Tik Tok jako trojský kůň? Proč chtějí v USA aplikaci zakázat

Dění za oceánem

Na vině je geopolitické napětí, konkrétně mezi Čínou a Spojenými státy. Dění se točí okolo mateřské společnosti Tik Toku, čínské ByteDance, která má skrz sociální síť přístup k uživatelským datům (nejen) amerických občanů. Americká vláda se obává, že se citlivá data mohou dostat do rukou čínské vlády. Ta je může zneužít k šíření dezinformací, které jsou v kontextu otevřených válečných konfliktů, nadcházejících amerických prezidentských voleb a rozkvětu generativní umělé inteligence, mocnou zbraní. Američtí zákonodárci proto přistupují k Tik Toku jako ke trojskému koni a označili platformu za potenciální hrozbu pro národní bezpečnost a soukromí uživatelů. Po Tik Toku požadují, aby zpřetrhal pouta s ByteDance, jinak jej na území Spojených států zakážou.

Mohlo by se vám líbit

Stanley Cup, aneb obyčejná láhev, která způsobila davové šílenství

Stanley Cup, fenomén letošních Vánoc, minimálně těch amerických. Jako jedna z mnoha virálních senzací dokonale vystihuje podstatu moderního konzumerismu. Obyčejná (a mírně nepraktická) láhev na vodu se proměnila ve sběratelský předmět a rozpoutala davové šílenství, které očekáváme snad jen když procházíme dveřmi obchodního centra o onom listopadovém pátku. Možná ani tehdy ne.
elle.cz

Historické okénko

Ačkoli americká vláda tvrdí, že je v jejím zájmu zachovat soukromí občanů, sami občané tento argument přijímají s určitou mírou skepse. Když totiž nahlédnete pár let do minulosti, zjistíte, že ochrana soukromých záležitostí amerického občana začala blednout s příchodem milénia. Tehdy byl krátce po útocích z 11. září 2001 Kongresem přijat (a někdejším prezidentem George W. Bushem podepsán) takzvaný Patriot Act. Tento zákon, a jemu podobné protiteroristické legislativní úpravy, poskytly vládě a federálním agenturám přístup k digitálním datům, včetně telefonátů, emailů a elektronické komunikace. Je tudíž zřejmé, že soukromí uživatelů asi žebříčku priorit nedominuje, a pravou příčinu snahy aplikaci Tik Tok zakázat nebo dostat pod kontrolu, je třeba hledat jinde…

Mohlo by se vám líbit

Proč lidé sledují filmy a seriály na TikToku?

TikTok dávno překonal svůj původní rámec aplikace, která produkuje zábavné tanečky a vtipná videa. Stala se z něj subkultura, ve které mezi sebou uživatelé sdílí rady týkající se krásy, módy, kariéry, receptů, knih nebo jej dokonce používají jako vyhledávač. Dobyl i hudební průmysl, který se nyní pro tvorbu nových hitů obrací právě na tuto aplikaci. Několik interpretů prorazilo díky tomu, že se jejich písnička stala populární na TikToku. A nyní si dal do hledáčku filmový průmysl.
elle.cz

Proč zrovna Tik Tok?

Tik Tok má schopnost utvářet veřejné mínění, formovat individuální zájmy, názory, nálady a dostávat určitá témata do celospolečenské debaty. Jeho vliv přesahuje bariéry digitálního prostředí a promítá se do chování uživatelů v analogové realitě. Mnozí se proto domnívají, že americké vládě nejde tolik o soukromí svých občanů, nýbrž o moc, která s vlastnictvím dat přichází – moc pochopit a manipulovat. Data jsou v moderní společnosti tou nejcennější komoditou. Kdo ovládá data, ovládá svět.

Prazvláštní priority

Spíše, než ohrožení zvenčí, by si pozornost zasloužila plejáda palčivých témat, která bublají na severoamerickém kontinentu a rozvrací tamní společnost dosud nevídaných způsobem. Americká společnost je rozdělena na dva znepřátelené tábory, které neumí najít shodu téměř v ničem. Hrozby číhají ve snaze některých politiků propašovat církevní postoje do legislativy, v nefunkčním zdravotnictví, v trestně stíhaném kandidátovi na prezidenta i v odmítání současné zahraniční politiky USA významnou částí společnosti. To vše zmíněnému kandidátovi pomáhá prošlapat si znovu cestu do Bílého domu. Převedení Tik Toku pod amerického majitele navíc pouze prohloubí americký izolacionismus, který je v globálním světě nejen neudržitelný, ale i velmi nebezpečný. Aplikace, kterou můžeme leda tak osočit z promování konzumerizmu a stereotypních standardů krásy, by neměla být na pořadu dne dříve než zásadní témata, která hýbou americkou společností. Naše data se dostanou do rukou nadnárodních korporací a stanou se předmětem mezinárodního obchodu, ať už bude Tik Tok vlastnit kdokoli. Snaha o „znárodnění“ Tik Toku se v tomto kontextu stává pouze lakmusovým papírkem v leckdy komickém vývoji současné americké společnosti.

Mohlo by se vám líbit

Chirurgové ze sociálních sítí: co zjistit, než se necháte nalákat

Mají tisíce sledujících a ve feedu fotky úžasných proměn. Tak přece musí být skvělí. Nebo snad ne? Fanouškovská základna hodná popové hvězdy bohužel není zárukou, že se svěřujete do rukou tomu správnému člověku. Proč si dát při výběru plastika nebo kosmetoložky na sociálních sítích dobrý pozor?
elle.cz

Zdroj: The New York Times, The Washington Post