Who run the (fashion) world? Scandi girls!

Jaká jména vás napadnou, když se řekne nejstylovější ženy světa? Jsem si jistá, že v mnohých hlavách se hned rozezní francouzský šanson a vyroste představa sofistikované a správně edgy Pařížanky, která s nenuceností sobě vlastní popíjí kávu – nebo spíš víno – a přemýšlí nad tím, jakou další knihu si koupí ve svém oblíbeném antiku. Léta letoucí byly totiž právě Francouzky nositelkami všech pomyslných vyznamenání v oblasti stylu. Už delší dobu jim ale suverénně šlape na paty skandinávská konkurence a já si troufám říct, že módní Olymp si s nimi můžou klidně rozdělit, ne-li vládu nad fashion světem převzít. 

Čím si nás všechny tak získaly a proč se dnes čeká na street style z fashion weeku v Kodani, Oslu nebo Stockholmu s větším napětím než z Milána, New Yorku i Paříže? Důvodů vidím hned několik. Jako první je to naprostá autentičnost. Severské fashionistas se moc neřídí pravidly. Nosí, co se jim líbí, způsobem, jaký uznají za vhodný. Neohlížejí se na to, co si kdo pomyslí. Ano, vnímají globální trendy – a jak by ne, když právě ony tvoří půlku osazenstva světových přehlídek. 

 

Scandi girls

 

Ale nekopírují je, jen jakýmisi senzory zachytí jejich vibe a interpretují ho do nové podoby. Nechci říct, že jsou to nějaké superhrdinky s nadpřirozenými schopnostmi, ale jsou naprosto osvobozené od pomyslných bariér a zákazů. Mají vrozený cit pro synergii (v pojetí běžných ‚smrtelníků‘) nekombinovatelných kousků. U nich nejde o absenci kritického myšlení, ale spíš o absolutní sebejistotu, svébytný pohled na svět, styl i vlastní odraz v zrcadle. Neforemné gumové nazouváky s flitrovanou haute couture sukní? Proč ne, když se mi chce, všechno jde! Ve své přirozenosti a nedokonalosti jsou sexy. Na tom, jakým způsobem pojímají svou lásku k módě, designu, životnímu stylu, dětem i partnerovi, vzniká závislost. Proto ty statisíce followerů. 

 

Více o severských fashionistas se dočtete v tištěném vydání dubnové ELLE. Svůj výtisk si můžete objednat až do své schránky za speciální cenu a poštovným zdarma na tomto odkaze.

Be cool spolu s dubnovou Elle

elle.cz