Tajná módní řeč britské královské rodiny: Jeden outfit prozradí vše

Tento měsíc se královna Alžběta II. ukázala opět mezi svými poddanými. Stalo se tak po poměrně dlouhé době ve Westminsterském opatství. Poprvé od vypuknutí pandemie koronaviru měla panovnice na veřejnosti přes nos a ústa roušku. Rázem je z toho celý svět na nohou a tato fotografie se zapíše do dějin.

 

Alžběta II.

 

Královna, stejně jako její zesnulá snacha Lady Diana, vévodkyně Kate i Meghan dobře vědí, že svým oblečením pomáhají formovat svůj společenský odkaz. Mohou mlčet, ale zároveň prostřednictvím oblečení a doplňků promlouvají. Stačí se podívat na čtvrtou sérii seriálu Koruna, kde se právě objevuje princezna z Walesu. Pozornost věnovaná jejím kostýmům byla přímo enormní.

Mohlo by se vám líbit

30 nejlepších modelů princezny Diany, které se zapsaly do historie

Styl princezny Diany byl nadčasový, promyšlený a très chic. Královna lidských srdcí, jak se jí přezdívalo, byla jasným trendsetterem své doby. Se čtvrtou řadou oblíbeného seriálu The Crown si připomínáme nejen její komplikovaný vztah s královskou rodinou, ale také její nejpovedenější modely.
elle.cz

 

Hlava státu jako módní ikona

Britská královna Alžběta II. je na trůnu 68 let a její oblečení působí na poddané jako uniforma jistoty, která je provádí i těmi nejtěžšími časy. Může se nám to zdát absurdní, protože s aktuálním ústředním držitelem české státnosti máme v hlavě spojen obraz červených trenek, ale pro Brity je jejich monarcha ztělesněním posvátné důstojnosti.

Na rozdíl od Lady Diany, Kate či Meghan, ale Alžběta II. nenosí až na výjímky žádné legendární módní designéry. Na míru pro ní šijí britští tvůrci jako Norman Hartnell a Hardy Amies, její osobní garderobiérkou i blízkou přítelkyní je pak Angela Kelly. Ta spolupracuje s královnou od roku 1994 a doporučila ji ještě zjednodušit střihy a zapojit výraznější barvy, aby panovnice byla na první pohled rozeznatelná mezi davy.

 

Angela Kelly

 

Princezna Diana

Kabelky Její královské Výsosti musí mít prodloužená ucha, aby nepřekážely během podávání ruky. Skutečnou revoluci ale přinesla na začátku 80. let minulého století do rodiny Windsorů Lady Diana. Princezna z Walesu byla sice na začátku ostýchavou dívkou v barevném svetru, ale učila se nesmírně rychle. Jazyk módy pochytila od módních editorů z britského Vogue, kteří měli za úkol stvořit její sofistikovanější image. Stala se celosvětovou módní ikonou, nejen princeznou lidských srdcí. 

 

Diana

 

Efekt Kate Middleton

Diana nastartovala onen exaltovaný zájem o to, co nosí vysoce postavení aristokraté. Po její tragické smrti v roce 1997 zbylo prázdné místo, které zaplnila až Kate, tehdy ještě Middleton. Mladá generace tak propadla takzvanému „Kate efektu“. Tedy, když se vévodkyně z Cambridge objeví v nějakém oblečení, které patří mezi dostupnější značky, je okamžitě vyprodáno. V roce 2010 ohlásil princ William své zásnuby, jeho vyvolená si na tuto slavnostní událost oblékla tmavě modré šaty od Reiss...a tento artikl byl po celém světě okamžitě beznadějně vyprodán.

 

Kate Middleton

 

Cool lady Meghan

Když se Meghan Markle v roce 2017 objevila jako oficiální přítelkyně prince Harryho, byl i její šatník okamžitě podroben drobnohledu. Z hvězdy televizního seriálu Kravaťáci se musela stát elegantní, uhlazenou lady. Americké a kanadské designéry nahradil francouzský módní dům Givenchy, který navrhl její svatební šaty. Zároveň Meghan jasně dávala najevo, že se vyzná v cool módě a ukazovala se v teniskách Veja, kalhotách od Anine Bing nebo šatech od Reformation.

 

Elizabeth II. & Meghan Markle

 

Komunikace módou

Jak ale přesně využívají členky britské královské rodiny oblečení k tomu, aby podpořily svůj odkaz? Představte si, že někde uvidíte fotku například vévodkyně Kate v květinových šatech. Ihned se píše o outfitu, u kterého se zároveň poznamená, kam si ho vzala. Zjistíte, že to bylo na dobročinnou akci otevření zahrady. Tu vévodkyně kupříkladu pomohla nejen vybudovat, ale také se tento projekt věnuje integraci postižených dětí. Takže od zájmu o šaty je tu najednou širší povědomí o důležitých kauzách. Móda je vždy pozváním do hlubší konverzace a královská rodina s tím umí skvěle zacházet.

 

Kate Middleton
Mohlo by se vám líbit

8 princezen, které se vzepřely zajetým pravidlům

Dvorní etiketa, královská pravidla i zajeté způsoby chování, které málokdo dokáže změnit. Život na zámku rozhodně není procházka růžovou zahradou, a obzvláště to platí pro ty, kterým v žilách koluje rebelská krev. Přesto v novodobé historii najdeme příběhy silných žen, které dokázaly královský život odít do hávu 21. století.
marianne.cz