Herecké proměny Natalie Portman. Od Mathildy až k první dámě USA

Pracovitá, vzdělaná, a navíc skromná - to je Natalie Portman, hvězda několika velkofilmů a držitelka Oscara i Zlatého Globu za snímek Černá labuť. Portman, narozena v izraelském Jeruzalémě, se kromě herectví rozhodla díky svému nadprůměrnému IQ, dosahujícímu hodnoty 140, a kvůli touze po kvalitním vzdělání studovat na Harvardu, kde získala bakalářský titul v oboru psychologie. Po studiu na této prestižní americké škole v roce 2004 absolvovala několik postgraduálních kurzů na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě. 

Herečka je také známou ochránkyní práv zvířat a již v osmi letech se stala vegetariánkou. Účastní se nejrůznějších  demonstrací a stala se součástí projektů podporujících a chránících zvířata a jejich svobodu. Portman se však věnuje také podpoře vzdělávání žen, pomoci chudým, podpoře žen, které byly sexuálně napadeny a také boji proti rasismu.

Portman si miliony fanoušků nezískala jen díky své práci před kamerou a aktivismu, ale také díky své kráse a nonšalanci. Její vzhled zaujal i módní značku Dior, se kterou v roce 2010 podepsala spolupráci a stala součástí hned několika jejich kampaní. Nejvíce je spojována s vůní Miss Dior, která se stala bestsellerem.  

Obrovské úspěchy a ovace sklízí také za své herecké výkony. Výběr těch nej filmů podle redakce ELLE jasně ukazuje, že Natalie dokáže být ženou mnoha tváří. 

 

Natalie Portman zvládne zahrát snad všechno. Podívejte se na snímky z vybraných filmů, ve kterých herečka kralovala:

 

Leon 

To, že se z Natalie Portman stane hvězda světového formátu, už celkem jasně ukázal její filmový debut ve snímku Leon z roku 1994, kde se herečka, která musela zvládnout roli mladé dívky, jejíž rodinu zavraždili, objevila po boku herecké legendy Jeana Rena. Ztvárnění opuštěné a zoufalé Mathildy, o kterou se rozhodne postarat nájemný vrah, pro ni bylo vstupenkou do velkého filmového světa. Natalie ve filmu dokázala, že už ve třinácti letech byla schopna dechberoucím způsobem zahrát vystrašenou, smutnou, ale také hravou a energickou dívku bojující s nepříznivým osudem. 

Star Wars: Epizoda I – Skrytá hrozba 

Ačkoliv ve Star Wars podle mnohých fanoušků nikdo z herců nepředvedl výkon hodný Oscara, všichni obsazení se svých rolí zhostili s grácií, kterou podtrhly dokonalé kostýmy. Role statečné královny Padmé Amidaly Natalii zajistila místo na hollywoodském výsluní a stala se idolem nejen milovníků těchto fantasy snímků. 

 

Mohlo by se vám líbit

Celebrity & drastické diety

Anne Hathaway, Natalie Portman, Mila Kunis a další – jaké kruté hladovky držely kvůli rolím?
elle.cz

 

V jako Vendeta 

Silný herecký výkon předvedla v roce 2005 v roli Evey ve sci-fi thrilleru V jako Vendeta. Nejsilnějším okamžikem celého snímku je jednoznačně scéna, kde si Natalie jako Evey nechá kvůli spojení s odpůrcem režimu, který si říká “V”, oholit vlasy, aby si byla méně podobná a policie měla větší problém ji vypátrat. Za tuto scénu si Portman zasloužila potlesk a kladná slova kritiků. „Vážně jsem se těšila na to, až mi oholí hlavu. Je to něco, co jsem si přála dlouhou dobu udělat a teď k tomu byl dobrý důvod,“ řekla před lety herečka reportérům na Berlínském mezinárodním filmovém festivalu.  

Na dotek 

Svou něžnější, ale také žárlivou a zranitelnou stránku, předvedla ve filmu Na dotek z roku 2004. Ačkoliv se Portman na place nacházela se zkušenějšími hereckými hvězdami, ukázala, že se v tomto filmovém prostředí rozhodně neztratí a některé kolegy či kolegyně svým výkonem dokonce předčila, i proto získala za svůj výkon Zlatý Glóbus. Z tajemné a svůdné Alice chvílemi jde až mráz po zádech...

Černá labuť 

Dechberoucí herecký výkon, za který získala Oscara, Zlatý Glóbus a uznání milionů fanoušků i významných kritiků, předvedla v mysteriózním thrilleru Černá labuť z roku 2010. Z křehké herečky ve stylu Audrey Hepburn se proměnila ve ctižádostivou, raněnou a halucinacemi trpící baletku, která v souboji o roli snů nachází svou temnou stránku. Její herecký výkon se stal filmovým zlatým hřebem roku 2011, a to nejen na Oscarech. Převtělení se do role psychicky nemocné baletky Portman popsala jako velmi náročný úkol, se kterým si však poradila díky svému studiu na Harvardu. „Byl to vlastně ten případ, kdy se něco, co jsem se naučila ve škole, promítlo do něčeho praktického v životě, což je velmi, velmi vzácné,“ přiznala pro She Knows.

 

Mohlo by se vám líbit

Tyhle celebrity jsou chytřejší než vy

Když přijde na hvězdy showbyznysu, lidé často předpokládají, že jsou to lidé sice krásní, bohatí a talentovaní, ale také tak trochu hloupí. A protože výjimka někdy přece jen potvrzuje pravidlo, zde je výčet slavných osobností, které jsou tak chytré, že jejich IQ dosahuje podobných hodnot jako Alberta Einsteina či Stephena Hawkinga!
elle.cz

 

Thor: Temný svět 

Portman se objevila, a letos ještě objeví, v akčních snímcích o princi a válečníkovi Thorovi, kde si vyzkoušela další hereckou polohu – inteligentní, dříve bojácnou astrofyzičku Jane Foster. Ačkoliv je Portman obsazována spíše do rolí svůdných krásek či tajemných a nebezpečných žen, je možné, že právě jako Jane se herečka cítí nejlépe, a to především z důvodu jejího studia na Harvadu a zapojení se do neurobiologického výzkumu.  

Hlavně nezávazně 

Workoholičce, která se bojí navázat vážný vztah, Portman vdechla život ve filmu Hlavně nezávazně z roku 2011, kde si zahrála po boku herce Ashtona Kutchera. Herečka ve filmu skvěle ztvárnila proměnu doktorky, která se pomalu, ale jistě začne oddávat obyčejnému, avšak pohlednému mladíkovi, jenž se do této zprvu odtažité doktorky okamžitě zamiluje. Pouhý sex se tak změní ve vztah plný lásky.

Jackie 

Obdivuhodný herecký výkon se jí povedl také ve snímku Jackie z roku 2016, který pojednává o životě již zesnulé bývalé první dámy USA Jacqueline Kennedy a vraždě jejího manžela bývalého prezidenta USA Johna F. Kennedyho. Ačkoliv životopisné drama nebylo přijato zrovna vlídně, herecký výkon Portman opět nezklamal a ztvárnění utrpení slavné vdovy bylo skvělé.

 

Mohlo by se vám líbit

Beauty talk: Natalie Portman tvrdí, že je velmi nenáročná na údržbu

Od svého filmového debutu ve 12 letech stihla vystudovat Harvard i získat Oscara. A navíc se stala ztělesněním dokonalé elegantní ženy. Jaké je tajemství její krásy?
elle.cz

 

Zdroje: Wikipedia Commons, She Knows, Today.com, ČSFD