Za vším hledej múzu

„Políbila ho múza,“ řekneme o hudebníkovi, který vydal přelomové album, jež v jeho tvorbě nemá obdoby. O polibku múzy píšou básníci ve svých lyrických dílech a myslí tím dost často nenaplněnou, platonickou lásku k ženě, kterou nemohou mít. Múza vždy stála modelem malířům a sochařům, bez ní by nevznikly umělecké klenoty, které nyní visí ve zlatých rámech v muzeích. Bez francouzské herečky Sarah Bernhardt by Alfons Mucha nevytvořil plakáty považované za vrchol secesní grafiky. Nebylo by Dalího, jak ho známe, nebýt jeho ženy Galy. Hořkosladký vztah těch dvou inspiroval mnohá umělcova díla, ve kterých svou životní družku často vyobrazoval, některá plátna dokonce signoval oběma jmény. A bez takové Victorine Meurent by nebylo Manetových maleb Snídaně v trávě a tehdy kontroverzního obrazu nahé Olympie.

Surreální setkání: Svět je nudný, proto potřebujeme surrealismus!

elle.cz

Nebylo by velkých návrhářů bez múz

Múzy jsou často skloňovány ve spojení s módním světem. Azzedine Aläia měl Grace Jones, Jean Paul Gaultier zase Madonnu. Bez Aläii by nevznikla podvratná Bond Girl ve filmu Vyhlídka na smrt z roku 1985 a módní kreace hudebníků na jevištích by zřejmě dnes byly o poznání chudší, bez Gaultiera by nebylo nejen ikonické podprsenky se špičatými košíčky. Hubert de Givenchy byl ve své tvorbě inspirován Audrey Hepburn a toto spojení se zasloužilo o popularizaci malých černých šatů poté, co si herečka oblékla nezapomenutelný kousek od návrháře ve Snídani u Tiffanyho. Yvese Saint Laurenta inspirovalo mnoho múz, ale ženou, která ho nejvíce zaujala, byla modelka Betty Catroux, která mu pomohla vydláždit cestu k současnému oblékání žen tím, že ve svých kolekcích použil jí inspirované androgynní prvky. Během 35 let spolupráce pomohla Catroux Laurentovi kreativně ze sebe dostat to nejlepší a můžeme říct, že jejich vztah tvořil základy současné ženské módy. 

Múzy Yves Saint Laurenta

elle.cz

Múzou Boba Mackieho byla Cher, která na Met Gala v roce 1974 oblékla jedny z nejkontroverznějších a zároveň nejikoničtějších šatů v historii. Její naked dress z návrháře učinily módní hvězdu. Módní designér Roy Halston měl za svůj vzor hudebnici Lizu Minnelli, duo společně navštěvovalo Studio 54, zasloužilo se o formování estetiky disco éry a jejich vztah dokonce v bouřlivé sérii Halston před pár lety zdokumentoval i Netflix. Umělecký ředitel domu Hermès, miliardář a podnikatel Jean-Louis Dumas, zas jednoho dne v letadle potkal Jane Birkin a toto neočekávané setkání dalo vzniknout objektu zájmu v podobě kabelky Birkin. Múzou Marca Jacobse je režisérka Sofie Coppola, seznámili se v jejích filmových začátcích a váže je k sobě víc než jen stejný vkus v umění a hudbě. Návrhář Pierpaolo Piccioli pak má Kristen McMenamy, kterou i dnes můžeme vidět jako modelku v každé jeho show pro Valentino, i když už jí zanedlouho bude šedesát. O Kristen se mimochodem dělil s Karlem Lagerfeldem, který měl však múz nespočet. Kdo ví, do jaké míry šlo o osobní přátelství, a do jaké šlo o dokonalý produkt marketingu… 

Ideální múzy: Kdo inspiruje slavné návrháře?

elle.cz

Jedno je však jisté – spojení Karl a múza vždy zaručeně fungovalo. Po návrhářově boku se za úctyhodnou kariéru, která trvala od roku 1954 až do jeho smrti, vystřídaly francouzské IT-girls Inès de la Fressange a Vanessa Paradis, topmodelky jako Claudia Schiffer, Naomi Campbell, Stella Tennant, Devon Aoki, Alek Wek anebo hudebnice Florence Welch, z nichž mnohé sehrály roli kultovní Chanel bride. Často byl vídán po boku ambasadorek domu Kristen Stewart, Keiry Knightley nebo Lily-Rose Depp a v posledních letech života tvořil dokonalý pár s topmodelkou Carou Delevingne, jejíž hvězda tímto spojením vystoupala do nadpozemských výšin.

Chcete si přečíst celý článek? V plném znění jej najdete v tištěném vydání červnové ELLE. Svůj výtisk si můžete objednat až do své schránky za speciální cenu a poštovným zdarma na tomto odkaze.