Krásná Iman. Znáte příběh první etnické topmodelky?

 

„Mojí vysněnou ženou je Iman,“ prohlásil v roce 1978 Yves Saint Laurent o etnické krásce, která se tehdy objevila na jeho přehlídce. Ihned ho zaujala, tak jako všechny, dokonale souměrné rysy, protáhlé lícní kosti a nos, smyslné rty a záhadně uhrančivý pohled. Na tehdejších molech působila jako zjevení i živoucí legenda. Během svých aktivních modelingových let (1976-1991) se stala tváří hned několika pověstných módních domů a značek. Vedle Yvese inspirovala i Calvina Kleina, Gianniho Versace a Donnu Karan. Její příběh má ale mnoho zajímavých zákoutí. 

Přestože se Iman narodila v Somálsku, od útlého věku vyrůstala v Saudské Arábii a Egyptě. Během dospívání v Egyptě si vytvořila silný vztah s muslimskou komunitou, která její pohled na svět nikterak neradikalizovala, ba naopak, otevřel ji světu. Iman totiž měla šanci potkat egyptské zpěvačky a herečky své doby (Ummu Kulthum a Faten Hamama), od nichž se učila grácii a stylu.

 

& Peter Beard

A pak se to stalo, moment, který by se mohl odehrát zcela jinak a životy, které by se nikdy nemusely propojit, či příběh, který by se nikdy nedal vyprávět. Iman na své cestě v Nairobi potkala módního fotografa Petera Bearda, ten k ní přistoupil s žádostí, zda by si ji nemohl vyfotit. „Bílý muž blížící se ke mně, už mi to bylo jasné, určitě si myslí, že jsem nikdy neviděla foťák. Byla jsem jeho prosbou otrávená a cítila se uraženě,“ přiznala Iman po letech v rozhovoru pro CBS. „Ale pak řekl: ‚zaplatím‘ a to byl můj první pomyslný kontrakt,“ dodává. 

Fotografie, které spolu Iman a Peter pořídili se staly vstupenkou do Paříže a New Yorku. Vedle Petera fotil exotickou modelku i s legendárním Irvingem Pennem, Helmutem Newtonem, Richardem Avedonem či Annie Leibovitz. Ale začátky nebyly pro Iman tak jednoduché, jak se může zdát. Iman zpočátku svého pobytu ve Spojených státech musela předstírat, že nerozumí anglicky. Peter Beard to takto prezentoval tisku a Iman v rámci jejich dohody hrála hru, kterou později vyhodnotila jako nečistou. Jak ale sama nedávno přiznala, z určitého úhlu pohledu ji to vlastně pomohlo. „Dokázala jsem bez verbálních pomůcek poznat kulturu, o které jsem toho tehdy věděla hodně, ale neuměla si to vše představit.“

Iman & David Bowie

 

& David Bowie

V roce 1992 pak potkala lásku svého života Davida Bowieho. Navzdory tomu, že je Iman takto známou vdovou, my tuto kapitolu jejího příběhu zcela záměrně opomíjíme. Ač byla Iman milující ženou a odmítla se po úmrtí zpěváka znovu vdát, věříme, že odkaz půvabné Iman netkví pouze v lásce vůči jednomu muži. Odkaz té dívky z nairobské ulice, Zary Mohamed Abdulmajid (jak zní celé Imanino občanské jméno) totiž tkví v něčem daleko hlubším. V toleranci a otevřené mysli – Iman byla první topmodelkou muslimského původu, která ač věrná svému vyznání, nikdy nezatracovala hodnoty západního křesťanského světa – a také v své ženské síle.

Iman začala 1994 svoji řadu kosmetiky, se kterou měla dosáhla od roku 2010 pravidelného ročního obratu v minimální výši 25 milionů dolarů. Jak ale sama říká, po závratném bohatství netouží, proto ročně věnuje až 10 milionů dolarů na dobročinné účely. Peníze, které se svým kosmetickým impériem vydělá tak putují hladovějícím dětem v Keni i vědcům zkoumající možný lék proti HIV. 

Příběh Iman však také nese odraz toho, jak se proměňuje naše společnost. Zatímco v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století byly etnické modelky sice výjimkou, ale populární, dnes si modelky různých barev pleti hledají cestu na obálky časopisů podstatně hůře. Iman je svědkem té doby a proto není překvapivé, že v branži podporuje modelky muslimského původu, čímž výrazně přispívá k diskuzi nastavenou aktuálním hnutím #BLM.

Zkrátka Iman nelze nemilovat.

cara
IMAN
cara
issue

ELLE PŘÍMO VE VAŠÍ SCHRÁNCE S POŠTOVNÝM ZDARMA

Nechcete přijít o nové číslo? Nechte si ho poslat domů. Výtisk vám doručíme až ke dveřím po celé České republice za stejnou cenu jako v obchodě, aniž byste museli platit poštovné. (Akce platí pouze pro ČR.)