Designér Blake Kuwahara otvírá dveře své kalifornské vily

Americký designér Blake Kuwahara poprvé navštívil Prahu loni, těsně po výstavě SILMO v Paříži, kde uvedl novou kolekci brýlí. Na své zastávce v Čechách si nemohl vybrat lepší pár, který by ho po stověžaté Praze doprovázel. Optik Filip Žilka a herečka Jana Plodková Blakovi ukázali svá milovaná místa i zákoutí. Náš dialog se od architektury a designu dostal až ke Kalifornii, kde Blake žije a tvoří. Elle Decoration tak dostalo jedinečnou příležitost eklektický domov v sídle Sanfranciského zálivu navštívit.

Blake Kuwahara

 

 

Blake Kuwahara

 

Mediterranean Vernacular

„Můj domov se nachází ve čtvrti Sausalito, která má překrásný výhled na zátoku v San Franciscu. Z architektonického pohledu se zde mísí dva hlavní principy: Mediterranean Vernacular (středomořský lidový) a Mid-Century Modern (zjednodušeně řečeno americko-australské retro, pozn.red.). Můj dům patří do té první skupiny. Od cesty je ukrytý za hustým živým plotem, a tak nepotřebuji na oknech žádné závěsy ani stínění. Nic nebrání výhledu na zátoku,“ říká Blake a se zápalem otevírá dveře do své zahrady a dodává, že jeho cílem bylo následovat estetiku fasády také v interiéru domu. Když dům poprvé navštívil, stavba byl nedotčená od roku 1930, ale na první pohled ho okouzlily masivní podlahy, dřevěná okna a improvizovaný chladící box, kam se ukládaly cihličky ledu, které měly chladit potraviny.

 

Blake Kuwara

 

 

Blake Kuwara

 

Wabi-sabi, minimalismus, antiques

První stavební práce začaly ještě v roce 1997, kdy se Blake spolu s architektem rozhodli přistavět tři rozsáhlé terasy. V interiéru pak celý proces renovace začal kuchyní a obývacím pokojem, který podle slov majitele potřeboval okamžitou pomoc. Jeho cílem bylo vytvořit klidné místo, které by odráželo estetiku umělce – mix japonského wabi-sabi a minimalismu. Blake se během procesu nechal inspirovat interiérovými magazíny, ale k přestavbě přistupoval organicky, krok za krokem. První dvě patra domu inklinují k provensálskému stylu, zatímco přízemí je více moderní a industriální.

„Jediným novým kusem v interiéru je sedací souprava De La Espalda, kterou jsem objevil v jejich londýnském showroomu a konferenční stolek B&B Italia. Všechny ostatní kousky jsem našel po různých antik marketech, bleších trzích a second handech. Je to moje oblíbená aktivita při cestování. Ty nejzajímavější jsem objevil v Bangkoku, New Yorku, Londýně a Paříži,“ pochlubil se Blake s úsměvem. V interiéru se při renovaci zachovaly původní dřevěné trámy a dominantou interiéru zůstává krb z 18. století s vápencovou deskou, ten dělá jedinečného ducha domu.

 

Blake Kuwaka

 

 

Babička mě naučila lekci o rovnováze, proporcích a vizuální harmonii.

 

 

Blake Kuwaka

 

Blake tvrdí, že jeho vizuálním průvodcem byly stránky americké Elle Decoration a velkou roli sehrála také babička, která cestovala po Thajsku, Bolívii, Jemenu, Vietnamu či Laosu a měla vytříbený vkus a cit pro detail. „Babička mě naučila lekci o rovnováze, proporcích a vizuální harmonii,“ dodává. Každý objekt, kterým se Blake obklopil, nese svůj příběh. Jeho milovaným kouskem je obraz nizozemského šlechtice ze 16. století, který visí nad krbem. „Objevil jsem ho v dánskem muzeu a byla to láska na první pohled. Můj partner ho potají koupil a věnoval mi ho na moje čtyřicáté narozeniny.“

 

Blake Kuwaka
cara
Blake Kuwara

 

O designérovi

Americký designér Blake Kuwahara patří k nejprominentnějším designérům brýlí současnosti. Svůj doktorát v optometrii získal na prestižní UC Berkeley a po studiu navrhoval brýle pro ikony jako Carolina Herrera či Issac Mizrahi. Díky experimentálnímu a inovativnímu přístupu se jeho design objevil v prestižních magazínech GQ, InStyle, Elle, přičemž Brilliant Magazine ho zařadil do žebříčku 100 nejvlivnějších osobností Eyewear Industry. Mezi jeho klienty patří Brad Pitt, Charlize Theron, Halle Berry, Will Smith a Catherine Zeta-Jones. V Čechách ho exkluzivně zastupuje Žilka Optik Studio.

Článek exkluzivně pro Elle připravil kreativní producent a publicista Milosh Harajda.

 

Inspirujte se dále:

LONDÝNSKÉ BYDLENÍ VE STYLU ARTS & CRAFTS

ŽIJU SI SVŮJ SEN – NAHLÉDNĚTE DO VILY U JADRANU

NAHLÉDNĚTE DO VILY MLADÉHO CHILSKÉHO SBĚRATELE UMĚNÍ JUANA YARURA