Komorní fashion week a londýnská rozmanitost módních talentů

Simone Rocha

Jednou z nejočekávanějších položek programu londýnského fashion weeku zpravidla bývá prezentace eponymní značky návrhářky Simone Rocha. I letos své postavení obhájila, a to hned v několika oblastech řemeslného umu. Módní molo ovládly barokní madony oděné v pláštících, panenských závojích zdobených perlami a nabíraných suknicích. Při takové podívané nikdy nevíte, kam dříve s očima. Kabelky z perleti a perlové korále, kabelky s mašlemi a zdobné přívěsky. Simone Rocha tentokrát proniká hlouběji do světa sportu a onu návrháři natolik milovanou sportovní estetiku přenáší na módní molo, aby se setkala s precizní krejčovinou tváří v tvář. A toto setkání dopadlo náramně.

Simone Rocha

Molly Goddard

Expertka na romantično Molly Goddard svou barevnou Spring/Summer 2023 kolekci předvedla ve sportovních prostorách Seymour Leisure Centre v londýnském Marylebone. Ani tentokrát nechyběly pro Molly natolik příznačné žerzejové a tylové volány naordinované tak, aby se pohybovaly přesně na tenké hranici snesitelného kýče. Více než v jiných kolekcích, hraje si v té pro nadcházející sezónu se strukturou a vlastnostmi použitých materiálů.

Výsledek jejího hravého pokusu vyústil v kousky jako jsou dlouhé pouzdrové šaty s látkovými aplikacemi i volánovité sukně a topy, zdobné ještě o něco více, než jsme u návrhářky zvyklí. Kolekci v této sezóně zároveň dodala až energizující sílu v podobě oděvů v neonově růžové, jedovatě zelené a ostře žluté barvě, které se v některých loocích setkávaly s florálními potisky a retro puntíky z padesátých let. A k tomu všemu – jen aby toho nebylo málo – opatřila Molly každý look funky barevnými kovbojskými botami. Moc dobře totiž ví, že jsou evergreenem našich šatníků. V těch po módním mole kráčely i nevěsty, oděné ve šlehačkových šatech, po kterých v nadcházející sezóně bude toužit srdce nejedné nevěsty.

Molly Goddard

JW Anderson

Pulzující Soho, noční kasino. A Jonathan Anderson, který se i v této kolekci zabývá způsoby, jakými každý den interagujeme s technologiemi. Propadáme se do útrob našich obrazovek? Stáváme se jedním tělem našimi telefony? Ptá se, odpovídá kolekcí plnou surrealistických momentů. Šaty zdobí potisky palem a delfínů, odvozené z obrázků podobných těm, které se nacházejí na spořičích obrazovek, oděvy jsou posety fragmenty počítačových klávesnic.

Anderson si hraje s proporcemi a tvary, zmenšuje například kabelku Bumper na docela drobnou verzi velkou tak akorát na rtěnku, nebo na módní molo vysílá modelku oděnou ve stříbrné kouli. Módní mág opět ukázal, že móda je silným nositelem sebevíc kritizujícího sdělení a médiem schopným nastavit zrcadlo, činí tak ovšem s nadsázkou a vtipem. Čímž jako obvykle namíchal dokonalý mix.

JW Anderson

Christopher Kane

Spring/Summer 2023 kolekce Christophera Kane se zaměřuje na samotnou esenci a nedílnou součást oděvu – tělo nositele. Nechává tělo s oděvem interagovat ve vzájemném dialogu, poskytujíc mu jen jednoduchý scénář s pár málo replikami v podobě transparentních pásků, důmyslných průstřihů, formovaných korzetů a tělo obepínajících siluet. Vše ostatní z dialogu vzniká, Kane se stal pouhým scénáristou. A pozorovat toto dění je nesmírně poutavou záležitostí – o to víc, když návrhář volně experimentuje s celou škálou barev, materiálů a střihů. Pouští uzdu fantazii a vypadá to, jako kdyby intuitivně tvořil přesně tak, jak mu jednotlivé looky přijdou pod ruku. Tu se dopustí žertu s potisky s anatomickými motivy osvalených těl, jinde zas transparentními pásky modeluje pomyslnou kostru nositele. Jedno je jisté – na hodině anatomie, jejímž vyučujícím je profesor Kane, se nudit nebudete.

Christopher Kane

Erdem

Značka Erdem sice není v módním světě držitelem patentu na florální potisky, staly se však za léta jejího působení jejím poznávacím znamením. Chcete-li notnou dávku romantiky ve vašich šatnících, je rozkvetlý repertoár značky přesně tím, co hledáte. Ženskost podtrhují korzetové šaty odhalující útlé pasy nositelek, nabírané sukně i vyšívané závoje. Erdem svou kolekci tentokrát doplňuje i výraznými závěsnými náušnicemi z velkých říčních perel, pozlacených odlitků a modrých kamínků, při pohledu na které soudíme, že budou velice oblíbeným prodejním artiklem této kolekce.

ERDEM

Nensi Dojaka

O tom, že je Nensi Dojaka módní senzací, již všichni víme. Od svého velkého debutu nás o tom nejednou přesvědčila. Od té doby do svých kolekcí nezavádí žádné velké inovativní změny a nabízí se otázka, jak dlouho návrhářce tento zpočátku dokonale namíchaný koktejl poloprůsvitných materiálů a důmyslně uvázaných šňůrek bude fungovat.

Nemějme jí to však za zlé, těší se velké oblibě v řadách módních nadšenců i slavných hvězd popkultury. A když něco takto funguje, není potřeba zavádět razantní změny. Předpokládáme, že Nensi s bravurní inovací přijde právě ve chvíli, kdy ji její eponymní značka začne potřebovat. Do té doby si budeme užívat její neuvěřitelné módní kreace, kterých je schopna, pohybujících se na vyvážené hranici přitažlivosti a romantična. Aby svůj dobře vypočítaný balanc zpečetila, opatřila kolekci průstřihy a aplikacemi ve tvaru srdcí, ukázala nové kombinace průstřihů odhalujících nahá těla a vsadila na tolik milovanou estetiku Y2K fashion. A nám nezbývá než opět říct: Bravo!

Nensi Dojaka

ZÁŘIJOVÝ FASHION NEWSFEED: AKTUÁLNÍ ZPRAVODAJSTVÍ ZE SVĚTA MÓDY

elle.cz