Na pomezí sci-fi a komiksu: Filmové proměny Scarlett Johansson

Scarlett Johansson se začala objevovat ve filmu už od svých 9 let. Díky tomu, že se v tomto odvětví pohybovala po boku dospělých a vždycky působila dojmem starší, než skutečně byla, předčasně vyspěla. Její blond vlasy, modro-zelené oči, plné, často pootevřené rty, kypré křivky a přirozená živočišnost, kterou lze vycítit i z filmového plátna, ji předurčily do rolí sexuálních objektů. S čímž se na počátku své kariéry smířila, ale později se proti tomu rozhodla bojovat – díkybohu úspěšně. Scarlettin herecký potenciál a nadání, které oceňují režiséři, zkušení filmoví partneři i filmoví kritici, jsou mnohem širší a herečka umí nabídnout mnohem více.

Sexy, sofistikovaná a pokaždé jiná. Prohlédněte si proměny Scarlett Johansson:

Svědčí o tom i řada filmových ocenění včetně nominace na Oscara, které se za pouhý sex-appeal nerozdávají. Scarlett Johansson spíše zvolila polohu vyzývavé ale zasněné intelektuálky, která nejvíce exceluje v rolích zvláštních žen. Této její stylizace si všiml i Woody Allen, který se o ní s uznáním vyjádřil, že je jako herečka velmi vyspělá a jako žena velmi sofistikovaná a svěřil jí roli mladé Američanky ve filmu Hra osudu, ve kterém se snaží v Londýně prorazit jako herečka. Na podobnou notu hrály i její performance ve filmech Vicky, Cristina, Barcelona a Ztraceno v překladu, ale v obou rolích byla přesvědčivá a podala kritiky i diváky uznávané výkony.

Odklon od čistě feminních postav zaznamenala obsazením do sci-fi rolí ve filmech se série Avengers, Captain America, Iron-Man a naposledy Černá vdova. Ztvárnila postavu ruské špionky Natashi Romanoff aka Černé vdovy, která se stane jednou z klíčových postav skupiny Avengers. Po boku superhrdinů Iron Mana, Kapitána Ameriky, Thora, Neuvěřitelného Hulka a Hawkeye musí čelit děsivému nebezpečí, kteří se snaží ochránit svět i vesmír před zlem nebývalých rozměrů a v každém díle čelí novým protivníkům a s nimi přicházející obří hrozbě. Objevila se také ve Spider-Manovi. Akční sci-fi roli ztvárnila také ve snímku Lucy, který se soutředil na otázku, co by se stalo, kdybychom dokázali využívat kapacitu svého mozku na více než běžně proklamovaných 10 procent. Hlavní hrdince v podání se to povedlo díky syntetické droze nehodou uniklé do jejího těla a Scarlett Johansson jí vdechla nejen potřebnou míru akčnosti, ale i inteligence a sofistikovanosti.

 

Zdroj: Wikipedia Commons, ČSFD, YouTube.com, ew.com