Kristen Stewart končí s hraním. Chce si splnit svůj dávný sen

Být skvělá herečka jí nestačí

Na filmovém festivalu v Cannes v roce 2018 Kristen Stewart oznámila, že by herectví ráda vyměnila za režisérské křeslo. Jejím režijním debutem má být celovečerní adaptace memoárů autorky Lidie Yuknavitch The Chronology of Water. Od té doby Stewart zkouší možné i nemožné, jen aby shromáždila dostatek financí, které by jí umožnily projekt realizovat. Navzdory své popularitě, která pokračuje i poté, co už odezněla sláva filmové ságy Stmívání a také poté, co se Kristen vrhla především do vod nezávislé kinematografie, se jí to ale příliš nedaří. Sama je hlavní hvězdou uznávaných nezávislých filmů jako Sils Maria, Prokletí Lizzie Bordenové, Seberg či Spencer věnovanému pár osudným dnům života princezny Diany. Na letošním filmovém festivalu Sundance je Stewart vidět v lesbickém thrilleru Love Lies Bleeding a sci-fi romanci Love Me. Ztvárnila také vedlejší roli v road trip komedii Sacramento, kde si zahráli Michael Cera, Maya Erskine a Michael Angarano, který v tomto snímku zároveň debutoval v roli režiséra.

Herečka a múza značky CHANEL Kristen Stewart chystá svatbu

elle.cz

Kristen přešlapuje na místě 

Pro svůj vlastní projekt Chronologie vody se jí podařilo oslovit herečku Imogen Poots a produkce se má ujmout produkční společnost Ridleyho Scotta, ale ani přes tato silná jména za zády zatím Kristen Stewart nedokázala zajistit potřebné finanční zázemí, aby se se svým projektem mohla posunout vpřed. Na místě přešlapuje už šest let a pomalu jí začíná docházet trpělivost. „Nikdy jsem nerežírovala celovečerák, takže mi chybí zkušenost a tedy kredibilita,“ popisuje důvody, proč ji producenti neustále odmítají. Jenže každý režisér točil někdy poprvé. Její snaha pomalu začíná přerůstat ve frustraci a není se čemu divit. Patří k velmi žádaným herečkám a jako svou tvář si ji vybrala i značka Chanel, se kterou jí pojí dlouholeté partnerství a přátelství. Svůj mnohostranný talent projevila už mockrát, proč by tedy neměl dostat zelenou i její režijní debut?

Kristen Stewart: Z upírky princeznou Dianou

elle.cz

Problematické téma

Možná za to může i vybrané téma. Chronologie vody se věnuje problematice genderu, sexuality, násilí a bere čtenáře (v budoucnu diváky) na cestu závislosti, sebedestrukce a přežití, které nakonec přichází v podobě lásky a mateřství. „Současné klima nepřeje ničemu, co není vyzkoušené. Je to jedno velké NE s velkým N,“ postěžovala si Stewart. Ačkoli se o těchto tématech hodně mluví a mohlo by se zdát, že je vůči nim společnost už více otevřená, americká kinematografie v tomto ohledu k těm otevřeným nepatří. A to bude nakonec nejspíš tím důvodem, proč se nedaří sehnat potřebné peníze. Stewart je přesto přesvědčená, že se svým vysněným projektem uspěje. A rozhodne se o tom právě v těchto dnech, protože na probíhajícím festivalu Sundance se herečka nechce s producenty bavit o čemkoli jiném než o Chronologii vody.

Všechny ženy Roberta Pattinsona

elle.cz

„Nenatočím žádný další za**aný film!“

Kristen Stewart jde ale ještě dál a vzala si svou kariéru za rukojmí. Nepřijme prý žádnou další filmovou roli, dokud se jí nepodaří přivést do života její vysněný projekt. Pro magazín Variety se vyjádřila naprosto jasně: „Udělám tenhle film dřív, než se pustím do čehokoliv jiného,“ prohlásila. A velmi rázně pokračovala: „Jo, skončím s celým tímhle za**aným byznysem a nenatočím žádný další za**aný film, dokud neudělám tenhle. To vám říkám! Myslím, že to by mělo uvést věci do chodu,“ dodala. Festival Sundance trvá do 28. ledna. Brzy budeme mít tedy jasněji v tom, jestli Kristen s fundraisingem uspěla, nebo jestli bude bojkotovat herecké nabídky.

Kristen Stewart v teniskách i na červeném koberci

elle.cz

Zdroj: Variety.com, Kinobox.cz, ČSFD, Wikipedia