Co jste netušili o královně Alžbětě II.?

 

1. Alžběta II. je již čtyřicátým panovníkem v čele Anglie od doby, kdy na trůn usedl Vilém I. Dobyvatel v roce 1066.  

2. Narodila se 21. dubna roku 1926, ale její oficiální narozeniny se slaví až druhou sobotu v červnu. Proč? Jde o britskou tradici, takže je to jednoduše z důvodů počasí. V červnu je totiž pravděpodobnější, že v Anglii na oslavy nebude pršet... i když kdo ví, že?  

3. Jde o první britskou panovnici, která kdy oslavila diamantovou svatbu

4. Královna poslala svůj první email v roce 1976 z vojenské základny.  

Tajná módní řeč britské královské rodiny: Jeden outfit prozradí vše

elle.cz

5. Alžběta II. byla za svůj život zpodobněna na neuvěřitelných 130 portrétech.  

6. Jde o nejdéle vládnoucí panovnici v celé dlouhé historii britské monarchie. Se svými 69 lety na trůně překonala i královnu Viktorii, která vládla 39 let.  

7. Stala se královnou ve 27 letech

8. Její sestra Margaret jí “dala” přezdívku “Lilibet”, protože neustále komolila jako malá její jméno.  

9. Když jí bylo 18 let, zapojila se do bojů v Druhé světové válce jako trénovaná mechanička a řidička kamionů v roce 1945. Do té doby se jako teenager podílela na rádiovém vysílání.  

Královská rodina ukázala svá nejkrásnější panství

elle.cz

10. Vzala si svého bratrance (z třetího kolena). Jak Alžběta, tak Filip měli stejné pra-pra-prarodiče královnu Viktorii a prince Alberta.  

11. Ačkoliv navštívila celkem 115 zemí světa, nepotřebuje pas, aby mohla cestovat. Proč? Protože tyto cestovní dokumenty jsou stejně vydávány v jejím jménu... (A mimochodem stejně tak nemá ani řidičský průkaz).  

12. Královna je proslule známá svou láskou pro plemeno “corgi” a měla již víc než třicet takových psích mazlíčků, ale víte, že vytvořila i nové plemeno? Jmenuje se “dorgi” a vzniklo tak, že se jeden z jejích corgi “zkamarádil” s jezevčíkem Pipkinem, který patří princezně Margaretě.  

13. Alžběta II. oficiálně vlastní všechny delfíny ve Spojeném království - respektive i všechny velryby a jesetery... Může za to stará vyhláška krále Edwarda II. Z roku 1324.

Proč jsme stále posedlí princeznou Dianou i v roce 2021?

elle.cz