Naučte se vstávat brzy. Zlepšíte si náladu, zdraví i kondici

Podle studie Northwestern Medicine a britské University of Surrey, která dlouhodobě zkoumala půl milionu lidí, budete mít delší život, pokud vstáváte dříve. Ponocování a vstávání tak pozdě, jak jen to jde, údajně zkracuje život o 10 procent. Také zvyšuje riziko různých onemocnění, od psychologických přes metabolické, jako je třeba cukrovka, až po srdeční a neurologické.

Už vás to nebaví? 5 rad, jak z obyčejné práce udělat dream job

elle.cz

Také budete zřejmě víc v celkovém stresu, méně cvičíte. Jakoby se čas, kdy vstáváte, promítal do každého ohledu vašeho života. Přitom o vstávání jako takové vlastně nejde. Jde o to, že vstáváte pozdě ve světě, který je nastavený na to, abyste vstávali brzo. Musíte vstávat do práce, protože se začíná hned ráno. Když jdete k lékaři, musíte vstát ještě dřív. Protože vám vyhovuje chodit spát pozdě, asi jste se moc nevyspali, a tak jste celý den unavení. Ráno cvičit nestíháte, a odpoledne už se vám právě kvůli únavě často nechce.

Doháníte to pak o víkendu, což ale zároveň znamená, že váš rytmus je rozhozený a ani náhodou se vám nedaří dodržet základní pravidlo zdravého a kvalitního spánku: usínat a vstávat každý den ve stejný čas. Anebo to nedoháníte vůbec, což zase znamená, že trpíte dlouhodobým nedostatkem spánku, což je pro vaše zdraví, ale i výkony v práci bohužel ještě horší.

Osvědčené tipy, jak si vybudovat pevné přátelství i v dospělosti

elle.cz

Dokážete změnit svět?

Co s tím? Tvůrci zmíněné studie navrhují, že by se měl svět trochu změnit. Nebo spíš rozdvojit. Že bychom měli těm, kteří chtějí chodit spát pozdě a později také vstávat, umožnit, aby mohli v práci začínat déle a samozřejmě i končit déle. Aby jim svět umožnil posunout denní aktivity o pár hodin tak, aby mohli mít stejně dlouhý a stejně produktivní den jako ti, kdo zvládli vyskočit z postele v šest ráno.

Povede se to? Asi spíš ne. Stejně jako jsme si všichni zvykli, že víkend znamená sobota a neděle, a prázdniny jsou červenec a srpen, podvědomě počítáme s tím, že svět se oficiálně probouzí a začíná fungovat kolem osmé, a kolem osmé večerní zase pomalu usíná.

Mnohem snadnější tedy bude změnit svůj zakořeněný návyk a začít vstávat dřív. Koneckonců i v současnosti často skloňovaný cirkadiánní rytmus, který zaručuje tělu správnou regeneraci a naopak léčí nespavost, by měl být synchronizovaný s denním světlem. Tedy když se rozednívá, měli byste se probouzet a naopak.

Umí prospět ženství, pomůže s diabetem: Odhalte kouzlo hormonální jógy

elle.cz

Jak změnit své nastavení

Na to, že chcete vstávat dřív, je tedy potřeba myslet už večer. Vyhněte se těžkým jídlům, po kterých se špatně usíná, po osmé hodině také ztlumte umělé osvětlení a obecně večer používejte spíš teplé světlo. Chladnější bílé vás totiž drží vzhůru stejně jako modré světlo obrazovek a displejů. Těsně před spaním si v posteli můžete přečíst pár stran z knihy, což by vám také mohlo pomoci usnout. A to nejdůležitější - pokud chcete vstát třeba v šest, měli byste usínat kolem desáté, aby tělo dostalo svých osm hodin spánku.

Důležité je tenhle rituál opakovat každý den, dokud si tělo nezvykne. Někomu to trvá dva týdny, někomu tři, někdy si zvyk vybudujeme až po dvou měsících. Dejte tomu tedy čas a také se vyzbrojte pevnou vůlí. Ale jakmile si svůj nový biologický rytmus osvojíte, tělu bude připadat přirozené, že se má vzbudit brzy, a tak možná už ani nebudete potřebovat budík, a přesto vstanete včas.

Pracujete až příliš? Naučte se konečně říct dost

elle.cz

Odměnu dostanete hned ráno

Hned, jakmile se naučíte vstávat brzy a přestane to bolet, oceníte, kolik benefitů to přináší. Zvlášť pokud se naučíte probouzet ještě o něco dřív, než je potřeba. Nevadí, že máte být v práci až v

devět, přesto vstaňte v šest (nebo klidně ještě dřív, pokud máte například děti nebo musíte z domu vyrazit dřív) - získáte totiž spoustu času jen pro sebe.

Během něj si stihnete zacvičit, dodělat pracovní resty nebo třeba uklidit dům. Najednou zjistíte, že doba, kdy všichni ostatní ještě spí, kdy se svět ještě pořádně nerozběhl, může být tou vůbec nejefektivnější částí dne. Nikdo vás neruší, všechno vám jde rychle, protože jste odpočatí a máte svěží mysl.

Možná že nakonec ty nejnáročnější úkoly už budete dělat vždycky jen brzy ráno, protože víte, že právě tehdy je stihnete za mnohem kratší dobu a najednou to celkově mnohem méně bolí. Za jejich splněním totiž čeká celý dlouhý den, který si užijete s pocitem, že to nejtěžší dnes už máte hotovo.

Zdroje: surrey.ac.uk, sleepfoundation.org, healthline.com