Setkání múz v kolekci Max Mara Spring/Summer 2023

Atmosféru mezi koncem dne a začátkem noci i pobyt na riviéře v nejnovější kolekci Spring/Summer 2023 vystihuje Max Mara s lehkostí sobě vlastní. A vzdává při tom hold vizuální představivosti žen, které byly múzami, ikonami stylu a mistrovskými příklady těch, ke kterým italský módní dům i celá společnost vzhlíží s hlubokou úctou. Vcházím do impozantní budovy Borsa Italiana, jejíž útroby se pro dnešní den proměnily v nekonečný horizont mořské hladiny. Zatímco venku vládne hluk módního davu, uvnitř ruch střídá pomyslný šum mořské hladiny. Takové, na kterou hleděli umělci a designéři dvacátého století, oni i jejich múzy, všichni ti, kdo stáli za inspirací vzniku kolekce.

Komorní fashion week a londýnská rozmanitost módních talentů

elle.cz

Na sluncem zalitých plážích vznikala mistrovská díla a zrodil se zde nadčasový módní styl, styl riviéry. Který ve třicátých letech minulého století nenosil lépe nikdo jiný, než Renée Perle. V historických knihách klasifikována jako tichá múza a milenka fotografa Jacquese-Henri Lartigua, vystupuje na jeho nejpamátnějších snímcích. Renée, která v roce 2000 několikrát inspirovala návrháře Johna Galliana, dnes nachází nový život právě v kolekci Max Mara. Ta oživuje její odkaz v hmatatelných kouscích, splývavých šatech, lehkých bundách, palazzo kalhotech i zkrácených topech, doplněných velkými klobouky, chránícími před odpoledním sluncem. Co by si asi Renée Perle oblékla dnes na pobřeží Středozemního moře?

Do té scenérie vstupuje další múza. Eileen Gray. Zatímco Renée Perle zosobňuje módu, Eileen Gray zas architekturu. Setkaly se někdy Eileen Gray a Renée Perle? Max Mara si představuje, že ano. Dvě ženy, jedna sdílená vize modernity. Eileen ve francouzském Roquebrune-Cap-Martin vybudovala E1027, přímořskou vilu pro sebe a svého muže, která reprezentuje jedinečný archetypální ženský architektonický vkus a Eileenin styl. A tak jako Eileenina vila E1027, i každý kus z kolekce Max Mara je navržen nejen k nošení, ale hlavně pro život. Architektonické kabáty na sebe berou jemný půvab sluncem vybělených plážových rób, akcenty Eileeniny architektury v kolekci propsané a zvláštní odstín inkoustové středomořské modři představují dosud nepoznanou kombinaci, uklidňující a důvěrně známou zároveň. Protiklady ještě nikdy nebyly v tak dokonalé rovnováze.