Jak dosáhnout cíle?

 

Stanovte si cíle, na nichž vám záleží

Vědci zabývající se výzkumem lidského mozku zjistili, že se nám snadněji dosahuje takových cílů, které pro nás osobně mají silný emocionální náboj, samozřejmě v pozitivním slova smyslu. Je to pochopitelné. Vnímáme totiž velký rozdíl mezi tím, co potřebujeme nutně udělat (cítíme zvenku tlak, myslíme si, že to od nás očekávají ostatní) a tím, když za něčím opravdu chceme jít my sami. Představte si to na příkladu shazování vánočních kil, což je takový novoroční evergreen. Často nám ale chybí disciplína, zaměstná nás tisíc jiných věcí a cíl ztratíme ze zřetele. Zkuste si však místo „potřebuju zhubnout“ tenhle konkrétní cíl v hlavě přeformulovat a říct „chci být dost fit a zdravá na to, abych mohla s kamarádkami vyrazit na sportovní víkend“. Místo toho, abyste to vnímali jako trest nebo nelichotivé srovnání s ostatními, spojí se vám to s pocity radosti. A půl je hotovo… No, to bychom předbíhali, ale slibný začátek to je!     

Vyberte rozumný počet. Lidský mozek rád pracuje s trojicemi.

Máte-li za sebou úvod do psychologie, víte, že cíle by měly být specifické, měřitelné, dosažitelné, relevantní a včasné (možná znáte anglickou mnemotechnickou poučku, která to zastřešuje pojmem SMART – Specific, Measureable, Attainable, Relevant a Timely). To všechno platí, v odborných kurzech nám nelhali. Je k tomu ale ještě třeba připočíst, že když si (jakkoli bohulibých) cílů stanovíte příliš mnoho, je dost pravděpodobné, že se vám nepodaří dosáhnout ani jednoho z nich. Je totiž těžké soustředit se třeba na pětadvacet cílů najednou, rozptýlí vás to a jediným výsledkem bude bolest hlavy. Zkušení koučové doporučují zaměřit se pouze na  trojici cílů. To vám poskytne dostatečnou motivaci, ale pořád je to realistické a lze toho s rozumnou dávkou úsilí dosáhnout.   

Zvolte cíl, jehož dosažení během půl roku ovlivní váš život

Je třeba se rozhodnout, k čemu napneme své síly. Pro mnoho z nás je právě tohle ta nejsložitější část cesty za dosažením cíle. Zkuste se zamyslet nad svým životem a sociálními rolemi, které v něm zaujímáte. Na které z nich je třeba nejvíc zapracovat? Vyberte si to, co váš život v průběhu následujícího půl roku nejvíc posune kýženým směrem. Možná cíl během té doby splnit nestihnete, ale je to dobrý odrazový můstek. Život se totiž neustále mění, a tak je třeba cíle v určitých intervalech (proto ten půlrok) revidovat. Pokud jste vybrali správně, budou pro vás i po šesti měsících stále důležité. Jestli ne, nebojte se je změnit!     

Mohlo by se vám líbit

Lednová Elle přichází s radikálním rozhodnutím

Lednová ELLE vedle pořádné porce čerstvé inspirace přichází se zásadním rozhodnutím: na jejích stránkách se už nikdy nesetkáte s propagací kožešin. Více vám prozradí šéfredaktorka Valentina Nízká v úvodníku!
elle.cz

Chcete si přečíst další tipy jak dosáhnout cíle? 

Kupte si novou Elle! Lednové vydání si můžete objednat až do své schránky za speciální cenu a poštovným zdarma na tomto odkaze.