Sustainable Fashion Diary s Abi: oblíbené second handy

K sekáčům jsem měla blízko od dětství, a to nejen z důvodu, že moje mamka v jednom pracovala. Dokonce jsme před pár lety měly i vlastní second hand. Jako malá jsem vždy s láskou navštěvovala mamku ve třídírně. Nekonečné hromady pytlů s oblečením byly dovezené převážně z Anglie. Typický zápach vždy přebilo vzrušení z objevování. V té době jsem neměla přehled o značkách a materiálech, takže když mamka jásala, že našla Escada sako, kabát od Hugo Boss z kašmíru nebo hedvábné šaty Valentino, nechávalo mě to chladnou. 

Mamka má všechny ty kousky pořád schované a kdykoliv je obleče, obdivuji je. Dneska už vím, jaké jsou to poklady. Proto jsem si taky začala postupně tvořit svůj stylový šatník za pár korun, který má pro mě i vlastní příběh. Z druhé ruky a s přidanou hodnotou, v dnešní době vlastně tzv. sustainable počin.      

Upřímně je dnes už těžké objevit dražší značky za skvělou cenu, z hrabáren se stávají výběrové a voňavé vintage butiky. Za jejich vznikem stojí majitelky s osobitým stylem a zaměřením. Kdykoliv cestuji, mezi mé první trasy patří objevování místních second handů a vintage obchodů. Asi nejlepší vzpomínky mám z Los Angeles. Ale nepředbíhejme :)

Abigail

Samozřejmě mám i své oblíbence v mé milované Praze a ráda se s vámi podělím o tipy: 

Máte zálusk na Céline nebo Chanel kabelku, toužíte po lodičkách Christian Louboutin nebo hledáte dárek v podobě Hermès šátku či Tiffany šperku? Tady se sny plní a nezruinuje vás to. Slow bazar, který patří majitelce Veronice, je spíše takový vintage butik, který přináší ty správné trendy a příležitost investovat do vašeho šatníku. Najdete tu české i zahraniční designéry a pečlivě vybrané kousky highstreet značek, které doplní váš šatník a nebudete mít špatné svědomí, že podporujete fast fashion. Tento second hand butik patří mezi mé TOP i z toho důvodu, že tu najdu své oblíbené značky, jako jsou Isabel Marant, IRO, Acne, NEHERA či Nanushku. 

Slow Bazar, Řeznická 21, Praha 1 IG: @slowbazaar

Jestlivám v České republice chybí například berlínské nebo skandinávské značky, navštivte Mint Shop. Celkový koncept obchodu je velmi zajímavý, pravidelně se tu pořádá i tzv. late night shopping, kdy si můžete nakupování zpříjemnit drinkem při live DJ setu. Najdete tu i české streetwear labely a mezi vintage poklady také značky Monki, Zanzan či Oneday. Díky dostatečnému výběru  pánského oblečení můžete vyrazit na nákupy třeba i s přítelem. 

Mint Shop, Slezská 15, Praha 2 IG: @_mintshop_

Nejen pro bohémské městské divoženky je tu Boho Vintage Concept Store - najdete tam originální vintage kabelky s příběhem, retro šaty, stylové kabáty i kožichy, nebo si dokonce můžete vybavit svůj interiér. Obchod najdete na Praze 10 a přibližně před dvěma lety se otevřela stejnojmenná kavárna - bar Boho & Cafe store v ulici Ondřičkova 3. Na obou adresách se pravidelně pořádají různé tématické pop-up akce, workshopy a eventy. Pravidelné info ZDE.

Boho Vintage Concept Store, Francouzská 76, Praha 10 IG: @boho.conceptstore

Máte rádi trochu divočejší styl nebo sháníte tématické šaty na večírek? Zkuste navštívit Crashily nebo Naty Šaty v Karlíně.  

Crashily, Ječná 14, Praha 2 IG: @crashily

Naty Šaty, Sokolovská 467/114, Praha 8 IG

Náročnějším zákazníkům doporučuji podívat se do Galerie ve Školské ulici nebo do Skříně, která je druhým rokem otevřená přímo v centru Prahy a zaměřuje se i na luxusní doplňky. https://www.skrinshop.cz/ 

Galerie, Školská 28, Praha 2

Skříň, Revoluční 20, Praha 1 IG: @skrin_praha

V mém šatníku ale převažují i poklady, které jsem našla v Textile House nebo Genesis. Mrkněte ZDE. Tento typ sekáčů není pro každého, ale občas se poštěstí najít stylové kousky, z výborného materiálu a cenově do stovky. 

Při sekáčovém maratonu také vždy ráda navštívím obchody, které pomáhají:

Hvězdný bazar, IG: @hvezdny_bazar

Moment Praha, IG: @moment.praha

Sue Ryder, IG: @obchody_sue_ryder

Uvodní foto: JAKO

Abi

EBC promo