Všechno nejlepší, paní prezidentko! Zuzana Čaputová slaví narozeniny

Slovensko může být na svoji prezidentku právoplatně hrdé! Nejenže zahraniční média pějí chválu na její zahraniční politiku, ale v superlativech skloňují i její styl. Zuzana Čaputová vstoupila do politiky v roce 2017, nejprve do hnutí Progresivní Slovensko a o dva roky později se s 58,4 procenta stala první prezidentkou v zemích visegrádské čtyřky. Úřadu se ujala jako první žena a ve 45 letech také jako nejmladší osoba v nejvyšší ústavní funkci. Dnes slaví své sedmačtyřicáté narozeniny. Gratulujeme!

Její cesta na vrchol

Před zvolením do prezidentské funkce působila jako právnička, advokátka a občanská aktivistka. Do povědomí veřejnosti se zapsala získáním tzv. zelené Nobelovy ceny. Goldmanova cena jí byla udělena za iniciativu a angažovanost v kauze skládky odpadu ve městě Pezinok. S tímto městem je spojená už od mládí, kdy tady studovala základní školu. Později zde pracovala v místní samosprávě a jako zástupkyně přednosty městského úřadu. Ve svém portfoliu má i práci pro neziskový sektor, kde se věnovala veřejné správě a problematice týraných a zneužívaných dětí. Je autorkou a spoluautorkou několika publikací a členkou celosvětové sítě environmentálních právníků ELAW. 

 

View this post on Instagram

Dnes som prijala demisiu vlády Petra Pellegriniho. Svoje funkcie ministri a ministerky prevzali takmer na deň presne pred dvoma rokmi, v čase veľkých politických i spoločenských turbelencií, ktoré nastali po tragických udalostiach z februára 2018. Protesty však boli aj dôsledkom dlho pretrvávajúcich problémov v spoločnosti, najmä v polícii, na prokuratúre a v súdnictve. Pozitívne hodnotím, že v čase, keď Peter Pellegrini viedol vládu, došlo k viacerým dôležitým zmenám. Slovensko zaznamenalo stabilný hospodársky rast, nezamestnanosť sa znížila, mali sme relatívne nízku mieru chudoby a príjmových nerovností. Zvýšili sa príjmy zamestnancov vo verejnej správe, školstve, obrane, zdravotníctve, zvýšila sa aj priemerná mesačná mzda. Musela som však, zároveň, vyjadriť poľutovanie nad tým, že takýchto pozitív nebolo viac. Európska komisia vývoj na Slovensku v uplynulom období hodnotí tak, že sme nevyužili dobré časy na zásadnejšie zmeny v oblastiach, ktoré sú kľúčové pre budúcu prosperitu republiky. V mesiacoch a rokoch po kríze, spôsobenej opatreniami proti koronavírusu, nám tieto zmeny môžu chýbať. Čo ma osobitne mrzí sú obrovské deliace čiary v spoločnosti, ktorým sa nepodarilo zabrániť, a tiež zneužívanie spravodlivosti spojené s vysokou mierou nedôvery v justíciu. Ocenila som, ako premiér a ďalší ministri, ako členovia krízového štábu reagovali na začiatok obrovskej zdravotnej hrozby s akou sme konfrontovaní. Vysoko hodnotím aj skutočnosť, že v kritickej situácii našiel premiér odstupujúcej vlády, Peter Pellegrini spoločnú reč s nastupujúcim premiérom Igorom Matovičom a že k odovzdaniu a prevzatiu moci dôjde politicky kultúrnym a spoločensky civilizovaným spôsobom, tak, aby dôvera verejnosti voči predstaviteľom štátnej moci neutrpela. #prezidentka #zuzanacaputova #nasaprezidentka #mojaprezidentka #peterpellegrini #demisa #slovensko #slovakia

A post shared by Zuzana Čaputová (@zuzana_caputova) on

 

Stylová paní prezidentka

Zároveň je ale take ženou, o které díky jejímu sladění outfitů s rouškou psala stanice BBC. V době její prezidentské kandidatury takříkajíc sázela na jistotu a oblékla hlavně neutrální barvy, dnes její outfity hýří barvami. Nejčastěji ji potkáte v pouzdrových šatech, které dokonale zdůrazňují všechny klady ženské postavy. Nevyhýbá se výrazným barvám jako je červená, fialová nebo modrá. Právě tyto monochromatické kombinace jsou jejím podpisem a skvělým rozvířením „klidných” politických vod na domácí i zahraniční scéně. 

Čaputová sama přiznává, že její šatník by měl reprezentovat zemi. S výběrem oblečení jí pomáhá profesionální stylistka Sandra Žigová. Sama ale ráda podporuje slovenské designéry, takže jsme ji už mohli vidět například v šatech talentovaného slovenského designéra Borise Hanečky. 

 

ELLE
ELLE

ELLE PŘÍMO VE VAŠÍ SCHRÁNCE S POŠTOVNÝM ZDARMA

Nechcete přijít o nové číslo? Nechte si ho poslat domů. Výtisk vám doručíme až ke dveřím po celé České republice za stejnou cenu jako v obchodě, aniž byste museli platit poštovné. (Akce platí pouze pro ČR.)

EBC promo