Návrat Grunge: Jak nosit největší módní trend tohoto podzimu

Seattle, přelom 80. a 90. let. Na nejlidnatějším městě amerického severozápadu zaujme – když pomineme počet vypitých piv, množství heroinu vpuštěného do žil místních obyvatel a nespočet bazarů – nezávislé hudební vydavatelství Sub Pop. Především to se zasadilo o zatím poslední velkou hudební a módní revoluci, v níž se zrodil grunge – rockový podžánr čerpající inspiraci z punku i hard rocku, protipól k nablyštěným 80. letům, syrový, nabroušený a otrávený z ekonomické i společenské situace té doby. 

Jak nosit největší trend letošního podzimu: Runway i Street Style

Grunge verze 2.0

Existují návrháři, u nichž člověk inspiraci drsnější hudbou očekává. Nepřekvapilo proto, když podzimní show newyorské značky R13 kromě výrazných klobouků, evokujících styling ze známého klipu k písni What‘s Up? od 4 Non Blondes, dominovaly oversized kožené bundy, otřepaná džínovina, vytahané kardigany i šaty ve stylu Kobainovy manželky Courtney Love. Obdobné prvky, ale s ještě větším důrazem na obnošené velké svetry, vynesly modelky i na mole Rag & Bone.

Podzimní BDSM trend pro každého: Jak nosit kožený postroj

elle.cz

Do oslavy ne tak vzdálené hudební historie se ovšem letos zapojily i módní domy, u kterých příklon k rebelii není tak častý. Valentino své povětšinou černé, minimalistické návrhy ozvláštnil těžkými botami na masivní gumové podrážce i síťovanými šaty. Louis Vuitton oproti tomu vsadil na thriftshopové vrstvené spodničky doplněné o pánské sako i fetišistické detaily. A Burberry pro tentokrát opustilo bezpečí britského dědictví a vzdalo hold americkým lumbersexuálům ve flanelových košilích uvázaných kolem pasu. Právě prvek kostky bude letos na podzim možné zahlédnout napříč módním světem. Antonio Marras ji zkombinoval s denimem, nabíranými šaty, síťovanými punčocháči i svetrovými šaty na jedno rameno. Jonathan Cohen ke kostce přidal ryzí devadesátkovou verzi nízkých bot Dr. Martens a žebrované bílé ponožky. Dries van Noten zase vytvořil vlastní verzi pojetí grungové doby a smíchal ji s kabaretní pompézností i atmosférou Upíra Nosferatu. A návrháři značky Monse rovnou spojili prvky grunge a punku dohromady, čímž vznikla plejáda pestrobarevných kostkovaných modelů s detaily ve zvířecím i pruhovaném vzoru. Mišmaš? Možná! Rozhodně však snesitelnější, než kdybyste si naráz pustili Smells Like Teen Spirit od Nirvany a Anarchy in the UK od Sex Pistols.

Celý článek si můžete přečíst v říjnové ELLE, kterou najdete právě na stáncích. Vydání až do vaší schránky s poštovným zdarma nebo předplatné s dárkem si můžete objednat zde.