Barbra Streisand: hvězda s profilem stejně výrazným jako její osobnost

Muzikálová diva

Když se řekne Barbra Streisand, většina lidí si představí postavu Fanny Brice z muzikálu „Funny Girl“. Nejprve Barbra v roli Fanny excelovala na Broadwayi, o pár let později získala Osara za nejlepší herečku v hlavní roli za filmovou adaptaci. Dalšího Oscara obdržela za film „A Star Is Born“ z roku 1976. Ano přesně ten, jehož remake v roce 2018 natočili Lady Gaga a Bradley Cooper. Mimochodem, Lady Gaga za tento film také získala Oscara, a to za nejlepší filmovou píseň. Když se Barbra dozvěděla, že se chystá nová verze slavného filmu, očekávala, že nové pojetí bude naprosto odlišné a že se hlavních rolí zhostí Beyoncé a Will Smith, jak se v začátcích šeptalo. Byla pak velmi překvapená změnou obsazení a faktem, jak moc se remake z roku 2018 podobal verzi, kterou natočila ona s hereckým partnerem Krisem Kristoffersonem. „Myslela jsem si, že to byl špatný nápad. Ale podívejte se, byl to velký úspěch. Takže nemohu argumentovat úspěchem, ale ani mi tolik nezáleží na úspěchu jako na originalitě," nesmlouvavě zhodnotila Barbra, která z nové verze s Lady Gaga evidentně nadšená nebyla.

Mohlo by se vám líbit

Změna image Lady Gaga: Z královny provokatérek je skutečná lady

Kdysi rebelka, která šokovala při jakékoli příležitosti. Paparazzi i veřejnost čekali na každou společenskou akci, protože Lady Gaga pokaždé překonala sama sebe. Ostatní hvězdy v extravaganci outfitů a líčení zaostávaly daleko za ní. Ale to je minulost. Lady Gaga se proměnila a na letošních Oscarech se dokonce objevila zcela bez makeu-upu. Co stojí za totální změnou image jedné z nejvýraznějších hvězd showbusinessu?
elle.cz

Co s tím nosem?


To, čím je Barbra kromě svého zpěvu a herectví známá, je její nos. Celý život dokázala odolávat nátlaku, aby si ho nechala vylepšit a odrážela všechny všetečné a hloupé dotazy na jeho vzhled. Díky bohu, že byla Streisand mladá v době, kdy pravidla dokonalosti nediktovali influenceři. Kdoví, jestli by dokázala stejný tlak ustát dnes. A proč si Barbra nikdy svůj nos nenechala upravit? V rozhovor pro magazín Playboy v roce 1977 prozradila, že se bála, že by rhinoplastika mohla zničit zvuk jejího zpěvu. Měla za to, že její hlas je výjimečný díky vychýlené nosní přepážce. Stejně jako Freddie Mercury, který se celý život styděl za své zuby a zároveň jim vděčil za unikátní zvuk svého hlasu, ale svůj estetický nedostatek upřednostnila před rizikem ztráty osobitosti pěveckého projevu. Kromě toho tu byl ještě jeden prozaičtější důvod – Barbře se její nos líbil. A také nenašla chirurga, kterému by se s důvěrou svěřila do rukou. Barbra touto vzpourou proti hollywoodskému estetickému diktátu pomohla změnit definici krásy. Její vzhled otevřel dveře dalším netradičně vyhlížejícím herečkám.

Mohlo by se vám líbit

Generace plastic people

Bella Hadid, Kylie Jenner, Meghan Markle a další. Není jim ještě ani čtyřicet a už za sebou mají nejednu plastickou operaci. Možná se vám to bude zdát šílené, ale plastika je v kurzu u stále mladších lidí. Mileniálové se nebojí využívat kosmetických procedur, aby získali tvář a tělo, po jakých touží.
elle.cz

Efekt Barbry Streisand

Aniž by se o to Barbra snažila, vytvořila nový sociální fenomén, který je po ní také pojmenovaný. Konkrétně jde o to, že pokus o skrytí či odebrání nějaké informace vede naopak k jejímu mnohem většímu rozšíření, obvykle přes internet. Stalo se to roku 2003, kdy se Barbra Streisand neúspěšně žalovala fotografa Kennetha Adelmana a server Pictopia.com z porušení jejího soukromí. Chtěla vysoudit 50 milionů dolarů a odstranění leteckého snímku jejího sídla v Malibu, který se do databáze webu dostal jako jeden z 12 tisíc fotek kalifornského pobřeží mapujících jeho erozi. „Snímek 3850“, tedy fotka jejího domu, byl přitom do té doby ze stránek fotografa Adelmana stažen jen čtyřikrát. Výsledkem humbuku, který Barbra vyvolala, byl ale úplný opak. Fotka se stala natolik známou, že jen během dalšího měsíce navštívilo stránku přes 420 tisíc lidí. Název efektu na základě této události vytvořil Mike Masnick, zakladatel blogu Techdirt.

Mohlo by se vám líbit

Vezměte si příklad z Barbry Streisand

Ve dvaceti letech se stala hvězdou Broadwaye a za svou sedm dekád trvající kariéru získala dva Oscary, deset cen Grammy i Tony a několik Emmy. K tomu všemu zazářila ne v jedné, ani ve dvou, ale hned ve třech uměleckých oblastech – zpěv, herectví i tvorba filmu. Jak dosáhla takového úspěchu a jak pro ni byl takový věhlas jako pro ženu (v minulém století) náročný?
elle.cz

Výstřelky a skandály

Talentovaná multiumělkyně patří k milovnicím psů. Svou fenkuplemene Coton de Tulear Samantu dokonce tak milovala, že ji po její smrti v roce 2017 nechala naklonovat. A to rovnou dvakrát. Dvě genetické kopie zemřelého psíka pojmenovala Scarlet a Violet. Kromě psíků prožívala samozřejmě také lásky k mužům. Byla vdaná za herce Elliotta Goulda, s nímž má syna Jasona. Po rozvodu se chvíli hledala a prožila několik vztahů, mimo jiné například i s o 28 let mladším tenistou André Agassim. Ve své biografii sportovec později zavzpomínal, že „randit s Barbrou Streisand bylo jako nosit na sobě horkou lávu“. Teď už je čtvrt století šťastná v manželství s hercem Jamesem Brolinem. To, že je Barbra ikona se vším všudy, dokazuje i fakt, že byla podle ní vytvořena panenka Barbie. Figurka v krátce střiženém bobu a oblečená v outfitu, který Barbra sama navrhla a nosila v hollywoodském klubu Cocoanut Grove v roce 1963, byla pojmenovaná jednoduše „Barbra“ a stala se okamžitě sběratelským kouskem. Poctu umělkyni vyseklo i kanadsko-amerického duo DJů „Duck Sauce“. Nahrávka „Barbra Streisand“, která je remakem disco hitu z roku 1979 „Gotta Go Home“ od Boney M, vyšla 10. září 2010. Okamžitě obsadila první místa v žebříčcích po celém světě. V roce 2011 song získal nominaci na cenu Grammy za nejlepší taneční nahrávku. Video klipu se odehrává v New Yorku, kde se Barbra narodila a vystupuje v něm mnoho hudebních prominentů jako třeba Kanye West, Pharrell Williams, André 3000, Ryan Leslie, Buckshot a spousta dalších. Samotná Barbra Streisand se ve videu neobjevila, ale zastoupila ji její imitátorka Gayle Robbins.

Zdroj: Wikipedia, YouTube, barbra-archives.info, people.com, mattel.com, smoothradio.com