Ženy, které utvářely historii: #BlackHistoryMonth

 

V Elle milujeme inspirativní ženy nejen ze světa módy, ale i z kultury, byznysu a společenského dění a v neposlední řadě také z historie. Pojďte se tentokrát společně s námi ohlédnout do minulosti a seznámit se s ženami, které se podílely na tvorbě složité americké historie.

Únor je měsícem afroamerické historie a slaví se od roku 1976 v USA a Kanadě (ve Velké Británii v říjnu), jako připomenutí významných událostí africké diaspory. Během měsíce jsou oceňovány a připomínány významné osobnosti, které se zasadily o znovunabytí základních lidských práv pro afroamerickou menšinu a pomáhaly jim získat zpět ztracený respekt většinové společnosti. My jsme pro vás vybrali 4 odvážné afroamerické ženy, o kterých jste možná ještě neslyšeli, jež hrály významnou roli v amerických dějinách. Jejich příběhy nás fascinují dodnes.

Političky, aktivistky, herečky. Které ženy významně ovlivnily rok 2020

elle.cz

Jane Bolin (1908 - 2007)

Jane Bolin bylo kvůli jejímu smíšenému původu odepíráno poskytování základních služeb, také čelila problémům při snaze o vyšší vzdělání. Přes všechny překážky spojené s příslušností k marginalizované menšině, se jí nakonec podařilo roztříštit hned několik skleněných stropů. Stala se první afroameričankou, která vystudovala Yale Law School, první členkou Advokátní komory v New Yorku a první afroamerickou soudkyní. A to vše stihla do svých 31 let. Během svého působení se zásadně zasadila o zlepšení společenských podmínek zejména pro děti menšin.

 

Jane Bolin

 

Alma Thomas (1891 - 1978)

Alma Thomas byla abstraktní malířka, jejíž tvorbu si vybrala Michelle Obama pro svojí kancelář během pobytu v Bílém domě. Alma drží na svém kontě několik prvenství a úspěchů. K tomu, aby jich docílila, tak v roce 1906 musela se svojí rodinou uniknout rasistickým nepokojům na jihu USA. V roce 1926 se ale Alma stala prvním člověkem, který vystudoval Katedru umění na Howard University ve Washingtnu D.C. Dále pokračovala na Columbia University, kde získala magisterský titul. Svými jednoduchými kompozicemi a sytými barvami přitáhla pozornost kritiků a v roce 1972 se stala první afroamerickou umělkyní, která vystavovala v prestižní Whitney Museum of American Art v New Yorku. V roce 2019 vydražil aukční dům Christie's jeden z jejích obrazů za úctyhodných 2, 655 milionů dolarů.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Audre Lorde (1934 - 1992)

Spisovatelka, aktivistka a feministka Audre Lorde věnovala svůj literární talent boji za práva žen, gayů a menšin. Svojí expresivní poezií a prózou vyjadřovala hněv a pocity nespravedlnosti ze sociálních nerovností vůči marginalizovaným skupinám. Audre je představitelkou tzv. třetí vlny feminismu, který se prosazoval sexuální svobodu a bojoval proti diskriminaci a útlaku. Její myšlenky jsou aktuální a inspirativní i dnes.

 

Audre Lorde

 

Cicely Tyson (1924 - 2021)

Svojí kariéru odstartovala Cicely Tyson jako modelka, následně se proslavila jako herečka. Držitelka mnoha ocenění za své herecké výkony nikdy neopustila své hodnoty a přesvědčení, že nejen afroameričané, ale všechny ostatní ženy si zaslouží rovnoprávnost. Jako herečka nikdy nepřijala roli, která by zobrazovala stereotypní pohled na afroameričany, svých rolí se zhošťovala realisticky a pozitivně. Stala se tak vzorem pro mnoho příslušníků menšin, především žen a dívek.

 

Cicely Tyson

Mnoho povyku pro Boženu. Vlastní názor i zájem o sex je pořád tabu

elle.cz