Sbohem a květinu. Dries Van Noten se rozloučil s módním světem

Dries Van Noten se v sobotu večer v Paříži naposledy rozloučil se svou osmatřicet let dlouhou kariérou v čele stejnojmenné značky. Byl to emotivní večer, na který se módní průmysl připravoval od chvíle, kdy belgický návrhář v březnu tohoto s elegancí sobě vlastní oznámil, že odstupuje z pozice kreativního ředitele. Dlouholetí přátelé a fanoušci se vydali na poslední show, aby vzdali hold návrháři. Na stejné místo tam, kde Van Noten v říjnu roku 2004 předvedl svou v pořadí padesátou kolekci. Jeho poslední kolekce Menswear Spring Summer 2025 je zároveň v pořadí jeho úctyhodnou 129. kolekcí. Mezi hosty byli i další členové antverpské šestky včetně dnes již též bývalé návrhářky Ann Demeulemeester a designéra Waltera van Beirendoncka, a stejně jako ikony belgické módy se dostavili i velcí návrháři módního průmyslu jako jsou Thom Browne, Haider Ackermann, Pierpaolo Piccioli nebo Diane von Furstenberg. Toho večera bylo k vidění vše, co si jen od závěrečné přehlídky Driese Van Notena můžete přát. Snad jako připomínka toho, že tahle show ještě nekončí, podtrhovala atmosféru obří disko koule odhalená na konci prezentace kolekce. Show must go on, vzkazuje Dries.

Kolekce Dries Van Noten Menswear Spring Summer 2025

Dries Van Noten, jediný svého druhu

„Chci se zaměřit na všechny věci, na které jsem nikdy neměl čas,“ řekl šestašedesátiletý návrhář v dopise na rozloučenou módnímu světu. „Na tento okamžik jsem se připravoval delší dobu," pokračoval. „Cítím, že nastal čas nechat prostor nové generaci talentů, kteří do značky vnesou svou vizi.“ Van Noten skutečně odstupuje z role designéra, i když bude nadále dohlížet a tu a tam podá pomocnou ruku. Kdo se však ujme kormidla belgického brandu jisté zatím není. Van Notenův nástupce prý bude jmenován v pravý čas. Dámskou kolekci Spring Summer 2025, která debutuje později tohoto roku, vytvořil Van Notenův interní návrhářský tým a je to první kolekce, která vznikla bez jeho samotného. Ačkoli můžeme očekávat, že Van Noten bude trávit všechen svůj nově nabytý čas na svých rozlehlých zahradách, zatímco zbytek módního průmyslu bude na neúprosné honbě za časem a sezónami, můžeme také předpokládat, že Van Noten přenechá svou linii ve schopných rukou.

Mohlo by se vám líbit

Dries Van Noten se loučí s módním světem. Jeho značka žije dál

Dries Van Noten se loučí, jeho odkaz zůstává. „Chci se zaměřit na všechny věci, na které jsem nikdy neměl čas,“ uvedl ve svém dopise na rozloučenou s módním světem.
elle.cz

Zdroj: W Magazine, Highsnobiety, Wallpaper, ELLE.cz