Filmový festival v Cannes: francouzská riviéra letos patří ženám

Slzy Grety Gerwig, dojetí Meryl Streep 

77. ročník filmového festivalu v Cannes odstartoval jako vždy ve velkém stylu. Po festivalovém rudém koberci se po roce opět prošly světové filmové a televizní hvězdy. Tou nejzářivější ze všech byla bezpochyby Meryl Streep. Ta se v jednoduchých bílých šatech z módního domu Dior prošla po canneském festivalovém červeném po dlouhých 35 letech. Během zahajovacího ceremoniálubyla Meryl Streep předána čestná Zlatá palma, tedy cena, kterou jako jednu z mála ve své sbírce trofejí ještě neměla. Poté, co si ji na pódiu z rukou herečky Juliette Binoche herečka převzala, byla odměněna dlouhým několikaminutovým potleskem ve stoje od více než 2000 hostů, kteří divadlo Grand Lumiere zcela zaplnili. Letošní předsedkyně poroty filmového festivalu v Cannes Greta Gerwig se dokonce neubránila slzám dojetí.

Nejlepší róby Met Gala 2024: Rajská Zahrada času nebyla pro každého

elle.cz

Ve znamení #MeToo

Kromě Grety Gerwig v porotě také usedli Eva Green, Lily Gladstone, Nadine Labaki, Hirokazu Kore-eda, Juan Antonio Bayona, Ebru Ceylon a Omar Sy. Na červeném koberci se ale také ukážou Emma Stone, Cate Blanchett, Uma Thurman a také Selena Gomez aby zde propagovaly své filmové a seriálové projekty. Zahájení festivalu se neslo v duchu podpory hnutí #MeToo, které nezůstalo izolováno pouze v Hollywoodu. I ve světě francouzské kinematografie se šíří různá obvinění ze sexuálního násilí. Nejnověji mu čelí herec Gérard Depardieu, kterého obvinily dvě ženy, že je sexuálně napadl během natáčení filmů v letech 2014 a 2021. Herec po svém zadržení, po němž musel strávit dokonce pár hodin ve vazbě, se odjel odreagovat do Prahy.

75. ročník cen EMMY's ve znamení nostalgie, slz i žádosti o potomka

elle.cz

To nejlepší z Croisette

Po ženskou sílu demonstrujícím i dojemném zahájení přišlo na řadu promítání filmu Quentina Dupieuxe Druhé dějství, který svým námětem volně navázal na témata zahajovacího ceremoniálu. Děj tohoto filmu řeší téma #MeToo i fenomén umělé inteligence ve filmovém průmyslu a vtipně tím odhaluje největší slabiny současné kinematografie. Ačkoli jsou hlavním motivem canneského filmového festivalu samozřejmě filmy, jeho nedílnou a neméně důležitou součástí je móda. Róby, kterými se celebrity snažily ohromit média a přihlížející, byly ve znamení odvážných střihů i střídmé sofistikovanosti. Tu předváděly především zkušené herecké ikony. Na ty nejlepší šaty, které byly k vidění na červeném koberci promenády Croisette, se podívejte v galerii.

Červený koberec v Cannes:

Zdroj: iDnes.cz, Festival–cannes.com, PageSix.com