Žijte udržitelněji. Zn. bez námahy!

Průměrná teplota naší planety rok od roku stoupá, ledovce tají rekordní rychlostí, flora chřadne a živočišné druhy vymírají. To jsou fakta, která všichni bohužel dobře známe, ale nejen kvůli nim bychom se měli snažit vážit svoji každodenní činnost. „Kulturní je chovat se k životnímu prostředí ohleduplně jak v osobním, tak pracovním životě. Chovat se slušně a s respektem k ostatním lidem považujeme za správné. Stejnou slušnost a respekt si ale zaslouží i prostředí okolo nás,“ říká Vladimír Kočí. Dalo by se říci, že být ohleduplný k životnímu prostředí se stává jakýmsi ukazatelem slušnosti člověka.

Waste-free

Asi nikdo z nás si nepotrpí na hromadění nepotřebných věcí. Předtím, než je vyhodíte, se zkuste zamyslet, zda by vám ještě neposloužily. Ze zavařovačky od okurek můžete smýt etiketu a znovu ji naplnit třeba domácí granolou. Ideální je však nevytvářet žádný odpad. Měli bychom si klást otázky, co všechno nakupujeme. ​​„Když je zbytečný obsah, je zbytečný i obal a naprosto zbytečné je řešit jeho odpad,“ podotýká Kočí. Zkuste proto co nejvíce eliminovat výrobky v obalech a jednorázových baleních, případně volit nejvíce udržitelnou variantu obalu. Nemít v dnešní době vlastní kelímek na kávu je docela „hřích” a bezobalových prodejen se Praha a větší česká města začínají víc a víc plnit.

 

Kam pro luxusní kabelku lokálního designu?

elle.cz

Lokální móda ftw!

Podle Replastuj.cz jsou primárními zdroji mikroplastů syntetické textilie a opotřebení pneumatik automobilů. Zkusme se proto zamyslet, jestli opravdu potřebujeme ty nové šaty z fast fashion řetezce, které nebyly vyrobené eticky a ještě k tomu jsou z umělého materiálu, který je prakticky nerecyklovatelný. „Věci si musíme užívat, ne jimi plýtvat. Není to o askezi, ale o kultuře,“ poukazuje Kočí. Při nákupu nového oblečení vybírejme lokální a udržitelné značky. V posledních letech je mnohem více šik vintage oblečení, zkuste proto dát šanci nějakému second-handu. Ulevíte nejen životnímu prostředí, ale i své peněžence a budete se pyšnit originálním kouskem.

Energie nad zlato

„Průměrný Čech nejvíc škodí tím, že používá energetiku,“ vysvětluje Kočí a doporučuje trávit víc času aktivitami, při kterých nejsme na elektřině závislí, nepřetápět v domácnostech a kancelářích. Ranní i večerní beauty rutiny jsou pro nás posvátné, možná ale můžeme být o pět minut kratší dobu ve sprše a doma nepřetápět, ale obléknout si nějakou stylovou teplákovou soupravu.  

 

Efektivní, ekologická a bez vody. Seznamte se s kosmetikou budoucnosti

elle.cz

 

Buďte více aktivní

Místo autem nebo autobusem jděte pěšky nebo jeďte na kole. Nejen, že prospějete svému zdraví, ale také přírodě. O víkendu vyražte na výlet ne autem, ale vlakem na nějaké nové místo a celý den se procházejte přírodou. Načerpáte novou energii a uděláte něco pro své tělo i prostředí.

Staňte se flexitariány!

Věděli jste, že od roku 2018 stoupl zájem o veganské produkty o 54 %? Nemusíte nutně eliminovat veškeré živočišné produkty ze svého jídelníčku, stačí je omezit. Tento životní styl má dokonce svůj název, kterým je „flexitariánství.” Jak na něj? Místo klasického cappuccina si objednejte kávu s ovesným mlékem, k obědu si dejte bezmasé jídlo a zkuste nějaký veganský dezert. V pátek večer si vychutnejte víno a sýry a o víkendu při rodinném obědu klidně českou klasiku. Zkuste více nakupovat lokální produkty a sezónní ovoce a zeleninu na trzích. Rostlinná strava je lehčí, velmi pestrá a šetrnější k životnímu prostředí. 

 

Zdroj: The Happy Broadcast, Replastuj.cz, Vladimír Kočí