Skromná miliardářka Taylor Swift: láme rekordy a zachraňuje ekonomiku

Láme rekordy a zachraňuje ekonomiku

Taylor Swift není pouze skvělou zpěvačkou, ale také rekordmankou, která zanechává významný otisk na hudebním průmyslu. Její nejnovější album Midnights vyšlo na konci minulého roku a rychle se zhostilo pozice nejprodávanějšího alba roku. Na začátku léta překonala Barbru Streisand v počtu alb na vrcholu žebříčků – Taylor jich tam pověsila rovných 12. A před několika dny vyšlo dlouho očekávané album 1989 (Taylor ‘s Version), které je plné hitů jako Style, Blank Space nebo Wildest Dreams. Taylor nyní uskutečňuje světové turné The Eras Tour, které se stalo celosvětovým fenoménem, trhá rekordy a oživuje regionální ekonomiky. Tato tříhodinová show fanoušky provází celým hudebním katalogem, kde Taylor zpívá své nejúspěšnější písně napříč všemi alby, symbolizující různé éry její kariéry a osobního života. O vstupenky, jejichž cena se vyšplhala na nemalé částky, se na internetových portálech nemilosrdně bojovalo. Ačkoli ne všichni fanoušci dokázali kvůli velké poptávce získat vstupenky, Taylor se rozhodla odvděčit všem svým oddaným příznivcům tím, že nabídla zfilmovaný koncert, který byl uveden v kinech. I u nás se kinosály plní fanynkami, které si koncert skrze filmová plátna užívají stejně, jako by se zrovna nacházely pod pódiem v losangeleském stadionu. Je zřejmé, že Taylor Swift má neuvěřitelnou popularitu, ale proč je tomu tak?

Proč princ William lituje svého setkání s Taylor Swift?

elle.cz

Emocionální pouť dospíváním

Na koncertě, v kině, v autě i doma v posteli mají písně Taylor Swift neuvěřitelnou moc. Jsou totiž nabité emocemi, které Taylor dokáže zprostředkovat posluchači jako nikdo jiný. Právě její lyrický talent ji činí jedním z nejvýraznějších hudebních umělců dneška. Její hudba se dotýká témat, která jsou univerzální a která mnoho žen prožívá v různých etapách života. Taylor dokáže vyjádřit tyto pocity s neuvěřitelnou jemností a silou. I proto je aktuální tour – ať už v reálu nebo v kinosále – takovým hitem. Taylor ve svých písních mapuje všechna období svého života, od svých teenagerských let po pomyslnou třicetiletou bránu dospělosti. Bere divačky na cestu plnou prvních lásek a bezstarostných flámů, zlomených srdcí, dospívání, nacházení sama sebe, genderových nerovností, předsudků, beauty standardů a komplikovaných vztahů. Mezi jejími fanoušky je mnoho mileniálů – nyní dospělých žen, které s Taylor vyrůstaly. Ty se mohou s různými životními érami identifikovat a mapovat všechny emocionální bouře s odstupem a v přítomností žen, které prožívají to stejné. Něco na tom je neskutečně hojivé. Je to určitý způsob katarze. Katarzní efekt má mimochodem i to, když na stadionu (nebo v kinosálu) plném dívek zakřičíte „f*ck the patriarchy“ v desetiminutové verzi All Too Well, kterou podle fanoušků napsala o věkově nerovném vztahu mezi ní a hercem Jakem Gyllenhaalem.

Zářily, zapadly a teď znovu povstávají: comebacky slavných žen

elle.cz

Autentická Taylor

Ačkoli je to velká showmanka, Taylor je na pódiu přirozená a věrná sama sobě, což ji odlišuje od jiných popových hvězd. Nestylizuje se do charakteru celosvětové popstar afanouškům je tak bližší, přístupnější. Nikdy se nebojí říct svůj názor, i když se ji lidé snažili několikrát umlčet (jako Kanye West na předávání cen VMAs v roce 2009). Vždy se angažovala v otázkách rovnosti a spravedlnosti, zejména v hudebním průmyslu. Kritizovala dvojí metr, který se vůči ženám v showbyznysu uplatňuje, a snažila se proti této nerovnosti postavit. To se jí povedlo, když se rozhodla znovu nahrát svá alba, aby mohla získat kontrolu nad autorskými právy a vlastnit svůj hudební katalog. Taylor Swift je žena mnoha talentů, včetně schopnosti artikulovat pocity sedmnáctiletých i třicetiletých žen. A pokud si chcete zahojit rány, které ani nevíte, že máte, a ponořit se do atmosféry ženské sounáležitosti, zajděte do kina na koncert! Garantujeme vám, že budete znát víc písniček, než si myslíte, a odejdete ze sálu jako znovuzrozené.

Fenomén Taylor Swift: Proč je tak slavná a úspěšná?

elle.cz

Zdroj: news.harvard.edu, standard.co.uk