komerčně úspěšným nominovaným byl částečně autobiografický film Stevena Spielberga Fabelmanovi. Odborná veřejnost ale už před oficiálním vyhlášením vítězů tipovala, že žádný z trojice diváckých hitů nakonec Oscara nezíská. Podle nich měly šanci na vítězství spíše svérázné nezávislé filmy jako Tár, Víly z Inisherinu nebo fantasy Všechno, všude a najednou. Nejlepším filmem uplynulého roku se stal právě Všechno, všude, najednou a rozhodně se neomezil na vítězství pouze v jedné kategorii. Z jedenácti nominací jich proměnil sedm. 

A co Češi?

I když se do užšího shortlistu Akademie nakonec český zástupce v podobě Il Boemo neprobojoval, Češi měli přeci jen šanci na sošku dosáhnout. V hlavní kategorii totiž bojovala německá netflixovka Na západní frontě klid, která se natáčela v Čechách a s téměř výhradně českým týmem. Jmenovitě se na něm podíleli třeba maskérka Linda Eisenhamerová, trikaři Viktor Müller a Kamil Jafar nebo zvukař Viktor Prášil. Nominaci film obdržel v celkem devíti kategoriích a proměnil ji v kategorii Nejlepší zahraniční film, Nejlepší kamera, Filmová hudba a Produkce. 

Mohlo by se vám líbit

Ženy ve filmu: Jaké režisérky musíte znát?

Filmový svět je plný talentovaných jmen, z těch známějších však stále převažují ta mužská. Přitom snímky od režisérek nejsou o nic horší. Které ženy v režisérských křeslech byste měli znát?
elle.cz

Přehled získaných ocenění:

Nejlepší film:
Všechno, všude, najednou

Nejlepší režie:
Daniel Kwan and Daniel Scheinert (Všechno, všude, najednou)

Nejlepší herec v hlavní roli :
Brendan Fraser (Velryba)

Nejlepší herečka v hlavní roli:
Michelle Yeoh (Všechno, všude, najednou)

Nejlepší herec ve vedlejší roli:
Ke Huy Quan (Všechno, všude, najednou)

Nejlepší herečka ve vedlejší roli:
Jamie Lee Curtis (Všechno, všude, najednou)

Nejlepší zahraniční film:
Na západní frontě klid (Německo)

Prohlédněte si ty nejlepší róby červeného koberce 95th Annual Academy Awards:

Zdroj: Oscars.org, filmserver.cz

Časopis ELLE

ELLE Zářijové vydání 09/24