ELLE KVÍZ: Slavní muži a jejich múzy. Znáte ženy, jež byly inspirací?

Velký muž, silná žena

Mezi malíři, sochaři, básníky, politiky a dalšími muži, kteří tvořili historii a ženami jejich života, vznikaly vztahy plné vzájemné fascinace, obdivu, vášně ale i destrukce, které pak daly vzniknout mistrovským dílům. Každý velký muž za sebou často skrývá ženu, která sehrála klíčovou roli v jeho životě i v kariéře. Tito výjimeční muži nesli svou slávu s grácií, ale za závojem jejich úspěchu stály neméně silné, talentované a inspirativní ženy. Jejich přítomnost a láska k nim ovlivnila nejen životy těchto slavných mužů, ale v mnoha případech také formovala podobu jejich umění. Jejich tváře vídáme na slavných portrétech nebo vytesané do mramoru, o jejich jménech čteme v literatuře nebo dokonce v učebnicích. Je to náhoda nebo snad jasný záměr, že si většina z velkých mužů vybrala za múzy ženy silné, na dnešní poměry feministicky založené, nespoutané ve vztazích a svobodomyslné v tělesných potěšeních? Ženy, jejichž vlastní ambice mnohdy zasahovaly do díla a kariéry jejich mužů?

Status: milenka. Jaký je pohled na milostný trojúhelník z její strany?

elle.cz

Múza za zdmi blázince

Jednou z nejvýznamnějších uměleckých múz a zároveň umělkyní byla Camille Claudel. Proslavila se svými sochařskými pracemi a poměrem s o čtvrt století starším slavným sochařem. Camille se během této doby stala předlohou mnoha jeho soch a jejich milenecký vztah trval přes deset let, nakonec ale dostala přednost manželka. Umělkyni byla později diagnostikována schizofrenie a její rodina ji po smrti jejího otce nechala zavřít do ústavu pro duševně nemocné. Zakázali ji navštěvovat a nesměla ani s kýmkoli komunikovat. Camille, která prý jako šílená rozhodně nevypadala a o jejímž propuštění se pokoušeli lékaři s rodinou jednat, za zdmi psychiatrické léčebny prožila 30 let, než skončila pohřbená v neoznačeném hrobě u jejích zdí.

Zdraví na úkor kariéry

Ani známá Evita, která hrála klíčovou roli v životě argentinského politika Juana Peróna, nedopadla nejlépe. Její charisma a oddanost Perónovi sehrály zásadní roli při budování jeho politické kariéry. Evita se po jeho boku stala symbolickou postavou argentinské historie a významně ovlivnila politiku i sociální programy země. Její vliv a inspirace se staly nedílnou součástí Perónovy politické mise. Během ní ignorovala příznaky onemocnění rakovinou děložního čípku, protože práce pro ni byla přednější. Když svolila k léčbě, už bylo bohužel pozdě a Evita v 33 letech zemřela.

Modelky ve filmu. Úspěch, nebo propadák?

elle.cz

Inspirace v ložnici i v umění

Vztahem s hudební legendou Johnem Lennonem proslula umělkyně a aktivistka pocházející z význačné japonské rodiny. Jejich partnerství nebylo pouze romantické, ale také umělecky plodné. Společně vytvářeli experimentální hudbu, umělecká díla a zapojovali se do mírových aktivit. Lennonova múza stála po jeho boku během jeho osobního i uměleckého vývoje a tvořila mu inspirativní zázemí pro jeho tvorbu. Jejich vztah přervala až Lennonova vražda v roce 1980. Tyto tři ženy jsou jen hrstkou příkladů, které odhalují, že úspěšní muži by bez svých múz svá nejlepší díla vůbec nevytvořili, nebo by alespoň jejich umělecký i osobního života mohl vypadat úplně jinak. Znáte jména a identity skrytých hrdinek, které stály po boku mužů, již ovlivnili dějiny?

Otestujte své znalosti v kvízu

Zdroj: Wikipedia, malovanikresleni.cz, zpravytiscali.cz