Chcete zhubnout? A víte, že je lepší jíst raději více než méně?

„Děti přirozeně problém se svým tělem nemají. To je naučíme až my – rodiče, učitelé, trenéři, kamrádi a později sociální sítě,“ řekl psycholog Jan Kulhánek. U dospělých žen je tak již běžné, že si přejí být krásné a štíhlé. Moderní společnost totiž za dokonalý obraz krásy považuje ženy, které se mohou chlubit štíhlým tělem, atraktivním obličejem a dokonalou pletí. Většina dam tak touží konkurovat slavným hvězdám s perfektní postavou. Během honu za krásným vzhledem však mohou udělat spoustu chyb. Kvůli nim pak příchází obávaný jojo efekt či jiné nechtěné potíže.

 „Největší chybou a mýtem je to, že si lidé myslí, že když budu málo jíst, tak budou hubnout. Zprvu tomu tak bude, pak se ale dotyčnému zpomalí metabolismus a tělo přestane správně pracovat. Po několika měsících pak může dojít k tomu, že člověk nesní téměř nic a přesto si tělo bude dělat tukové zásoby. Základem je tedy jíst, zdravě a vyváženě, aby tělo fungovalo jako dobře "namazaný" stroj,“ tvrdí fitness trenér a výživový poradce Vladimír Koukal

Postoj "méně je více" v hubnutí neplatí

Ačkoliv je jasné, že klíčové je stravovat se zdravě, mnozí se stále raději uchylují k drastickým, ale často trendy, dietám. Podle Koukala jsou diety problematické a osobně by je nedoporučoval. Ženy i muži, by se podle něj měli soustředit hlavně na zdravé a vyvážené stravování a jíst pravidelně. Ideálně pětkrát denně. Nevynechávejte snídani, oběd, večeři a to vše proložte alespoň dvěmi menšími svačinkami.

Ženy, které se snaží zhubnout, se obvykle také rozhodnou omezit porce či samotná jídla. Občas se tak stává to, že kromě pěti ideálních jídel, si dají pouze něco malého k snídani a poté až večeři. Právě toto stravování jim však může jejich cestu za vysněnou postavou překazit. Během hubnutí je lepší jíst více než méně. Proč tomu tak je? „Protože živiny potřebuje tělo během celého dne. Ráno je nutné se "nastartovat", odpoledne doplnit energii. Večeřet by měly ženy střídmě, ale rozhodně není na místě toto jídlo vynechávat. Pakliže žena přestane jíst, metabolismus se razantně zpomalí,“ vysvětluje Koukal. 

 

Největší chybou a mýtem je to, že si lidé myslí, že když budu málo jíst, tak budou hubnout.
Mohlo by se vám líbit

Známe nejlepší recepty na letní limonády

Osvěžení není v parných dnech nikdy dost a pokud vás už nebaví pít to samé dokola, tak vyzkoušejte tyto recepty na skvostné svěží limonády.
elle.cz

Nevhodné potraviny a cesta ke zdravému stravování 

I když mnozí ve zdravém stravování hledají vědu, stačí vynechat hlavně fastfood, uzeniny, sladké tyčinky a limonády. Dobrá jídla by pak měla tvořit hlavně zelenina a také maso, oříšky či brambory. „Tedy cokoliv, co je možné si vypěstovat a není to nijak chemicky upraveno. Tyto potraviny nemohou uškodit,“ říká Koukal s tím, neexistuje jeden konkrétní recept, jak si najít cestu ke zdravému stravování. „Člověk zkrátka musí chtít. A nejspíš by ho k tomu měli vést odmalička i rodiče,“ dodává. 

Mladé dívky to mají s hubnutím vcelku lehké. Proto je nejvíce rozebíráno, jak efektivně a zdravě mohou zhubnout ženy po třicítce. Ale také to, jak si dámy mohou udržet jejich přirozeně štíhlou či v posilovně "vydřenou" postavu. Koukal je toho názoru, že u těchto osob je důležité vyhnout se jídlům z fastfoodů, sladkostem z velkoobchodů a potravinám plných "éček". Dámy po třicítce by naopak měly jíst velké množství zeleniny, protože je plná antioxidantů.

„Ženy by neměly zapomínat ani na sacharidy, tedy rýži a brambory, či na zdravé tuky, jako jsou oříšky či avokádo. Ty se totiž neukládají do tukových zásob, ale mění se na energii. A samozřejmě maso a mléčné výrobky – i ty jsou velmi zdravé,“ uzavírá trenér a výživový poradce. Důležité je tedy dodržovat zdravý životní styl, ke kterému patří opravdové potraviny. Ty prospívají tělu i mysli. Pokud se ženy budou starat o své zdraví a vynechají jídla, která nejsou prospěšná, přirozeně zhubnou. Nebudou si tak muset dělat starosti s často bláznivými dietami a honem za dokonalou postavou.

 

Mohlo by se vám líbit

Tipy na zábavné a zdravé svačinky do práce i školy

Ať už se vám blíží nový školní rok, nebo vlastně v práci ani nevnímáte, určitě oceníte zajímavé tipy na jídlo, které si můžete připravit doma a vzít s sebou.
elle.cz