8 nejskandálnějších módních přehlídek všech dob

Mezi módními návrháři se traduje, že pokud se o kolekci nediskutuje v publiku, pak to není úspěšná show. V historii módy bylo však pár okamžiků, které místo debat vyvolaly doslova šílenství. V některých momentech to byl čistě záměr módního návrháře, v jiných zase nepříjemný sled okolností. Tak jako tak tyto módní show se navždy zapsaly do historie!

Provokace a emoce bezesporu k módě patří. Pro některé návrháře je prakticky nepřijatelné svázat svoji tvorbu pravidly a akceptovat nějaké základní principy módní etikety. A právě tito rebelové a jejich show patří mezi nejvyhledávanější přehlídky sezóny. 

Kdo si svoji kariéru buduje na provokaci, kontroverzi a sexualitě? 

Podívejte se na 8 největší momentů, o kterých se dodnes nepřestává mluvit:

Alexander McQueen „Highland Rape” fall winter 1995

Britský módní návrhář rozhodně patří na vrchol žebříčku největší provokatérů. V roce 1995 šokoval módní svět kolekcí „Highland Rape”, která svoji inspiraci našla v historii a konkrétně v barbarských vpádech Angličanů do Skotska. Tehdy módní svět nemluvil o ničem jiném než o skandálním odhalování a nevhodnosti tématu. 

 

Alexander McQueen
ELLE

Marc Jacobs spring summer 2017

V roce 2016 odhalil módní návrhář Marc Jacobs svoji letní přehlídku, která našla inspiraci v afroamerické kultuře. Bohužel na mole nebyla ani jedna modelka tmavé pleti. To vyvolalo u módní veřejnosti debatu o kulturní necitlivosti. Zatímco módní návrhář zpočátku bránil své rozhodnutí, později napsal, že se omlouvá za nedostatek taktu. „Nechtěl jsem nikoho diskriminovat. Samozřejmě, že můj život je plný barev,” dodal na sociálních sítích.

 

Marc Jacobs
ELLE

Yeezy Season 4

V roce 2016 se konala čtvrtá módní show úspěšného rappera Kanye Westa. Tentokrát se měla odehrávat na Rooseveltově ostrově poblíž Manhattanu, ale od začátku ji sužovaly závažné technické problémy. Přehlídka se totiž konala v jednom z nejteplejších letních dnů a diváci na ni byli odvezeni v autobusem z centra města. Přehlídka kvůli problémům začala o 2 hodiny později. Modelky i modelové tak bojovali s přehřátím a pro některé musela být přivolána záchranná služba. To, že se pak část pódia zhroutilo, byl už jen smutný hřebíček na závěr. Ani třicetistupňové teploty ale tehdy neodradily rodiny Kardashian a Jenner v nošení tlustých svetrů z nové kolekce Kanye Westa.

 

Yeezy
ELLE

Balenciaga spring summer 2012

Během módní přehlídky Balenciaga v roce 2012 se chvilku před začátkem zhroutila řada předních lavic, což donutilo áčkové celebrity, influencery a vyhlášené redaktorky magazínů, aby se postavili a setrvali tak po celou dobu módní show. Nicolas Ghesquière, který tenkrát stál v čele módního domu Balenciaga, po skončení show vtipkoval, že ovace ve stoje opravdu neočekával.

 

8 nejskandálnějších módních přehlídek všech dob
ELLE

Gucci fall winter 2018

Pokud se o nějaké přehlídce v roce 2018 opravdu hodně mluvilo, pak to byla ta z dílny Alessandra Michele pro italský módní dům Gucci. Na přehlídkovém mole prezentoval kolekci plnou největších módních trendů svým svérázným způsobem. Nechyběli umělé hlavy, kukly přes ubličej a náústky, které vyvolaly na sociálních sítích naprosté pobouření. Gucci nakonec kuklu stálo z obchodů v únoru 2019, ale prohlásilo, že i nadále jsou plně odhodláni zvyšovat rozmanitost módy.

 

Gucci
ELLE

Celine spring summer 2019

Na podzimní přehlídku Celine se čekalo s naprostým nadšením a zatajeným dechem. Hedi Slimane totiž nahradil na postu kreativního ředitele bývalou módní ikonu Phoebe Philo a svět napjatě čekal, co ukáže. Jaké však bylo pro všechny překvapení, když zjistili, že nová kolekce Celine se hodně podobá té staré, kterou Slimane navrhoval pro francouzský módní dům Yves Saint Laurent. Tehdy na sociálních sítích mnoho příznivců Phoebe Philo označilo kolekci za brak a dožadovalo se návratu slavné designérky. Ani výroky samotného Hedi Slimane příliš nepomohli situaci, kdy prohlásil, že důvodem pro kritiku mohla být jeho homosexualita. 

 

Celine
ELLE

Martin Maison Margiela spring summer 2009

Belgický módní návrhář vždycky rád předbíhal konvence módy. V roce 2009 odhalil kolekci, která byla z větší části zhotovena jen z ekologických a recyklovatelných materiálů. Použil na ni třeba papírové ručníky, staré džíny nebo recyklované plastové sponky. Modelkám navíc zahalil tvář, aby nerušily celkový dojem show.

Martin Maison Margiela
ELLE
ELLE

ELLE PŘÍMO VE VAŠÍ SCHRÁNCE S POŠTOVNÝM ZDARMA

Nechcete přijít o nové číslo? Nechte si ho poslat domů. Výtisk vám doručíme až ke dveřím po celé České republice za stejnou cenu jako v obchodě, aniž byste museli platit poštovné. (Akce platí pouze pro ČR.)