Urban hikes: Města z jiné perspektivy

Za turistikou nemusíte nutně vyrážet do přírody. Někdo má raději městské prostředí, kde navíc mnohem pravděpodobněji narazíte na kavárny (a jejich okénka) a můžete si další kilometry snadno zpříjemnit. Kromě kaváren je ale fajn si na trasu přidat věže, vyhlídky a ty nejvyšší body ve městě. Z výšky se vždycky struktura a rozložení města „pochopí“ nejlépe. V odlehlejších ulicích pak zase budete blíž opravdovému životu.

Teď, kdy je to s cestováním složitější, můžete začít svým vlastním městem a pak se vypravit do sousedních. Připravte si wishlist světových měst, kam se chcete podívat, až se situace zase rozjasní, naplánujte si pořádně dlouhé okruhy. Pomůžeme vám s tím.

Prolomte ledy a zamilujte si otužování

elle.cz

Praha

Turista by se asi vydal na Orloj nebo na Žižkovský vysílač, ale vy jste cestovatel, průzkumník, proto vaše kroky povedou spíš na vrch Vítkov. Už proto, že sem nevede žádný výtah, prostě si ten kopec vyšlápnete. Podstatou urban hikes je totiž nejen vidět nové věci, ale také být v pohybu. Vítkov sám o sobě nabízí jeden z nejkrásnějších výhledů ve městě. Můžete ho ale posunout o úroveň výš, když vstoupíte do Národního památníku, abyste obdivovali jeho monumentálnost, ale také vystoupali do jeho „věže“ - na její střeše je zřejmě nejlepší vyhlídka v Praze. Z Vítkova pak můžete pokračovat dolů do Karlína, kde se občerstvíte, a dojdete až k Vltavě. Podél ní můžete málo frekventovanými stezkami dojít až do centra a buď přejít řeku a vystoupat třeba na Petřín a projít si Letnou, nebo pokračovat podél Vltavy až na Výtoň a „vyběhnout“ na Vyšehrad.

 

Vítkov, Praha

 

Brno

Začněte výstupem do celkem prudkého svahu Denisových sadů a podívejte se na Brno z výšky. Nechte se ohromit mohutnou katedrálou sv. Petra a Pavla a potom sejděte na Zelný trh a zvedněte hlavu k soše nahého Mozarta. Odtud je to jen pár kroků ke Staré radnici se slavným portálem a legendárním krokodýlem. Na náměstí Svobody si jistě všimnete slavného brněnského hi-tech orloje, který jakoby přiletěl z vesmíru. Česká ulice vás pak zavede na Moravské náměstí, kde byste si neměli nechat ujít pohled zpod asi nejnovější a nejkontroverznější brněnské jezdecké sochy, již Jaroslav Róna pojmenoval Odvaha. Pak projděte branou v ulici Běhounské, ocitnete se v prostoru před budovou Janáčkova divadla, kde vás okouzlí výjimečná vodní opona, která je součástí relaxační zóny. Rozhodně stojí za zvážení procházka na Špilberk. Těšte se na výhled, jaký jinde nezažijete - je tu totiž socha Jana Skácela vytvořená z trubek, skrz ně můžete pozorovat historické centrum města.

 

Brno

 

Vídeň

Turisti ve Vídni obvykle nejvíce obdivují historické centrum, ale méně se ví, že tohle město nabízí také přírodu v nejrůznější podobě. Jsou tu kopce, jezera, řeky, les, a to všechno opravdu jen na území města. V tomto ohledu je skvělá čtvrť Döbling, tedy 19. vídeňský okres, odkud je to všechno na dosah a je tu připravena řada stezek vedoucích od vinic až do lesa.

 

Döbling, Vídeň

 

Barcelona

Slavné španělské město je pro urban hikes jako stvořené. Můžete si udělat výšlap na Tibidabo, kde vám odměnou bude nejen výhled a překrásný kostel, ale i zábavní park. Jeho horská dráha pak lemuje docela velkou část kopce. Skvělou procházku po architektuře, výhledech i umění nabízí i někdejší olympijský areál, který se rozprostírá na kopci Montjuïc. Na jeho úpatí pak najdete i Muzeum Juana Miró. A na závěr procházky si pod kopcem můžete ještě vychutnat pavilon Miese van der Rohe. Méně známou vyhlídkou jsou bývalé válečné bunkry Bunkers del Carmel na kopci Turó de la Rovira. Odtud dohlédnete až k moři, takže si tu udělejte piknik a zůstaňte až do západu slunce.

 

Montjuïc, Barcelona

 

Hong Kong

Až si chození městem oblíbíte, jistě zjistíte, že Hong Kong je hlavním městem urban hikes. Všechno začíná u nadšení místních do veškerého funkčního vybavení. Většina se vydává na stezku s vybavením, jako by se chystali slézt Everest. Přitom i všechny cesty jsou místnímu hobby přizpůsobeny a jsou krásně upravené a zpevněné. I tady je však spousta kopců, takže se nebojte, že nepůjde o dostatečný fyzický výkon. Skvělé je, že z ultimátního ruchu velkoměsta (užijte si bzučení komerční čtvrti Wan Chai) jste během několika minut v přírodě (výhledy na přístav Victoria Harbour jsou nezapomenutelné). A když sejdete dolů, můžete procházku zakončit plaváním v moře na jedné z městských pláží.

 

Hong Kong

Naplánujte si zážitky: Průvodce po Tunisku, jak jej neznáte

elle.cz