Spíte málo? Riskujete depresi

 

Sleep is for the weak. Spánek je jen pro slabé. Vtipná a asi motivující hláška, kterou už každý někdy slyšel, přitom větší nesmysl bychom jen těžko hledali. Spánek je alfa a omega našeho zdraví, a to fyzického a psychického a jeho dostatek bychom si měli hlídat stejně svědomitě, jako chodíme pravidelně na jógu nebo jíme doplňky výživy. Protože když budeme tohle vše dělat, ale šidit spánek, veškeré úsilí bude stejně k ničemu. Podle Matthew Walkera, autora bestselleru Proč spíme je dokonce chybou brát spánek spolu se stravou a pohybem jako pilíře zdraví. Spánek je podle něj naprostý základ pro zbývající dvě.

Bez nadsázky je spánek všelék a každá částečka našeho těla, každý milimetr z něj bude mít prospěch. A navíc je zadarmo! O to větší je paradox, že si ho tak dobrovolně upíráme, ať už kvůli práci, dalšímu dílu nového seriálu nebo jen scrollováním na Instagramu. 

 

Ořechy, preclíky a kiwi Aneb 10 potravin pro kvalitní spánek

elle.cz

 

Co se může stát, když budeme spát málo? Nic dobrého. Ví to už i v Guinnessově knize rekordů, kde zakázali uvádět nejdelší dobu bez spánku, aby k tomu nikoho nemotivovali. Důsledky by totiž mohly být fatální. Všichni víme, jací jsme, když jsme nevyspalí – jsme protivní, podráždění, mávají s námi prudké výkyvy nálad. Špatně se soustředíme. Usínáme, když bychom neměli. To vidíme na první pohled, ale nevidíme, že si tím zaděláváme na problémy s metabolismem, zvyšuje se nám riziko infarktu či cukrovky a nedostatek spánku je jedním z několika rizikových faktorů přispívajících ke vzniku demence.

Jak tedy poznáme, že málo spíme? A jak dlouho bychom měli spát? Podle Walkera stačí tři jednoduché otázky. Když se ráno vzbudíte, dokázali byste v deset nebo jedenáct hodin dopoledne znovu usnout? Dokážete před polednem dobře fungovat i bez dávky kofeinu? A když si nenastavíte budík, zaspíte? Pokud jsou vaše odpovědi ano, ne a ano, spíte málo. A jaké tedy je ono magické číslo? Ideální počet naspaných hodin za noc je 8 až 9. Zkuste to porovnat se svým vlastním režimem. Jste alespoň blízko? Pro někoho je to trochu utopie, například pro rodiče s malými dětmi, ale pokud to jen trochu jde, zkuste se řídit tipy, které Walker doporučuje.

 

5 věcí z japonského wabi sabi, které vám pomohou výrazně zlepšit život

elle.cz

 

Z tipů pro zdravý spánek jsme vybrali ty podle nás nejzásadnější. Jdeme na to. Důležitá je pravidelnost, každý den usínejte ve stejnou dobu. Nastavte si budíka nikoliv na vstávání, ale na to, kdy si jít naopak večer lehnout. Před spaním alespoň 2 až 3 hodiny necvičte. Vyhněte se kofeinu, nikotinu, čokoládě nebo alkoholu. Po skleničce vína se sice usíná hezky, ale připravujete se o hluboký spánek. Šlofíčka přes den stihněte před 15 hodinou, jinak vám to rozhodí spací režim. Před spaním pomůže horká vana. Naopak v ložnici dodržujte chlad a hlavně tmu a nenoste do ní žádnou elektroniku, ani cokoliv vyrušujícího. A nakonec, pokud ležíte už více než 20 minut a stále neusínáte, jdete dělat nějakou uklidňující činnost. Stres z toho, že pořád nespíte (a ideálně odpočítáváte, kolik hodin máte do budíčku) vám ke spánku nepomůže. Naopak. 

A čím ještě můžete podpořit kvalitní spánek? Čaje na spaní sice nejsou zázračné, ale rozhodně neuškodí a je to příjemný rituál. Zkuste třeba ajurvédskou infúzi pro hluboký a povzbuzující spánek, je k nezaplacení. Pomoci si můžete také melatoninem, hormonem, který tělu zahlásí, že je čas spát! Pokud se vám nedaří mít v ložnici naprostou tmu, sáhněte po hedvábné masce na oči. Těžko se dobře vyspíte, pokud vám v posteli není pohodlně a nevyhovuje vám materiál povlečení. Ideální variantou je bavlna, len nebo hedvábí. 

 

Zdroj: Wikipedia Commons, Matthew Walker: Proč spíme