Elle Talent Show: I am Rosie

Text: Josefína Joštová

Sympatickou I am Rosie byste na ulici jen těžko přehlédli – nejenže jsou jejím poznávacím znamením růžové, fialové či modré vlasy, ale hlavně z ní čiší výjimečná energie. Rosie, vlastním jménem Karolínu, to k hudbě táhlo odjakživa a ani potom, co jí doma zakázali studium na hudební škole, se svého snu nevzdala. Začala hrát v kapele a dnes se pyšní několika sólovými singly i vlastním EP.

I am Rosie si zakládá na kvalitních propracovaných klipech, na jednom pracuje klidně i několik měsíců. Je průkopnicí žánru elektro-pop v Čechách, a tak inspiraci hledá hlavně v zahraničí. Mezi její nejoblíbenější umělce patří americká zpěvačka a skladatelka Halsey, rapper G-Eazy nebo britský zpěvák Yungblud. Tento rok Rosie plánuje vydat hned několik nových písniček, obarvit si vlasy na ohnivě rudou nebo třeba vyjet s batohem na zádech do africké Keni. 

Je Karolína stejná jako Rosie?
Rozhodně ne. Rosie si troufne i na věci, na které Karolína nemá. Například moje vlasy beru jako část Rosie, jako něco, co by Karolína neudělala. Karolína je taky hrozná citlivka, kdežto Rosie je odvážná a drzá. 

Jsou tedy barevné vlasy nedílnou součástí Rosie?
Změna vlasů pro mě znamená novou životní etapu. Rok 2019 byl pro mě velmi náročný, hlavně jeho druhá polovina. Takže jsem si řekla, že je čas se posunout. A patří k tomu i změna barvy vlasů. Třeba růžovovlasá Rosie byla taková romantická, idylická. Jsem zvědavá, jaká bude ta fialovovlasá.

Zpívala jste odjakživa sólově?
Od čtyř let jsem chodila do sboru a hrozně jsem chtěla studovat hudební školu, ale to mi zatrhla maminka. Bála se, že se hudbou neuživím. Rozumím tomu, je to riziko, ale mě to neodradilo – zpívala jsem chvíli s kapelou, a když jsem začala vydělávat, rozhodla jsem se, že rozjedu vlastní projekt.

Je pro vás důležité mít ke každému singlu i klip?
Snažím se vše dělat tak, aby to mělo uměleckou hodnotu. Chci být pověstná tím, že mám skvělé klipy. Co písnička, to skvělý vizuál. Vždycky k tomu měním i vlasy, oblečení, celý příběh. 

Jak dlouho na jednom klipu pracujete?
Poslední klip jsme dělali dva až tři měsíce, pracovalo na něm přes 50 lidí a vystřídali jsme osm lokací. Zahřálo mě u srdce, jak dobré ohlasy to mělo. Pro mě nejsou tak důležitá shlédnutí, ale právě zpětná vazba. 

Kdo je vaší největší inspirací?
Halsey. Nedávno vydala nové album a já celé dny neposlouchám nic jiného. Objevila jsem ji, když měla na Instagramu třeba 2000 sledujících, přibližně šest let zpátky, a hrozně se mi líbily její modré vlasy. Připadalo mi, že je jako já, srdcová, opravdová, pravá umělkyně. Zároveň je nebojácná, drzá a na nic si nehraje.

Máte čas na odpočinek?
Ale jo, ráda sportuju nebo jsem venku s kamarády. Chtěla bych se naučit jezdit na koni a tančit. Mám to štěstí, že i když je hudba moje práce, tak si u ní hrozně odpočinu. A to jak při jejím poslechu, tak při tvorbě. Líbí se mi, že do své hudby mohu vtisknout sama sebe, vyjádřit se. 

EBC promo