Cesta za světlem: Stylový byt fotografa Bena Renče

 

Pokud čtete tiráže, kredity a poznámky pod čarou, nebo se rovnou řadíte mezi dvacet tisíc instagramových followerů Benedikta Renče, pak tušíte, že tohle jméno už několik let patří ke stálicím české fotografické scény. Jeho tvorbu najdete v reklamách i řadě časopisů včetně ELLE Decoration.

Spolu s přítelkyní a maminkou osmiměsíčního Elliota a pětileté Tess Martinou Hájkovou, jež je kreativní duší sociálních sítí hned několika módních značek, se před čtyřmi lety přestěhovali do rodinného smíchovského bytu. Oba vám s úsměvem prozradí, že Benedikt na téhle straně řeky vyrůstal až do svých sedmnácti let, dalších patnáct roků a šest pro- nájmů trvalo, než se smyčka znovu uzavřela a Ben se spolu s novou rodinou ke kořenům opět vrátil. Bydlení si po letech řádění vysloužilo pořádnou rekonstrukci, která se vším všudy zabrala šestnáct měsíců.

Těsně po rekonstrukci se Ben s Martinou zaměřili na nezbytně nutné vybavení, na němž teď staví další, dekorativní fázi. Nábytek, lampy i obrazy si často přivážejí z cest nebo je hledají u českých umělců. „Při zařizování je potřeba si uvědomit, že není kam spěchat. Nejsem zastáncem instantních řešení z velkoobchodů, díky kterým máte za jeden týden hotovo od ručníků až po nejdrobnější vázičku. Byty pak působí příliš unifikovaně. My jsme doma třeba sledovali, jak k nám přes den proniká slunce – na stěnu, do níž většinu odpoledne pálí sluníčko, si pak obraz raději nepověsím,“ říká Ben. S bílými stěnami a světle hnědými parketami tu jako jediný kousek po rodičích ladí perský koberec, zbytek stodvacetimetrového bytu už barvy na neutrálním základu kombinuje více volně. „Nejzábavnější je stejně ten neustálý proces kupování a hromadění zajímavého umění a designu, kterého není nikdy dost,“ shodují se majitelé svorně.

Prohlédněte si byt fotografa Benedikta Renče

2 a 1/2 divu světa: Turecké bydlení Terezy Maxové

elle.cz