Ženské ikony 20. století, které jsou inspirací i dnes

Coco Chanel

Milovníci módy i ti, kteří jí nikdy nepropadli, jméno Coco Chanel znají. Tato výjimečná žena, možná i kvůli svému dětství v roli sirotka, byla velmi odvážná a avantgardní, s komplikovaným životem plným vášnivých milostných vztahů a hlubokých přátelství. Tehdejší ženský šatník zbavila zbytečností a doplnila jej o mužské prvky, díky čemuž je i dodnes její styl nadčasový a vysoce moderní. Sice pánský styl tehdy hned nesklidil úspěch, ale my si bez něj už dnes nedokážeme šatník představit. Coco Chanel vděčíme za malé černé šaty, což je dnes naprostý základ šatníku každé ženy, i za popularizaci nošení kalhot. Černá barva se v době Coco Chanel nosila především kvůli truchlení, nebo ji nosili lidé z dělnické třídy. 

Marilyn Monroe

Vlastním jménem Norma Jeane Mortenson, známá blondýnka toužící po slávě, kterou ve svém životě také získala, si zažila své. Vyrůstala po pěstounských rodinách a rány na duši i psychické problémy si pak nesla po celý zbytek života. Křehká herečka byla bezpochyby ikonou své doby. Získávala role atraktivních přihlouplých blondýnek v komediálních snímcích a její talent jí nebylo možné upřít. Zazářila v každé roli, ať už byla jakákoliv. Film Někdo to rád horké se stal kasovním trhánek a Marilyn za něj v roce 1960 obdržela Zlatý glóbus.

Ty největší milníky žen napříč historií

elle.cz

Brigitte Bardot

Sexsymbol 60. let a módní ikona, která dokázala zkombinovat zdánlivě nekombinovatelné. Začala ve velkém nosit leopardí vzory, které se do módy vrací právě tento rok. Baletka, modelka, herečka a po více jak 40 odehraných filmech a několika hudebních albech, využila Bardot svého vlivu a slávy k záchraně zvířat. Založila Brigitte Bardot Fondation, pro níž v minulosti prodala své šperky a osobní věci a pro svou nadaci vybrala tři miliony franků.

Grace Kelly

Naprostým opakem byla monacká kněžna, ikona elegance a odvážná rebelka Grace Kelly. Žila život úspěšné a uznávané herečky, avšak v roce 1956 si z velké lásky provdala za monackého knížete Rainiera III. a její život hvězdy stříbrného plátna se naprosto proměnil. Byla jednou z krásných hereček Alfreda Hitchcocka, který o ní prohlásil, že je zároveň ohněm i ledem. Co se týká oblékání, vždy na sebe na veřejnosti strhávala pozornost. Dokázala se oblékat konzervativně, dokonale ve jménu elegance ladit barvy a střihy, a to v těch nejkvalitnějších materiálech a provedeních. Uměla se oblékat s noblesou, zachovala si vždy půvab a vytříbený vkus, a proto ji milujeme i dnes. Do módní historie se vepsala svými ikonickými svatebními šaty i kabelkou módního domu Hermès nesoucí její jméno.

5 žen, jejichž jméno by měl znát každý

elle.cz

Audrey Hepburn

Dívka z ikonického snímku Snídaně u Tiffanyho, půvabná Audrey Hepburn, se do historie nejvýrazněji zapsala právě rolí Holly Golightly, kterou měla původně obsadit Marilyn Monroe. Ta však tento film odmítla. Dodnes je symbolem elegance a ženskosti, ženy z celého světa jí záviděly její štíhlou postavu a napodobovaly její nezaměnitelný styl, který bezesporu ovlivnil vývoj módy. Její brýle a šperky z filmu Snídaně u Tiffanyho i pečlivě kurátorovaný (nejen) filmový šatník Hubertem Givenchym se staly vzorem elegance pro miliony žen. Je jednou z 12 lidí na celém světě, kteří vyhráli filmová ocenění Oscara, Emmy, Tony a Zlatý glóbus. Proslavila se nejen díky kinematografii, ale i pro své dobročinné aktivity. Po natáčecím období svého života se věnovala pomoci humanitárním organizacím a často cestovala do rozvojových zemí, kde pomáhala hladovějícím dětem.

Princezna Diana

Krásná Diana nabourala zavedené stereotypy královské rodiny a rozhodně neposlouchala, co má dělat, co si má oblékat a jak se chovat. Svou silou a činy se stala velkou inspirací celému světu, proslula především hojnou charitativní činností a bojem proti šířícímu se AIDS. Nás dodnes inspiruje i její šatník, který se ve všedních dnech královským protokolem neřídil, naučila nás nosit sportovní mikiny v kombinaci s cowboy shoes a ukázala nám, že elegantní můžeme být skutečně v každé příležitosti.

Silné, odhodlané a charismatické: Ženy, které píšou dějiny

elle.cz

Vivienne Westwood

Tato britská návrhářka je považována za jednu z nejvýraznějších osobností módy 20. století. Sama o sobě prohlašovala, že je v módním průmyslu z jediného důvodu, a to je zničit slovo konformita. Začínala se svým manželem, s kterým založili obchod v duchu provokace s názvem Sex. Inspirovali se módou ulice, tvořili kousky s pobuřujícími motivy. „Lepší společnost“ nad nimi ohrnovala nos a pozvedala obočí. I dnes patří značka Vivienne Westwood k nejvýraznějším, a to především v oblasti boje za udržitelnější zítřky.

Drzá Madonna

Pravým jménem Madonna Louise Veronica Ciccone, americká zpěvačka, skladatelka, tanečnice, módní ikona, režisérka, ale hlavně královna popu. Giunessova kniha rekordů ji uvedla jako ženskou umělkyni, která prodala nevyšší počet nahrávek v celé historii hudby. Její hity zná celý svět, ale věděli jste, že je velkou filantropkou a že například adoptovala čtyřletá dvojčata Estere a Stellu původdem z Malawi, nebo že je autorkou několika úspěšných dětských knížek? Madonna je zkrátka dokonalý produkt.

Ženské ikony 20.století

Zdroj: Vanity Fair, Wikipedia, ELLE.com