Nenechte se zničit ambicemi. Předejděte burnoutu jako Jacinda Ardern

Čas odejít

„Odcházím, protože s tak privilegovanou rolí přichází zodpovědnost – zodpovědnost vědět, kdy jste tím správným člověkem v čele a také kdy ne,“ řekla Jacinda Ardern. „Vím, co tahle práce obnáší. A vím, že už nemám v nádrži tolik paliva, abych ji dělala dobře. Je to jednoduché.“ Jak neobvyklý krok v politickém světě. Jsme spíše zvyklí, že dokud politiky z křesla nevystrnadí volby nebo obrovský skandál, drží se své pozice tak křečovitě, až jim bělají klouby. A je úplně jedno, jestli své práci a zemi mají ještě co nabídnout.

Ženy (ne)mohou mít všechno?

Potlesk za její sebereflexi a snahu udělat to nejlepší pro sebe i „své zaměstnavatele“ přerušily trapné hlasy jejích kritiků. „Vidíte, ženy zkrátka nemohou mít všechno,“ zněly reakce na její abdikaci v některých médiích a na sociálních sítích. Ano, ve funkci premiérky porodila dceru Neve a na rodičovskou dovolenou nastoupil její partner. Svatbu s ním musela mimochodem také několikrát odložit. Nezastírá, že být světovým lídrem není dobře slučitelné s plnohodnotným rodinným životem. Kupodivu. Když za pět let ve funkci musela řešit následky erupce sopky, teroristický masakr, pandemii covidu-19 a další palčivé problémy své země. Opravme proto její kritiky. Ženy mohou mít všechno. Na rozdíl od některých mužů ale vědí, kdy je čas odejít.

5 jednoduchých rad, jak skloubit práci a rodinu

elle.cz

Předejít vyhoření

Odcházející předsedkyně vlády Jacinda Ardern si zaslouží uznání za to, že si dokázala přiznat, že jí docházejí síly. Dřív, než syndromu vyhoření podlehla, se mu rozhodla předejít. Svou emotivní řeč zakončila nejlépe, jak mohla: „Neve, maminka se těší, že bude u toho, až letos nastoupíš do školy. A Clarku, pojďme se konečně vzít!“ Není nic slabého na tom přiznat, že už nemáte na to obětovat své práci všechno. Že nasloucháte své hlavě i tělu a jste včas schopni říct dost.

Raději jít, než se mstít

Možná intenzivně přemýšlíte o „quiet quittig“ (tiché výpovědi, kdy v práci neuděláte vůbec nic navíc než to, co podle pracovní smlouvy musíte) nebo se věnujete „rage applyingu“ (spamování jiných zaměstnavatelů vaším životopisem v naději, že vám jinde nabídnou mnohem vyšší plat). Nebylo by úlevnější toho nechat a jít? V naší kultuře je zakořeněno, že se máme za pocit toho, že už nemůžeme dál, stydět. Nemělo by se ale spíše oslavovat, že máte představivost a odvahu vidět sami sebe dělat něco jiného?

A nejste náhodou quiet quitter?

elle.cz

Jaké by to bylo?

Jacindě Ardern začne 7. února nový život. Možná chcete stejně ona zjistit, jak by mohl vypadat váš život, kdybyste neměli stovky neotevřených emailů, špatně nespali a po vstupu na pracovní plochu neměli pocit, že se vám špatně dýchá. Nedovolte, aby vaše předchozí ambice stála v cestě té nové.

 

Zdroj: Nzherald.co.nz, weolcometothejungle.com, denikn.cz, heyfomo.cz