Presumpce viny: komu pomluvy zničily kariéru v Hollywoodu

Peklo pro všechny 

Sexuální obtěžování či znásilnění je peklo. Alespoň pro tu ze stran, která je jeho skutečnou obětí. Tou, na které se odehrálo, nebo tou, která z něj byla falešně obviněna. Neobhajujeme nikoho z níže zmíněných. Jak se říká, není kouře bez ohně a těžko uvěřitelných příběhů a projevů nadřazenosti a moci není plný jen svět Hollywoodu. Například hnutí #MeToo vyvolalo dlouhou řadu stížností hereček a dalších žen působících ve světě filmu na vulgární chování herců, režisérů a producentů, kteří svůj vliv zneužívali, aby dostali od žen to, co by jim normálně nebylo nabídnuto. Pro oběti predátora, který si myslí, že je díky své popularitě nebo společenské moci nedotknutelný a může si dovolit všechno, je nesmírně těžké se s někým takovým pustit do křížku a domoct se své spravedlnosti. Na druhou stranu je pro slavné tváře také extrémně nesnadné bojovat s obviněním ze skutku, který se nikdy nestal a který má pouze za cíl vysoudit odškodné nebo zvýšit povědomí o své vlastní osobě. Vše, na čem herci a režiséři roky pracovali, je už pouhým nařčením bez relevantního důkazu pryč. Toto jsou nejznámější příběhy z Hollywoodu za poslední léta.

Mohlo by se vám líbit

Jenom se hádáte, nebo jste obětí domácího násilí?

Konflikt ke vztahům patří, dokonce pároví terapeuti varovně zvedají prst u těch párů, které se nehádají vůbec. Ale jak máte poznat, že vaše spory už dávno přerostly únosnou mez a nacházíte se v toxickém svazku?
elle.cz

Johnny Depp

Johnny Depp v roce 2018 zažaloval svou exmanželku Amber Heard o 50 milionů dolarů. Tvrdil, že v novinovém článku, který Amber sepsala pro Washington Post a označila se v něm za „veřejnou osobu, která reprezentuje domácí násilí“ ho pošpinila a jeho lidský i pracovní kredit kvůli tomu zásadně utrpěl. Johnny, který měl do té doby na kontě spoustu významných rolí ve světových blockbusterech, začal ale přicházet o jednu pracovní příležitost za druhou. Velká hollywodská studia ho postupně začala odepisovat. Za to, že se objevil v druhém dílu Fantastických zvířat bylo Warner Bros. obrovsky kritizováno, takže byl Johnny ve své roli černokněžníka Grindelwalda nahrazen Madsem Mikkelsenem. Disney zase prohlásilo, že v případných pokračováních Pirátů z Karibiku s Deppem už nepočítá. Magazín The Hollywood Reporter herce neváhal rovnou označit za „personu non grata“. Než si Johnny u soudní bitvy, která nemá v historii obdoby a během níž se veřejnost dozvěděla jen těžce uvěřitelné detaily soužití obou bývalých manželů, vydobyl zpátky svou pověst, přišel podle odhadů svého účetního minimálně o 22 milionů dolarů, které by dostal za šestý film o Pirátech z Karibiku. A to nikdo nevyčíslil další potenciální role, které se mu vyhnuly rovnou.

Mohlo by se vám líbit

Johnny Depp nemá klidu: Příval kontroverze a kritiky neustává

Johnny Depp nemá klid ani po vyhraném soudu s Amber Heard a přesídlení na klidný anglický venkov. Když se nedávno ukázal na filmovém festivalu v Cannes, dal fanouškům opět důvod k diskuzím. Předmětem jejich zájmu se tentokrát staly jeho nevábně vypadající zuby. A pod palbou je i kvůli nejnovější roli své dcery Lily-Rose v kontroverzním seriálu The Idol...
elle.cz

Kevin Spacey

Kariéra Kevina Spaceyho padla v roce 2017 za oběť hnutí #MeToo, během nějž se spustila lavina obvinění za sexuální obtěžování na spoustu známých nebo důležitých osob v šoubyznysu i v politice. Kevin Spacey, v té době excelující v seriálu Dům z karet, byl obviněn ze sexuálního obtěžování mladíka zaměstnaného v baru na ostrově Nantucket. K mladému muži se postupně přidalo asi třicet dalších mužů, kteří nařkli známého herce z toho samého zločinu. Spaceyho postava v Domě z karet byla škrtnuta, Netflix s ním rozvázal smlouvu a jeho scény ve filmu Všechny prachy světa byly přetočeny s jiným hercem. „Moje práce, mnoho mých vztahů, moje postavení v našem průmyslu, vše zmizelo během pár hodin,“ reagoval na to, co se s ním tehdy dělo, dvojnásobný držitel Oscara Kevin Spacey. V souvislosti s obviněními přiznal svou homosexualitu, ale popřel, že by v minulosti někoho obtěžoval. V roce 2019 u soudu americká prokuratura stáhla Spaceyho obvinění, protože oběť řekla, že ztratila mobil, ve kterém měly být zprávy dokazující Spaceyho vinu. Chyběl tudíž důkaz, na jehož základě by mohli dokázat, že se Spacey skutečně sexuálního obtěžování dopustil. Přesto se Spacey od té doby před kamerou neobjevil. Šanci mu dal až režisér a herec Franco Nero, který jej v roce 2022 obsadil do svého snímku Muž, který kreslil boha.

Mohlo by se vám líbit

Zneužitá Sharon Stone. Kolik existuje takových případů?

Je slavná a bohatá. Úspěšná, krásná a obdivovaná. Ve svých právě vydaných memoárech se ale přesto vrací k nejtemnějším okamžikům svého života, které se mohou týkat kohokoliv z nás.
elle.cz

Geoffrey Rush

Herecká ikona Geoffrey Rush, která byla také hlavní hvězdou KVIFF v roce 2022, byla svou hereckou kolegyní z divadla Eryn Jean Norvill nařčena ze sexuálního obtěžování. Herečka uvedla, že když spolu v letech 2015 - 2016 účinkovali v divadelní inscenaci Král Lear,Rush ji osahával a měl jí také posílat textovky se sexuálním obsahem. K tomuto obvinění se připojila další herecká kolegyně, před kterou měl zase Rush tančit nahý v šatně a snažit se i ji pozorovat nahou. Články, které na obě kauzy upozornily a Geoffreyho Rushe vykreslily jako sexuálního predátora, uveřejnil list The Daily Telegraph. Geoffrey Rush aka Kapitán Barbossa z Pirátův Karibiku nebo Lionel Logue z Královy řeči se ale nedal. Deník a novináře stojícího za článkem zažaloval a soud vyhrál, protože se ukázalo, že zprávy, na jejichž základě byl článek napsán, nebyly ověřené. Šlo o mimořádně nezodpovědný typ žurnalistiky toho nejhoršího ražení,” řekl tehdy soudce.  Rushovi nejprve přiřknul odškodné v přepočtu 13,5 milionu korun. K němu ale později ještě připočetl kariérní a ekonomickou ztrátu, které byly přímým důsledkem těchto obvinění.  Za pokles zájmu o Rushe na filmovém trhu i za snížení jeho příjmů, které z toho vyplynuly, se Geoffrey Rushovi nakonec dostalo odškodnění ve výši 45 milionů korun.

Mohlo by se vám líbit

Jak a kdy se rozejít se svým terapeutem?

Vztah, který máte se svým terapeutem, může být jedním z nejdůležitějších ve vašem životě. Jak ho ukončit, když už výměny nejsou tak přínosné?
elle.cz

Dustin Hoffman

V rámci hnutí #MeToo nebyl ušetřen ani herec Dustin Hoffman. Ze sexuálního obtěžování ho v listopadu 2017 nařklo hned několik žen. Jako jedna z prvních o jeho nevhodném chování podala zprávu herečka Kathryn Rossetter. Podle ní ji v roce 1984 během vystupování v divadelní inscenaci Hoffman osahával a ponižoval. Trauma jí způsobilo také to, že jí Hoffman v zákulisí před očima ostatních herců svléknul kombiné a nechal ji tam obnaženou stát. Ke Katrhyn Rossetter se s obviněním přidala také filmová praktikantka Anna Graham, které měl herec líčit, jaký sex by s ní mohl mít. Herec se ženám omluvil, ale trval na tom, že si na nic z toho, z čeho ho obviňují, nevzpomíná. Žen, stěžujících si na Hoffmana a jeho nevhodné chování, kterého se měl v 80. letech vůči nim dopouštět, bylo nakonec více. Žádný z případů ale neskončil u soudu. Přesto to Hoffmanově renomé a kariéře způsobilo šrámy, neboť bude v očích veřejnosti už navždy spojován s možným obtěžováním svých kolegyň.

Mohlo by se vám líbit

Sexuální etiketa: Jak se chovat či nechovat v ložnici? Co je IN a tabu

Sex. Tolik oblíbené slovo, kolem něhož se však stále točí řada otazníků. Jen málokdo si je v ložnici stoprocentně jistý a ví, co za každých okolností dělat, aby spokojenost byla na obou stranách a nevznikaly nepříjemné a trapné momenty. V čem spočívá sexuální etiketa a co je v sexu momentálně trendy či stále velkým tabu?
elle.cz

Zdroj: Wikipedia, ČSFD, forbes.cz, denik.cz, lofficiellusa.com