Budiž světlo! Naše tipy na novinky i ikonické lampy pro váš domov

Glazované medúzy

Začněme novinkou. Mezi poslední počiny Ronana Bouroulleca patří kolekce lamp s lakonickým názvem Lampes. Hvězdný designér je navrhl ve spolupráci s francouzskou porcelánkou Sèvres, díky níž se na hliníkových bázích usadila glazovaná keramická stínidla. Lampy připomínají medúzy nebo faunu z japonských anime filmů od studia Ghibli. A díky jemné krystalické glazuře budou mít určitě úspěch u fanoušků českého designéra Milana Pekaře. V interiéru kousky od obou návrhářů rozpoutají zajímavý dialog.

Měsíčky

Na loňském Designbloku se rozsvítilo několik malých skleněných objektů ve tvaru měsíčků. V různých pastelových barvách a hravých tvarech, jako magické talismany. Kolekce Moonlight od Lindy Procházky vychází z tvarů tradičních koláčků Mooncake, kterými se v Asii lidé obdarovávají. Nápad se zrodil během rezidence české designérky v Hong Kongu a spojení asijské a české tradice rozhodně zarezonovalo.

Retro byt v moderním převleku: Co vše se vejde na 55 metrů čtverečních

elle.cz

Halo, halo

Milujete západy slunce? Tak si představte, že na jedno cvaknutí je můžete mít doma, kdykoliv se vám zlíbí. Světla Halo slaví 5 let na trhu a jejich autoři z milánského studia Mandalaki je právem označují více za umělecký objekt než za lampu. Lampa samotná není podstatná, a je dokonce navržena tak, aby byla co nejmenší a zcela nenápadná. Hlavní roli hraje světlo jako takové. Představte si světelnou projekci barevných kruhů v červené, oranžové a žluté, která vás pohltí. 

Sochařská práce

Na hraně mezi lampou a uměleckým počinem, tentokrát sochou, balancují i ikonická světla Akari. Je jim už přes 70 let a přesto působí, jako kdyby je japonsko-americký umělec a designér Isamu Noguchi navrhl teprve včera. Jsou ztělesněním nadčasovosti, lehkosti a křehkosti. Vznesou se do nebe, když je rozsvítíme? Člověk nikdy neví. Základem je kovová konstrukce potažená tradičním washi papírem, ale vzniklo už přes 100 různých modelů a tvarů, takže stačí si jen vybrat. Ve svém portfoliu mnohé z nich nabízí značka Vitra.

Svatá trojice

Na závěr vám představíme trojici přenosných lamp. Protože... někdy si člověk potřebuje vzít světlo s sebou. Dotažená funkce jde v těchto přípapadech ruku v ruce s oku líbivou formou. Záleží jen na vašich estetických preferencích. Elegantní lampa Panthella teď slaví boom a patří mezi ikonická svítidla značky Louis Poulsen. Že má až moc dramatické křivky? Pak si posviťte lampou Bellhop, kterou navrhl designér Barber Osgerby pro značku Flos. Do třetice, přenosná lampa PC od dánské značky HAY, která je vyrobená z robustního plastu, vám posvítí i v drsnějších podmínkách.

Nejlepší světla a svítidla pro váš domov

MEZI UMĚNÍM A DESIGNEM. IKONICKÉ LAMPY AKARI SLAVÍ 70 LET

elle.cz

Zdroj: autorský článek