Bojujte s koronavirem novou aplikací eRouška

Způsobů, jak bojovat se zákeřným onemocněním COVID-19, je mnoho a každá země se snaží najít tu nejlepší cestu, jak minimalizovat křivku nakažených. Všichni se ale shodnou na jedné věci: čím více otestovaných lidí bude, tím úspěšnější bude náš boj. Trasování, kdy se hygienici snaží dohledat, kdo přišel s nakaženými do styku, jde pak ruku v ruce. Aplikace eRouška je novým projektem, který vznikl v rámci iniciativy COVID19CZ a převzalo nad ním záštitu Ministerstvo zdravotnictví ČR. Díky této aplikaci budou moct hygienici snadněji, efektivněji a hlavně rychleji dohledat lidi, s nimiž v poslední době nakažení přišli do styku a u nichž je vysoké riziko nákazy.

„Všichni se chceme vrátit k našemu běžnému životu a chceme, aby plošná karanténa co nejdříve skončila. Proto každý, kdo může, musí pomoct hygieně dnešní situaci zvládnout. Přijali jsme za své nošení roušek na veřejnosti. Ale aby mohla plošná karanténa skončit co nejdříve, musí být každý z nás schopen co nejrychleji a nejpřesněji předat seznam osob, se kterými se setkal v posledních dnech před odhalením nákazy. A k tomu slouží nová aplikace eRouška. Je jednou ze složek Chytré karantény. Výrazně ulehčí a extrémně zrychlí hygienikům vyhledávání osob potenciálně nakažených koronavirem s minimálním dopadem na soukromí uživatele. Aplikace slouží jako automatický notýsek, do kterého se zapisují anonymní ID zařízení, se kterými jste přišli do styku. Tento notýsek je uložen jen ve vašem telefonu a o odeslání hygieně rozhodnete jen vy sami, pokud vás o to pracovník hygieny požádá. Tento přístup neeviduje vaši polohu a není ve světě ojedinělý. Jeho využití již úspěšně běží v zemích jako Singapur, Jižní Korea a připravuje se na Slovensku a v zemích západní Evropy (Švýcarsko, Francie, …).  Žádáme každého, kdo má vhodný telefon, aby nám s pomocí aplikace eRouška pomohl v boji proti koronaviru,“ apeluje Vojtěch Komenda, jeden z autorů aplikace eRouška, jež vznikla na platformě COVID19CZ jako součást Chytré karantény.

eRouska

Zapojit se do projektu je velmi jednoduché: stačí si stáhnout a nainstalovat aplikaci eRouška. Ta využívá Bluetooth technologii a pouze do telefonu majitele ukládá anonymizovaná data o mobilních zařízeních s instalovanou eRouškou, která se v poslední době vyskytovala poblíž. Pokud uživatel eRoušky zjistí, že má pozitivní test na koronavirus, může data z telefonu využít a předat při epidemiologickém šetření hygienikům.

„V porovnání s ostatními řešeními, která se v poslední době objevila na trhu nejen v Česku, ale také v zahraničí, spočívá výhoda eRoušky v tom, že ke svému fungování nevyužívá sběru informací o poloze zařízení, a tím i šetří baterii telefonu. Aplikace navíc informace o setkání s dalšími zařízeními, která ji mají nainstalovanou, nikam sama neodesílá. A to až do okamžiku, kdy jí k tomu dá uživatel konkrétní pokyn. Všechna v aplikaci shromážděná data lze navíc manuálně smazat,“ doplňuje Martin Půlpitel, který působí na Fakultě informačních technologií ČVUT a udělal nezávislý posudek aplikace.

eRouška je k dispozici pro telefony s operačním systémem Android a je volně ke stažení v Google Play. Pro operační systém iOS bude dostupná za několik dní. 

Cara
ELLE

ELLE PŘÍMO VE VAŠÍ SCHRÁNCE S POŠTOVNÝM ZDARMA

Roční předplatné ELLE tentokrát s luxusními produkty z řady The Ritual of Karma. Nechcete přijít o žádné nové číslo vašeho oblíbeného magazínu? Nechte si ho poslat domů. Výtisk vám doručíme až ke dveřím po celé České republice za stejnou cenu jako v obchodě, aniž byste museli platit poštovné. Stačí kliknout ZDE. (Akce platí pouze pro ČR.)