Jak na romantické fotografie? Najděte si správného fotografa

Ta chvíle je nabitá emocemi, smíchem, romantikou… Netrvá dlouho, ale rozhodně je nezapomenutelná. Nepřemýšleli jste někdy, jak by bylo skvělé ji zachytit? V dnešní době sice všichni máme u sebe mobil, ale ruku na srdce kolik opravdu romantických fotografií byste v něm objevili. V této chvíli přichází na řadu fotograf. Člověk, který dokáže na snímku zachytit všechno to štěstí, které vás obklopuje. Chce to jen trošku plánování, improvizaci a vaši účast. O všechno ostatní se postarají oni. Výsledek na tuto romantickou vzpomínku vám pak na celý život může viset na zdi. 

Kdo jsou fotografové, kteří jsou opravdu dobří v zachycení těch nejromantičtějších vzpomínek?

Vybrali jsme pro vás hned tři, jejichž styl nás opravdu zaujal. A věříme, že všechny romantické duše je budou milovat také. 

 

Marek Sybal
Info ikona

 

Marek Sybal

Brzy oslaví své třicáté narozeniny a miluje vše, na čem může jezdit rychle z kopce. V zimě ho nejspíše najdete v nějakém lyžařském středisku. Sám o sobě říká, že mu k životu stačí 3 metry čtvereční, protože všechno zajímavé se děje venku. Miluje pracovat s emocemi, což dokazuje i jeho Instagram @mareksybal. Kdyby si mohl v životě něco přát, tak spojit fotografii a cestování. 

Vzpomeneš si na svoji první fotografii?

To určitě ne, ale vzpomenu si na moment, kdy jsem vyžadonil od maminky foťák a šel si pro fotku bmw Z3 u Německých hranic. 1998?

Co tě na fotografování nejvíc baví?

Samotné focení je pro mě nejzáživnější, na druhém místě je cestování za focením, na třetím postprodukce za doprovodu oblíbené hudby.

Co je na tvé práci to nejtěžší?

Cokoliv spojeného s marketingem a vyhledáváním vysněné cílovky. Další věc, kterou často řeším, je trefa do vkusné fotky a ne do kýče. Je to super-tenká hranice a mnohdy je těžké říci, zda lovestory, kterou jste právě odklikli na sociální síť bude vnímána jako vkusná, nebo jako kýčovitá. Každopádně obě kategorie mají dostatek svých příznivců. Ale pojedeme mainstream, nebo nadčasovost?

Ve svém životě jsi určitě viděl mnoho romantických chvilek. Napadne tě jedna z nich, co ti uvízla v paměti?

Slza mi do hledáčku stekla zatím 4krát. Dvakrát to byla prostě sálající láska páru a ostatní - láska otce k synovi a slzy prarodičů. Uvízly v paměti všechny. Mě spíš vždy zaujme pár, který je o berlích a vlastně neví, že je z dálky fotím, za sebou mají skvělou kompozici, drží si ruce, koukají na sebe a neví o mě. Z těch fotek mám vždy největší radost, ale na pozorovatele samotné fotografie, který v daném setu není, to tak intenzivně ani působit nemůže.

Na co se mám připravit, pokud si spolu domluvíme focení?

Jestli se milujete, nebo se máte hodně rádi, je hlavní předpoklad. Poslední dobou fotím hodně detaily, oči, ruce, usměv, messy hair. Pokud chceme i fotky prostředí, je třeba se domluvit na zajímavé lokaci, času a naplánovat focení i podle počasí. Pokud jste stydlivý, ale pijete alkohol, je fajn si toho panáka dát. Pokud jste na obláčku a neřešíte kolik je, kde jste a že se ženou mraky, pak to musí dopadnout skvěle.

Kdyby jsi si mohl vybrat jen jednu jedinou osobnost, jež by jsi chtěl postavit před objektiv svého fotoaparátu, kdo by to byl?

Chester Bennington, z žijících Keanu Reeves.

 

Marek Sybal
ELLE
Lucie Urban
Info ikona

 

Lucie Urban 

Lidé ji jednoduše fascinují a vtipem osudu to ilustruje i její příjmení. Od cvakání na první chytrý telefon k dnešnímu dni uběhla spousta let a mnohé se změnilo. Co zůstává, je chuť Lucie dál se rozvíjet a radost z pozitivní zpětné vazby. V současnosti studuje v Praze a focení jí dává možnost objevovat celou ČR i Evropu. Co a kde prožívá, můžete sledovat na Instagramu @urban_photographe

Vzpomeneš si na svoji první fotografii?

Dříve, když jsem ještě neměla svůj vlastní fotoaparát, půjčovala jsem si jeden od svých přátel. Byl to jeden z prvních digitálních kompaktů a já byla nadšená, že můžu strávit odpoledne cvakáním obrázků. Ani jsem si fotky nezálohovala, stačila mi radost z možnosti jít a zachytit prakticky jakýkoliv moment.

Co tě na fotografování nejvíc baví?

Baví mne zachycovat lidské příběhy tak, jak přichází. Focení je pro mne formou rozhovoru s druhým, kde slov není třeba. Sdílím tak se svými modely kus sebe a snažím se mezi námi setřít jakékoliv bariéry.

Ve svém životě jsi určitě viděla mnoho romantických chvilek. Napadne tě jedna z nich, co ti uvízla v paměti?

Často lásku bereme příliš samozřejmě a nevšímáme si běžných projevů něžnosti. Proto je mým cílem co nejlépe pozorovat i ta nejtajnější znamení a zachytit je. Nikdy ale nezapomenu na svatební focení mé dlouholeté kamarádky, které vnímám jako vyvrcholení naší vzájemné cesty. Moment kdy přede mnou stojí ve svatebních šatech a cválají kolem ní koně vyprahlým letním odpolednem? I slza ukápla.

Na co se mám připravit, pokud si spolu domluvíme focení?

Základem mojí práce je přirozenost a klid. Své objekty nestylizuji, ani nervoźně nekoukám na hodinky. Naopak pokud fotky odráží skutečnou atmosféru a všichni zúčastnění jsou spokojení, je to pro mne největší odměna.

Jak samotné focení probíhá?

Typická šablona neexistuje. Celá situace vzniká pokaždé znovu od začátku a řídí se osobnostmi účastníků, jejich vztahy a představami. 

Jakou největší výzvu si ve své kariéře absolvovala?

Divoce mi tlouklo srdce při focení snové svatby herce Davida Bradley Lima. Skvělou zkušeností byla i kampaň pro H&M.

 

Lucie Urban
Info ikona
ELLE
Aki Votrubová
Info ikona

Aki Votrubová

Aki Votrubová je markeťačka, která před pár lety odešla z agenturního světa a začala fotit. Dnes má na kontě desítky focení na Bali i v Čechách. Nejraději fotí lásku, lifestyle fotografie pro sociální sítě a přirozené produktové fotky s příběhem, které najdete na jejím Instagramu @akivotrubova. Kromě toho, že je fotografka se intenzivně věnuje svým školením o Instagramu, při kterých učí nejen jak fotit a editovat fotky, ale i jak na sociálních sítích dělat reklamu a kampaně. 

Vzpomeneš si na svoji první fotografii?

Rozhodně si vzpomenu na své první trochu promyšlenější foto-série, které jsem fotila během Erasmu v Bruselu. Tam vlastně moje láska k fotografii získala zcela jiný rozměr. Fotila jsem tam na půjčený foťák od kamaráda fotografa a skrz fotku objevovala neznámé město. Fotila jsem domy s lícovými cihlami, pavučinou omotané pouliční lampy, belgická piva i spolužáky z Erasmu. Tehdy jsem také začala fotky sdílet na Instagramu, aby kamarádi z ČR viděli, co je u mě nového!

Co tě na fotografování nejvíc baví?

Když fotím ostatní lidi, nejvíc mě baví ukazovat jim, jak jsou zajímaví. Hodně lidí se před foťákem stydí, nevěří si, říkají, že jsou „nefotogeničtí“. Já s tímhle jejich ne-sebevědomím bojuju tím, že se snažím s klienty jednat neformálně a přátelsky, aby se cítili dobře. Jsem od malička trochu komediantka a při focení ostatních se mi to dost hodí. Často totiž nejde ani tolik o postavu nebo symetrii ve tváři, ale o to, ja se s vámi daná osoba cítí a jak jste empatičtí k jejich vlastnímu vnímání sama sebe. Neskutečně mě tak naplňuje, když mi po příjemném focení klienti řeknou třeba to, že „takhle se sobě ještě nikdy nelíbili!“. 

Ve svém životě jsi určitě viděla mnoho romantických chvilek. Napadne tě jedna z nich, co ti uvízla v paměti?

Rozhodně to bylo jedno romantické ráno na Bali, kde jsem fotila své (dnes už velmi blízké) přátele, aby měli vzpomínky na dovolenou. Fotím, fotím a už vlastně budeme končit a v tom kamarád poklekl do písku na břehu indického oceánu a k obrovskému šoku všech přítomných požádal svou vyvolenou o ruku. Chci zdůraznit, že ani já jsem o tom, co plánuje, neměla ani potuchy a dodnes nechápu, jak se mi podařilo zachovat relativně klidnou hlavu, donutit ruce, aby se neklepaly a ještě jim k fotkám natočit krátké backstage video na telefon. Když vaši kamarádku někdo požádá o ruku a vy jste takhle blízko u toho a ještě máte fotit, je to opravdu veliká výzva! Dodnes mám celou tu akci v lehkém oparu a pamatuji si spíš tu krásnou společnou snídani po focení, kam jsme to šli rovnou s dalšími přáteli oslavit. A fotky? Byly plné emocí, ranního slunce a lásky a dodnes patří mezi mé nejoblíbenější.

Na co se mám připravit, pokud si spolu domluvíme focení?

Že se budu předem vyptávat, co máš ráda, jaké prostředí tě baví, že budu chtít vidět reference fotek, které se ti líbí a že spolu na dálku projdeme šatník, abychom se sladili na tom, v čem se budeš cítit při focení dobře a zároveň to podpoří krásné fotky.

Jakou největší výzvu si ve své kariéře absolvovala?

Nedávno jsem fotila reportáž z firemní grilovačky v jedné technologické firmě. Majitel firmy si přál i nějaké uvolněné fotky svých zaměstnanců pro sociální sítě a povím vám, že fotit programátory je skutečně výzva. Když jsem se s klientem po focení bavila o tom, proč si vlastně vybral jako fotografku mě, řekl mi doslova „Kdo jiný by si s těmi našimi ajťáky měl poradit než taková prořízlá pusa jako ty?“. Je pravda, že v tom se docela trefil… (smích)

Co považuješ za svůj největší úspěch?

Pokud bych chtěla znít „cheesy“, určitě to, že jste mě zařadili po bok dvou českých fotografů, které oba neskutečně respektuji a obdivuji. Radost, z toho, že jste mě tu vyzpovídali souvisí i s tím, že jsem si před 2 lety na Bali usmyslela, že si pořídím pořádný foťák a pak se tam vrátím a budu všechna ta úžasná místa a lidi zaznamenávat. Od té doby jsem tam byla už několikrát právě focení mě tam částečně živilo. Za úspěch tedy považuji to, že jsem si trochu tvrdohlavě šla za snem, že začnu fotit a zatím to vypadá, že jsem na dobré cestě.

Aki Votrubová
Info ikona
ELLE
ELLE
Info ikona

ELLE PŘÍMO VE VAŠÍ SCHRÁNCE S POŠTOVNÝM ZDARMA

Nechcete přijít o nové číslo? Nechte si ho poslat domů. Výtisk vám doručíme až ke dveřím po celé České republice za stejnou cenu jako v obchodě, aniž byste museli platit poštovné. (Akce platí pouze pro ČR.)

Předplaťsi & Ušetři

Elle cover
REKLAMA